podlaha-drevo

Podlahové vytápění a různé druhy krytin

Podlahové vytápění je fajn. Otázkou však je, jaké druhy podlahových krytin jsou pro podlahové vytápění vhodné? Můžeme podlahovku instalovat pod všechny krytiny? Je rozdíl v použití krytiny, pokud máme teplovodní podlahové vytápění nebo topíme elektrikou? Na to se vám pokusíme odpovědět v našem článku.

podlah-top-11Před tím, než začneme vybírat vhodnou podlahovou krtinu si musíme ujasnit jaký typ podlahové vytápění máme. V zásadě jsou dvě možnosti:

  • Teplovodní podlahové vytápění
  • Elektrické podlahové vytápění

U elektrického podlahového vytápění je pak rozdíl, zda se bude jednat o odporové dráty, topnou rohož nebo topnou fólii. Jednoduchý přehled vám poskytne přiložená tabulka.

tab

Podlahové vytápění a dřevěná podlaha

V zásadě se, jak se traduje, dřevo a podlahovka nevylučují. To, že je hloupost si pořídit podlahové vytápění a na to dřevěnou podlahu je skutečně hloupost. Jen je vhodné dodržet několik zásad:

  • dřevo na podlahu by mělo být vysušené
  • ideální jsou prkna o tloušťce 10 – 15 mm – silnějšími by teplo špatně prostupovalo
  • vhodnější jsou užší lamely
  • vhodnými dřevinami jsou dub, jasan, olše, teak nebo ořech, z exotických pak iroko, hevea a merbau
  • nevhodná je buková podlaha
  • teplota nášlapné plochy by neměla přesahovat 27 °C
  • vhodnější je teplovodní systém vytápění
  • při pokládce by v místnosti by mělo být takové klima, jaké bude v místnosti v budoucnu, podlahovka ale musí být při pokládce vypnutá

Laminátové plovoucí podlahy

Ne každá laminátová podlaha je vhodná k pokládce na systém podlahového vytápění. Rozdíl je také v tom, zda se bude jednat o teplovodní systém, nebo o elektriku. Spolehlivou informaci a vhodnosti použití vám podá výrobce nebo prodejce laminátové podlahové krytiny. Některé typy laminátových plovoucích podlah nesnesou vyšší teploty povrchu, než je 26 °C, proto jsou k pokládce na podlahové vytápění nevhodné. Po její pokládce by mohlo dojít k seschnutí podlahy a jejímu rozklížení. V tomto případě by na pozdější reklamace nebyl brán zřetel.

Dlažba

Zpravidla nejlepším povrchem pro instalaci podlahového teplovodního topení je keramická dlažba, kámen či mramor. Pevně navazuje na betonovou desku zalitých trubek podlahového vytápění. Tyto materiály mají dobré tepelně-akumulační a izolační vlastnosti. Méně vhodná je už k některým typům elektrického podlahového vytápění, které není zaléváno do betonu nebo anhydridu, ale je pokládáno jako „puzzle“ do soustavy desek.
There is 1 comment

Add yours

Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist