uvod

Osvětlení zahrady

Intimní osvětlení zahrady i punc originality lze dodat za pomocí světla. Umělé osvětlení zahradu zútulní, dodá jí lidské měřítko a snovou romantiku. Základem je výběr vhodného svítidla a rozhodnutí, co a jak budeme osvětlovat.

V široké škále technických svítidel z kovu či plastu jsou někde uprostřed kamenné čínské lampy s vlastní skrytou řečí a symbolikou. Následují louče a svíčky zasazené do větších kamenných nádob či květináčů, vhodné pro vytvoření intimní atmosféry.

Na druhém konci škály svítidel jsou světla – artefakty, speciálně navržená pro konkrétní zahradu.

Vaši zahradu pak mohou – kromě estetického či funkčního osvětlení – zajímavě zdobit i ve dne. Cení se především nápad a také začlenění lampy do terénu. Typově velmi zajímavé jsou např. lampy kombinující kámen a kov.

Plast, kov nebo kámen?

Nejlevněji pořídíte svítidla z plastu, ale nevydrží dlouho: křehnou vlivem mrazu a letního vedra. Nejpřirozeněji v terénu působí kovové lampy, které jsou i nejtrvanlivější.

Foto: Zdeněk RollerUmístění svítidel

Svítidla mohou být na zdech, ve zdech, na sloupcích, v zemi Nástěnná svítidla se využívají pro osvětlování komunikací či zvýraznění architektonicky zajímavých prvků fasád, sloupková svítidla zas usnadní orientaci na cestách. Svítidla, která lze směrovat se využívají pro osvětlení stromů, rostlin, plastik a dalších prvků v zahradě. Podle velikosti a tvaru osvětlovaného objektu je nutné zvolit vhodný typ reflektoru.

Výběr zdroje světla

Výběr závisí na tom, co chceme osvětlit. Úsporné zdroje používáme tam, kde je předpoklad dlouhodobého svícení, protože celková spotřeba je zhruba pětinásobně nižší v porovnání se standardním zdrojem. Halogeny se používají tam, kde chceme nasvítit a zvýraznit konkrétní prostor (část domu, keř, zajímavý strom).

Nejrozšířenější osvětlení zahrady jsou lampy na elektřinu.

Nejrozšířenější osvětlení zahrady jsou lampy na elektřinu.

Elektrická svítidla

Rozšířenější jsou lampy na elektřinu. Napevno zabudované prvky lze pořídit v závislosti na velikosti již kolem tisíce až pěti tisíc korun, je však třeba připočítat náklady na elektrorozvody. Instalace lamp se standardním napětím s sebou nese jisté riziko úrazu elektrickým proudem a jejich zapuštění by se mělo provádět za odborného dozoru elektrotechnika.
Pro lampy na nízké napětí stačí dvanáct nebo dvacet čtyři voltů a kabely není nutné zakopávat hluboko do země. Lampy s nízkým napětím jsou vhodné pro osvětlení bazénů, fontán a jezírek.

IMG_0100Halogenové výbojky

Pro osvětlení kvetoucí zahrady jsou nejvhodnější halogenidové výbojky a kompaktní či lineární zářivky. Mají vyšší měrný výkon, dlouhou životnost (6 000 – 12 000 hodin), širokou škálu typů a výkonů. Jsou vhodné pro osvětlování trávníků, zelených keřů a stromů i barevných květů.

IMG_3968Solární osvětlení

K životnímu prostředí nejšetrnější jsou solární zahradní lampy, které využívají solární energii nashromážděnou přes den. Panely by měly být umístěny na místo, kam dopadají světelné paprsky pokud možno po celý den, lampa pak vydrží svítit přibližně osm hodin. Výhodou solárních lamp je jejich životnost. Na druhou stranu za nepříznivého počasí může jejich svítivost slábnout, takže jsou vhodné pouze jako osvětlení estetické, nikoli funkční.

Foto: Zdeněk RollerLED svítidla

Jsou asi pětkrát účinnější než žárovka a srovnatelné s některými typy zářivek. Venkovní osvětlení osazené LED zdrojem má extrémně nízkou spotřebu elektrické energie (1-3 W), avšak při dosavadním výkonu jde prozatím o doplňkové osvětlení.

Specifika venkovního osvětlení

Venkovní lampy by měly být těsné proti prachu a vodě s jednoduchou manipulací a bezproblémovou údržbou při výměně a čištění. Musí být označené značkou pro provoz ve venkovním prostředí. Toto jištění se označuje zkratkou IP (International Protection) a dvěma číslicemi – první označuje stupeň ochrany před dotykem a vniknutím cizích předmětů, druhá stupeň ochrany před vniknutím vody. Čím vyšší čísla, tím lepší ochrana.  Můžeme vybírat od IP 23 do IP 68. Pro osvětlení fasády domu se doporučují svítidla s krytím alespoň IP 33, pro svítidla určená do země IP 67 a pro svítidla umístěná pod vodní hladinu IP 68.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist