výdaje za energie

Jak na snížení energetické spotřeby v domě?

Máte pocit, že výdaje za energie jsou ve vašem domě čím dál tím vyšší? Přemýšlíte o tom, jak na snížení energetické spotřeby v domě, ale nevíte úplně, jak na to? Existuje mnoho praktických tipů a vychytávek, které můžete využít k maximalizaci úspor energie a snížení nákladů. Vaše peněženka, ale také životní prostředí vám bude vděčné. V našem článku se dozvíte mnoho praktických tipů a rad.

Jednoduché tipy na snížení energetické spotřeby

  • Jeden z nejjednodušších způsobů na snížení energetické spotřeby je výměna starých žárovek za energeticky úsporná LED světla. Tyto světla jsou nejen účinnější, ale také mají delší životnost.
  • Dalším úsporným opatřením je instalace termostatů s časovačem, které umožňují regulaci teploty v různé denní době. To oceníte zejména v době, kdy jste v práci nebo mimo domov, a kdy není nutné topit naplno. Programovatelný termostat umožňuje nastavit rozvrh teploty v domě přesně podle vašich potřeb. Můžete snížit teplotu, když nejste doma, nastavit denní a noční režim, rozlišit víkendový provoz. Tím se minimalizuje ztráta energie v době, kdy nejste doma.
termostat

Správné nastavení termostatů a teploty v domě může vést ke značné úspoře nákladů na vytápění.

  • Správné nastavení topení je klíčové. Ujistěte se, že teplota je nastavena tak, aby vám to vyhovovalo. Pobyt v přetopené nebo naopak velmi chladné místnosti není příjemný. Ideální teplota je však pro každého z nás jiná. Obecně se pohybuje v rozmezí 18°C-21°C. Přičemž teplota v ložnici na spaní by měla být ještě o kousek nižší.
  • V neposlední řadě, nezapomeňte na pravidelnou údržbu zařízení jako jsou kotle, klimatizace a tepelná čerpadla. Správná údržba zajistí jejich efektivní provoz a sníží spotřebu energie.
  • Maximálně využívejte denního světla. Otevřete závěsy a žaluzie, abyste získali co nejvíce světla a minimalizovali potřebu elektrického osvětlení. Zatemnění využívejte až tehdy, pokud je to opravdu zapotřebí.
  • Vypínejte nevyužívané spotřebiče. Nechávat spotřebiče v režimu „stand-by“ je plýtvání energií. Vypínejte je úplně, pokud je nepoužíváte.
  • Investujte do energeticky úsporných spotřebičů: Při nákupu nových spotřebičů vybírejte modely s energetickou značkou A+++. Tyto spotřebiče jsou navrženy tak, aby minimalizovaly spotřebu energie a vody.

Bez vhodné izolace to nepůjde

Dobrá a hodná izolace domu je základ. Správná izolace může výrazně snížit úniky tepla v zimě a chladu v létě. Nebojte se proto investice do kvalitní izolace stěn, stropů, podlah i oken. Minimalizujete tak tepelné ztráty energie a zamezíte úniku tepla tepelnými mosty. Tato investice se vám během velmi krátké doby vrátí. A to nejen úsporou za energie, ale také žitím ve zdravějším prostředí.

Těsnění oken a dveří

Investice do těsnění oken a dveří není nikterak vysoká, a přitom opravdu účinná. Pravidelně proto kontrolujte stav těsnění v oknech a dveřích. Podzim je proto ideální dobou. Jednoduchý trik, jak zjistit, zda je těsnění stále funkční je trik se svíčkou. Vyberte si klidné místo a postavte se před okno nebo dveře se zapálenou svíčkou v ruce. Pokud plamen svíčky začne kolísat, znamená to, že někde dochází k průniku studeného vzduchu a těsnění je potřeba opravit.

Zvažte instalaci solárních panelů

Instalace solárních panelů na střechu vašeho domu vám může poskytnout část nebo v ideálních případech i většinu elektřiny, kterou potřebujete. Snížíte spotřebu energie z elektrické sítě a výrazně snížíte měsíční náklady.

úspora energie

Zvažte instalaci solárních panelů na svůj dům. Úspora energie tak může být skutečně velká.

Před instalací je důležité zvážit faktory, jako je orientace a sklon střechy, dostupnost slunečního záření a dostupnost vhodného prostoru. Je také užitečné vypočítat návratnost investice a vyhledat odbornou pomoc od specializované společnosti.

 

 
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist