podlaha

Vytápění elektřinou – ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domy

Pokud hovoříme o nízkoenergetických nebo pasivních novostavbách pak je ideální volbou vytápění elektřinou. Podlahové topení nebo sálavé panely jsou moderními možnostmi vytápění, které jsou ekologické a navíc levné.

Volba správného systému vytápění je přímo úměrná tomu, jak dobře je dům izolován. U novostaveb dochází zpravidla k předimenzování topných systémů. To možná pramení z jisté nedůvěry vůči vytápění elektřinou a celkově nízkými náklady na tento systém topení. V dobře izolovaných stavbách, nízkoenergetických nebo dokonce pasivních domech stačí pouze méně výkonný zdroj tepla, který však dokáže zajistit vynikající tepelný komfort s minimem nákladů.

V žádném případě nelze srovnávat vytápění staršího nezatepleného rodinného domku elektrickými přímotopy a moderní nízkoenergetické novostavby. U staršího domku bychom se za elektřinu skutečně nedoplatili. U šetrných novostaveb je tomu přesně naopak.

Podlahové topení lze instalovat do novostaveb, ale i do starších rekonstruovaným domů či bytů.

Podlahové vytápění elektřinou

Nejčastěji je tento systém realizován jako elektrické topné kabely nebo rohože. Jejich instalace je velmi jednoduchá, a také počáteční pořizovací náklady jsou nízké. Výhodou je možnost pořízení termostatů do každé z místností, kde si pak můžete teplotu regulovat přesně podle vašich potřeb. Také náběh (tedy doba, kdy se podlaha ohřeje a začne „topit“) je opravdu krátký. Výkon topení lze plynule regulovat bez nutnosti čekání, než se změna nastavení na termostatu projeví. A mít doma teplo od podlahy je uživatelsky skutečně velmi komfortní záležitost.

Stropní vytápění

V poslední době se stává stále oblíbenější stropní systém vytápění. Do stropních podhledů jsou umístěny sálavé stropní panely (kabely nebo fólie), které zajišťují tepelnou pohodu. Toto řešení má oproti podlahovému vytápění tu výhodu, že ho lze natápět na vyšší teplotu. Stropní panely fungují na principu sálavého tepla. Systém rohoží nebo kabelů je skryt klasicky pod sádrokartonovou deskou, takže na první pohled nezjistíte, zda je místnost vyhřívána podlahou nebo stropem. Je ideální všude tam, kde mají majitelé požadavek umístění masivních dřevěných podlah (ačkoliv dnes lze již za dodržení určitých podmínek umístit podlahové vytápění i pod masivní dřevěnou podlahu) nebo kde preferují jako podlahovou krytinu silný koberec.

Foto: redwell.grNástěnné topné panely – infrapanely

S ohledem na výkon a požadovaný vzhled jsou nástěnné topné panely, jinak také infrapanely. Opět vyhřívají prostor na principu sálavého vytápění, takže jsou ideální do bytů alergiků. Nedochází totiž k cirkulaci vzduchu a tím víření prachových a pylových částic.
Infrapanely si můžete zvolit v požadovaném tvaru i materiálu. Jsou plnohodnotným designovým doplňkem každého interiéru. Mohou mít i například podobu obrazu nebo nástěnné fotografie. Vytápění sálavými panely je ekonomicky velmi výhodné. Navíc mohou být jen doplňkovým zdrojem tepla.

Proč zvolit vytápění elektřinou?

Rozhodující faktory jsou dva – zaprvé zmiňovaná izolace a s ní související tepelné ztráty domu, a za druhé napojení na energetické sítě. Ve druhém případě jde hlavně o možnost připojení na plynovou přípojku. Pokud v domě plyn není, pak je další logickou volbou vytápění buď elektřina, nebo tuhá paliva. Obecně lze ale říci, že i při stávajících cenách topného dřeva, briket nebo pelet vychází vytápění elektřinou nákladově stejně, ne-li lépe, však s dosažením mnohem vyššího uživatelského komfortu. Mnoho uživatelů také kombinuje vytápění elektřinou s krby a krbovými kamny na tuhá paliva. Sálavé panely jsou pak v těchto případech vynikajícím doplňkovým zdrojem tepla v přechodných obdobích, jakými jsou jaro a podzim, kdy se nám ještě nechce roztápět krb.
There is 1 comment

Add yours
  1. Nina

    Dobrý den
    na neco podobneho jsem narazil tu levnekrby.cz/zajimavosti/krby-do-nizkoenergetickeho-domu-aneb-jak-setrime-za-vytapeni
    to to ale opravdu dokaze vytopit cely dum?
    dekuji


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist