dětský pokoj Adrien

5 chyb typických pro pokoj školáka

S příchodem školních let jsou na zařízení pro pokoj školáka kladeny nové nároky. Rodiče by měli umět v první řadě vyvážit prostor pro učení i odpočinek. Mnozí si však při zařizování pokoje školáků nevědí rady a dopouštějí se chyb, které se mohou projevit nejen na zdraví dítěte, ale i na jeho schopnosti učit se. Jaké jsou ty nejčastější?

Foto: MT-nábytekChyba č. 1: Studijní zóna není oddělená a správně vybavená

Přípravu do školy můžete dětem usnadnit vytvořením studijní zóny, kterou jasně oddělíte od prostoru pro zábavu. Vaše děti se tak budou moci plně koncentrovat na školní aktivity a nebudou se připravovat vedle hromady hraček či rozestavěné stavebnice. Studijní zónu zařiďte komfortně a organizovaně. Předměty nesouvisející se školou přesuňte do jiné části pokoje, aby nerozptylovaly pozornost.
Nábytek rozmístěte tak, aby garantoval efektivní studijní proces. U psacího stolu by nemělo chybět okno jako přírodní zdroj světla. Pokud není k dispozici, nahraďte jej lampičkou, která poskytne dostatek osvětlení. To by mělo v případě praváků dopadat z přední či levé strany, u leváků naopak, a to pod úhlem 60 až 70 stupňů. Zároveň by měl mít prvňáček po ruce dostatek úložného prostoru, kam schová školní pomůcky.
Pokoj školáka vybavte dostatkem háčků a věšáků, kam si děti odloží aktovku i oblečení, aby jim zbytečně neomezovaly volný prostor.

Foto: MT-nábytekChyba č. 2: Chybí prostor k odpočinku a hraní

S rozmístěním vybavení dětského pokoje souvisí i potřeba zajistit prostor, který slouží ke hraní a volnočasové zábavě. Na ten řada rodičů s přibývajícím věkem dětí zapomíná nebo mu nevěnuje takovou pozornost. Hraní si v dětském věku, i v tom školním, však zastává důležitou roli. Výzkum, který provedl americký Creativity Institute, ukázal, že hračky posilují sebevědomí dětí, zvyšují motivaci k dokončování činností a jsou základem tvoření pozitivních sociálních vztahů. Hrací zóna navíc nemusí nutně znamenat nepořádek, pomocníkem mohou být například praktické úložné boxy na hračky.

Foto: MT-nábytekChyba č. 3: Pokoj školáka nabízí málo úložného prostoru

Jako rodiče nezapomínejte ani na to, že se s příchodem školních povinností zvyšuje počet učebnic, sešitů a školních pomůcek. Shromažďování předmětů na psacím stole je nevhodným řešením, protože omezuje prostor pro učení. Rostou tak nároky na velikost úložného prostoru.
V pokoji školáka by tak neměly chybět poličky na učebnice, regály i skříňky se zásuvkami na sešity a další úložné prostory pro školní potřeby. Variantou je také multifunkční nábytek. Pokud nechcete pořizovat celé nové vybavení, řešením mohou být pojízdné přídavné kontejnery k dětskému psacímu stolu. Jejich součástí je množství praktických zásuvek. Plastová kolečka kontejneru umožňují snazší manipulaci a jednoduše jej přemístíte dle potřeby.

Foto: MT-nábytekChyba č. 4: Nábytek nesplňuje požadavky správné ergonomie

Rodiče obvykle chybují v tom, že školákům v pokoji ponechají původní stůl určený pro děti nižšího věku anebo stůl vyřazený například z jídelny. Ten však nesplňuje nároky kladené na zdraví a správný vývoj dítěte. Při psaní se totiž v těle aktivuje velké množství svalů a je nezbytné poskytnout jim vhodnou oporu. Předpokládejte, že dítě bude u stolu trávit mnoho času, a tomu přizpůsobte jeho charakter. Výška stolu by se měla pohybovat v závislosti na výšce školáka, ideálně mezi 70 a 75 cm.
Při pořizování pracovního stolu se navíc vyplatí myslet dopředu. Je pravděpodobné, že do budoucna bude vaše dítě potřebovat ke studiu počítač. K těmto účelům slouží speciální počítačové stoly, které disponují zvýšenou částí pro umístění monitoru tak, aby byla obrazovka dostatečně daleko a nepoškodila oči dítěte. Dispozicím stolu nakonec přizpůsobte i výšku židle, která by měla být nastavitelná a podporovat polohu nakloněnou dopředu, vzpřímenou i uvolněnou. Proto raději pořiďte kvalitní kancelářské křeslo, jež odpovídá daným požadavkům.

Foto: MT-nábytekChyba č. 5: Zapomínáme na kvalitní postel s matrací

Prospěch dítěte ve škole a jeho schopnost učit se ovlivňuje řada faktorů. Jedním z těch důležitých je i kvalita spánku. Plnohodnotný spánek člověku dodává energii, posiluje jeho schopnost koncentrovat se, přijímat informace a řešit problémy. Kromě toho kontroluje emoce i jednání. Studie americké organizace National Sleep Foundation odhalila, že děti, které jsou v průběhu dne nadměrně ospalé, vykazují ve škole větší problémy s učením, pozorností i chováním a dosahují podprůměrných výsledků. Doporučená délka spánku školáků je proto 9 až 11 hodin denně.
Základem vydatného spánku je mimo jiné správně zvolená postel s matrací. Matrace by měla odpovídat tělesným dispozicím dítěte. Pro mladší děti je zdravější tvrdší a tužší matrace, která slouží jako pevná opora páteře. Pro starší školáky je vhodné zónové řešení, což znamená, že v oblasti ramen a pánve může matrace poskytovat měkčí oporu, v oblasti beder by ale měla být pevnější.




There is 1 comment

Add yours
  1. Anna

    Krásná doporučení! A jakpak že je ten klasický pokojíček velký? Že by 10,5 až 13 m2… pro dvě děti? Tak to jo, uděláme každému zónu na spaní, zónu na učení a zónu na zábavu… A kolik že to bude rodiče stát, když je matka na MD a otec vydělává tak akorát? Utopie!


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist