horko

Vyhněte se přehřívání domu zateplením

Teplotní extrémy posledních dní překonávají historická maxima a podle klimatologických studií se s vlnami veder budou obyvatelé Evropy potýkat i v dalších letech. Proti změnám klimatu můžeme každý z nás bojovat jen těžko. Pohodlné „trenýrkové teploty“ ve svých domech lze ale snadno dosáhnout kvalitním zateplením. Správně zateplený dům totiž ochrání obyvatele domu nejen před tuhou zimou, ale právě i nadměrným horkům během letních měsíců.

Dříve nevídaně mrazivé zimy a tropická léta už několikátým rokem sužují střední Evropu. Klimatické změny a související extrémní výkyvy počasí budou podle předpokladů vědeckých studií nadále sílit. Tyto změny na území České republiky nejvíce postihnou obyvatele velkých měst v čele. V Praze a Brně  je již nyní patrný fenomén „teplotních ostrovů“, tedy zřetelně vyšších naměřených teplot v porovnání s okolní krajinou.

Přehřívání interiéru

Vysoké venkovní teploty a agresivní sluneční záření mají vliv i na teploty v interiérech. Ty se v důsledku toho přehřívají. Podle průzkumu Sdružení EPS ČR trpí v posledních letech přehříváním domu bezmála polovina obyvatel rodinných domů a bytů v České republice. V přehřátých budovách – ať už v práci či doma – přitom lidé tráví drtivou většinu svého dne. Přílišné horko v obytných i kancelářských budovách není jen otázkou pohodlí. I když jsou nejvíce ohroženi lidé nad 65 let, děti, těhotné ženy a dlouhodobě nemocní, horké počasí a s ním přehřáté interiéry mohou způsobit zdravotní potíže komukoliv. Pobyt v příliš teplém prostředí může vést k vyčerpání, křečím či dokonce přehřátí organismu.

Foto: pixabay.comPoužívání klimatizace nese rizika

S nesnesitelnými teplotami ve vlastních domech se lidé snaží bojovat ventilátory, stínidly, roletami a především klimatizací. Právě nadměrné využívání klimatizace v horkých letních měsících při tom patří mezi největší hrozby spojené se zdravotními problémy. Rizikový je především přechod mezi příliš klimatizovaným prostředím a venkem. Doporučuje se, aby teplotní rozdíl nepřekračoval 5 stupňů. Základní rady, jak se chovat a čemu se vyvarovat při extrémních letních teplotách, lze dohledat na webových stránkách Státního zdravotního ústavu www.szu.cz.

Vyrovnejte teplotní rozdíly vhodným zateplením

Nejúčinnější a především trvalá obrana proti vysokým teplotám však žádná zdravotní rizika nepřináší. Je jím zateplení domu, které pomáhá vyrovnávat teplotní rozdíly v interiéru a udržovat stabilní teplotu po celý rok. Přesto jen pětina dotázaných v průzkumu Sdružení EPS ČR uvedla, že teplotním extrémům čelí právě zateplením. Lidé, kteří investovali do kvalitního komplexního zateplení, jsou nyní podle výsledků našeho průzkumu s vnitřním klimatem domu spokojeni jak v zimních, tak letních měsících díky celoroční stabilizaci teplot interiéru. Zateplení fasád a střech navíc přispívá ke snižování výdajů za topení a klimatizaci, která lidem v horkých letních dnech běží téměř nonstop.

S ohledem na ochranu před tuhou zimou i spalujícími slunečními paprsky je dnes odborníky doporučováno zateplení o větší tloušťce zateplovacích desek, než bývalo dříve obvyklé. Před patnácti lety stačilo zateplit v tloušťce jen několika málo centimetrů. Dnes ale vidíme, že je potřeba reagovat na měnící se klimatické podmínky i ve stavebnictví. Pokud k zateplení svého domu či bytu zvolíme v Česku dlouhodobě nejoblíbenější pěnový polystyren, je třeba vzít v úvahu, že standardní doporučovaná tloušťka zateplovací desky se dnes pohybuje kolem 20 centimetrů.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist