ventilátor

Klimatizace a zdraví

Tropická horka, teploty dlouhodobě překračující 30°C, nebe bez mráčku, dusno… i tak by se dalo charakterizovat počasí posledních dní. Řešení přináší spásná klimatizace a dokonalé klima!

Jak je to s jejím vlivem na lidský organizmus? A co je to onen často zmiňovaný syndrom klimatizace?

Většina z nás, ačkoliv by raději právě byla někde u vody, pracuje v přehřáté kanceláři, řídí rozpálené auto či obsluhuje ve vydýchaném obchodě. Východisko představuje pořízení klimatizace.

Ta se již stává standardním vybavením moderních kancelářských budov, s chutí si ji pustíme v automobilu, klimatizovaný obchod přináší příjemnější požitek z nakupování a také řada domácností je již vybavena klimatizační jednotkou.

A obchodníci si mnou ruce… Někteří hlásí dokonce 50 % nárůst poptávky právě po klimatizacích! A není divu, vždyť její pořízení není tak finančně náročné, jak by se možná mohlo zdát. Cena klimatizace pro domácnost  se pohybuje v cenové relaci do 20 tisíc korun, pro kancelář mezi 15 – 50 tisíci korun, do svého automobilu ji pak pořídíte zhruba za 20 – 50 tisíc korun.

 

Foto: pixabay.com

Pořízení domácí klimatizace není nákladnou záležitostí.

Řada z nás však tuto “vymoženost“ jaksi neumí používat na což doplácí naše zdraví. Nesprávně používaná klimatizace totiž našemu zdraví spíše škodí než prospívá! Možná jste v této souvislosti slyšeli také termín syndrom klimatizace nebo také syndrom nezdravých budov.

 • angíny
 • opakovaná onemocnění horních cest dýchacích
 • astma
 • zhoršení nebo nastartování alergií
 • suché a podrážděné oči
 • bolesti kloubů
 • rýma, suchý a dráždivý kašel
 • bolesti hlavy
 • zablokovaná krční páteř
 • depresivní stavy

To vše dokáže způsobit nesprávně používaná klimatizace!

Sdělovací prostředky často přináší informace o tom, že mimo momentální úlevy od úmorného horka přináší klimatizace i řadu zdravotních obtíží. Podívejme se tedy na to, jak je to ve skutečnosti a co o tom soudí odborníci. Je oněch 22°C skutečně tak příjemných, jak by mohlo na první pohled jevit? Lze oněm zdravotním problémům předcházet?

Nesprávné používání

Zásadním problémem v používání klimatizačních jednotek během léta je nesprávná manipulace s nimi. Rozumějme tím hlavně nastavení teploty. 22°C je sice na první pohled příjemných, vždyť správná pokojová teplota je dokonce o jeden stupeň nižší! V letních měsících však toto jaksi neplatí. Zdravotní problémy, které zapnutá klimatizace může vyvolat jsou způsobeny právě příliš nízko nastavenou teplotou. Také velké teplotní rozdíly a jejich přílišné výkyvy nejsou pro lidský organismus právě ideální.

Časté přechody mezi různě temperovanými místnostmi přináší našemu organizmu teplotní šok, který může mít i zásadní vliv na naše zdraví. V tomto ohledu jsou pak na tom nejhůře zejména děti, jimž pobyt v klimatizovaných místnostech neprospívá.

Foto: pixabay.com

I v autě zvolte vhodné nastavení klimatizace. Zcela ji vypněte alespoň 15 minut před ukončením jízdy, aby se vyrovnala teplota s okolím.

Jakou teplotu nastavit?

Správné nastavení klimatizace by se tedy mělo pohybovat o maximálně 5 – 7°C níže než je okolní teplota. Jestliže je tedy venku 33°C, pak by na termostatu mělo být nastaveno maximálně 26°C – je však nutné brát na zřetel, že toto je hraniční hodnota. Ve skutečnosti by teplota měla být ještě o zhruba 2-3 stupně vyšší.

Důležité je také držet se toho, aby vám zvolená teplota byla příjemná. Každý z nás je jiný – i teplotu okolního prostředí vnímáme rozdílně. Psychologové a lékaři často poukazují na to, že nastavení teploty klimatizace se v letních měsících často stává předmětem hádek a neshod na pracovišti. To samozřejmě vede k nižším pracovním výkonům, nesoustředěnosti a celkově napjaté atmosféře v kolektivu.

Nezapomínejte větrat!

Časté je také opomíjeno správné větrání místnosti a přísun čerstvého vzduchu. Klimatizace sice zajistí příjemnou pokojovou teplotu, ale příliv čerstvého vzduchu nenahradí! Nezapomínejte tedy také na časté větrání předejdete tím bolestem hlavy, únavě a nesoustředěnosti. Řada jedinců také díky nemožnosti otevírat kvůli klimatizaci okna prožívá psychická traumata spojená s pocity klaustrofobie a omezování osobní svobody.

V klimatizovaných prostorách také člověk nemá také potřebu tolik pít, jako při pobytu na sluníčku. Samotná klimatizační jednotka také vysušuje vzduch – proto je důležité dodržovat pitný režim a také místnost zvlhčovat. V tomto ohledu nám práci usnadní doplňková zařízení klimatizací, jako jsou například zvlhčovače nebo naopak vysoušeče.

Foto: pixabay.com

Nezapomínejte na pitný režim!

Důležité zásady na závěr:

 • teplota průměrně o pět stupňů nižší než je venku – tím předejdeme nachlazení, rýmě, angínám, bolesti kloubů, zablokované páteři aj.
 • větrání – sníží nesoustředěnost, ospalost, pocit klaustrofobické úzkosti
 • pitný režim
 • zvlhčování vzduchu

Není pravda, že používání klimatizace je škodlivé – jen je zapotřebí ji používat s rozmyslem!There is 1 comment

VSTUP DO DISKUZE
 1. Vlastik

  Při stavbě domu jsme také o klimatizaci přemýšleli. Nabídka byla pestrá, ale kvalitnější klimatizaci s dobrým výkonem do 20 000,- nepořídíte. To si připravte 30 000,- a výše. Nakonec jsme po peripetiích s plynovou přípojkou jako hlavní zdroj vytápění zvolili tepelné čerpadlo vzduch-voda, které svým opačným chodem v létě interiér ochlazuje. K podlahovému topení jsme zabudovali tyto podlahové konvektory https://www.korado.cz/produkty/konvektory/koraflex-fi-fw/koraflex-fi-13-34.html, které chlazení umožňují a 100% nahrazují klimatizaci. Vše ovládám pomocí chytrého telefonu a jsem velice spokojen i s náklady na topení.


Nový komentář

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist