chata1

Zabezpečení chaty před zimou

Velmi oblíbený fenomén chataření a chalupaření má v Čechách dlouhou tradici. Svým letním a víkendovým domovům věnujeme velkou péči a starost. Nemalé obavy pak přichází zejména po ukončení letní sezóny, kdy je nutné pečlivé a důkladné zabezpečení chaty před nezvanými návštěvníky. Chaty a chalupy zůstávají mnohdy bez dozoru i několik měsíců. Stavení umístěná často na odlehlé samotě jsou lákadlem nechtěných návštěvníků.

foto. pixabay.comPodle statistik Slavia pojišťovny největší škody na rekreačních objektech nezpůsobí přírodní živly ale nezvaní návštěvníci. Přes polovinu škod, které jsou u rekreačních objektů evidovány, způsobí zloději nebo vandalové. Průměrná škoda se pohybuje kolem 15 000 Kč. Nejčastěji dochází ke krádežím zahradní techniky, poničení oken a dveří, krádeži vybavení chaty.

Majitelé rekreačních objektů by měli už na podzim zvážit, jak svůj majetek na zimu zajistit. Přičemž investice do zabezpečení chaty by měla odpovídat hodnotě nemovitosti a jejího vybavení.

foto. pixabay.comNa co si dát pozor?

Doporučení Policie ČR

 • Zabezpečte si rekreační objekt certifikovanými mechanickými zábrannými prostředky (dokonalý bezpečnostní zámkový systém, odolné dveře, mříže, uzamykatelné okenice).
 • Věnujte pozornost zejména stavebním otvorům (vstupní dveře, okna, verandy).
 • Pro vyšší standard ochrany využije elektronickou ochranu, případně připojení objektu na pult centralizované ochrany.
 • Objekt mějte správně pojištěný nejen proti krádeži, ale i proti požáru.
 • Nechlubte se před neznámými lidmi majetkem uloženým v objektu.
 • Pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí. Poznamenejte si výrobní čísla elektrických přístrojů.
 • Cennější věci rozhodně nenechávejte přes zimu v rekreačním objektu, ale odvezte je do bezpečí!
 • Při  pobytu  na chatě si  všímejte pohybu neznámých  osob  a  aut. I případné svědectví je důležitým vodítkem pro práci policie. Nebuďte neteční – dnes navštívil zloděj souseda, zítra se to může stát vám!
 • Rekreační objekt nepravidelně navštěvujte i v zimě. Uklizený sníh budí zdání neustálé kontroly.
 • Při podezření z vykradení zásadně nevstupujte do objektu, neuklízejte po zlodějích a věc oznamte neprodleně policii.
 • Vše důležité pro vypátrání odcizených věcí a dopadení pachatele oznamte do policejního protokolu.
 • Policie neprovádí pouze represi, ale pomocí preventivních návštěv rekreačních oblastí, rozhovorů a navazování neformálních vztahů s chalupáři předchází možné majetkové kriminalitě.

foto. pixabay.comPěstujte dobré sousedské vztahy

Nepodceňujte dobré sousedské vztahy. Pokud si sousedé dokáží během nepravidelných návštěv rekreační oblasti v zimních měsících vzájemně vypomoci např. odklizením sněhu nebo upozorněním na neznámé osoby zdržující se v okolí nemovitostí, je z poloviny vyhráno.

Pojištění ochrání před zloději i přírodními živly

Pojištění je dobrou investicí, která vám umožní klidný spánek. V případě vloupání nebo poničení chalupy vandaly můžete zásadně ušetřit rodinný rozpočet. Pojištění chat a chalup je ošetřeno v rámci pojištění domácnosti a nemovitostí. To pokrývá rizika spojená s vykradením objektu i jeho poničením vlivem živlů (vichřice, krupobití, blesk) nebo dalších nečekaných událostí (požár, výbuch, pád stromů).

foto. pixabay.comJaké zabezpečení pojišťovna vyžaduje pro uzavření pojistky?

Každý limit pojistného plnění má přesně definované povinné zabezpečení pojištěného objektu.

 • Např. pro limit do 50 000 Kč stačí, jsou-li věci v době vzniku pojistné události umístěny v uzamčeném prostoru. Se vzrůstajícími limity, narůstá také potřebné zabezpečení. Např. do 300 000 Kč postačí, jsou-li věci v době vzniku pojistné události umístěny v uzamčeném prostoru, bezpečnostním zadlabacím zámkem nebo bezpečnostním zámkem nebo bezpečnostní celoplošnou závorou.
 • Do plnění 800 000 Kč je nutné, aby věci v době vzniku pojistné události byly umístěny v uzamčeném prostoru: bezpečnostním zadlabacím zámkem a bezpečnostním zámkem nebo bezpečnostním uzamykacím systémem a bezpečnostní celoplošnou závorou nebo bezpečnostním uzamykacím systémem a bezpečnostním visacím zámkem, nebo bezpečnostním vícerozvorovým, minimálně však tříbodovým zámkem atd.

(data Pojišťovny Slavia)
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist