157569_3849

Zahrádkářův rok – ČERVENEC

Červenec bývá zpravidla nejteplejším měsícem roku. Zahradu krášlí pestré barvy květů hortenzií, kopretin, levandulí, kosatců, muškátů, jiřinek nebo lilií. Sklízíme úrodu ovocných stromů a keřů. V červenci nás nemine především zavlažování zahrady a vhodné přihnojování, odstranění odkvetlých květů, sklizeň a nová podzimní výsadba. Červenec v zahradě to je radost z úrody, ale i spousta práce.

Foto: FreeImages.comČervenec v okrasné zahradě

Červencové vysoké teploty si žádají pravidelnou a hojnou zálivku celé zahrady. Zvláštní pozornost věnujeme skalkám, které v takovém počasí trpí velkým nedostatkem vody. Vydatnou zálivku potřebují i balkónové květiny, trávník i rostliny vysázené v jarních měsících.

V tomto období odstřiháváme odkvétající květy růžím a odstraňujeme plané výmladky od podnoží. Za vlhkého počasí chráníme růže proti černé skvrnitosti a za sucha proti padlím na poupatech, listech a mladých letorostech. Odstranit květy můžeme i leknínům v okrasném jezírku, aby nepokrývaly celou vodní plochu. Odkvetlá květenství odstraňujeme i u všech ostatních rostlin, které nechceme použít do suché vazby.

Červenec je vhodný pro vyrytí a uschování cibulek tulipánů a narcisů. Cibulky opatrně vyryjeme z půdy, očistíme, rozdělíme, osušíme a uložíme v suchu a teple až do podzimní výsadby. V okrasné zahradě se věnujeme i přepichování dvouletek vysázených v květnu a v červnu. Nesmíme zapomenout na vydatnou zálivku a zpočátku je i stínit. Podle potřeby vyvazujeme pnoucí dřeviny.

maliny_FreeImages.comČervenec v ovocné zahradě

U každého pěstitele je červenec v zahradě potěchou pro naše oči a nos, ale i bříško. Pokračujeme ve sklizni angreštu, malin, rybízu, pozdních třešní a višní a jahod. Podle zrání plodů postupně sklízíme meruňky, rané broskve, jablka, slívy a ostružiny. Na stromy se zrajícím ovocem je dobré zavěsit láhve s pivem, které slouží k lapání vos. Vosy ovoce poškozují a přenášejí na ně moniliovou hnilobu. Hnijící ovoce posbíráme a vyhazujeme do asanační jámy. Nejlépe jej posypeme prachovým páleným vápnem a zasypeme zemí.

Na kmeny jabloní a hrušní upevníme lapače z vlnité lepenky. Ty lapají housenky, obaleče i mravence lezoucí za mšicemi. U později plodících stromů ukončíme probírku plůdků a sbíráme hlavně plody zakrnělé a poškozené. Za trvale teplého počasí ošetřujeme stromy proti mšicím a sviluškám a též proti obalečům a padlí.

Záhony jahodníku, které chceme nechat i pro příští rok zavlažíme po sklizni, pohnojíme, okopeme a odplevelíme. V tomto období zároveň připravujeme záhony pro novou výsadbu jahodníku. Jahodník sázíme nejlépe od druhé poloviny července do poloviny srpna. Rostliny se do zimy lépe vyvinou a výnos plodů bude vyšší. Sazenice musí mít bohatý kořenový systém a dobře vyvinutou nadzemní část. Po výsadbě je dobře zalijeme, po ujmutí je přihnojíme a podle potřeby ošetřujeme postřiky. Za sucha a při pozdější výsadbě (od druhé poloviny srpna) zakrýváme záhon netkanou textilií. Půdu neryjeme,jen hluboko prokopeme motykou a zapravíme kompost a záhon po výsadbě pohnojíme.

Péči v tomto měsíci vyžaduje i réva vinná. Vyvazujeme letorosty a vyštipujeme zálistky. Podle potřeby chráníme keře proti padlí,plísni a obalečům. Půdu kolem keřů okopáváme, odplevelujeme a za sucha zavlažujeme. Za vlhkého a podmračného počasí je vhodné révu ošetřovat proti hnilobě, např. výrobkem Euparen aj.

Červenec v zahradě zelináře

V červenci sklízíme poslední jarní zeleninu. Uvolněné záhony po sklizni využíváme pro pěstování podzimních druhů a odrůd,jako jsou saláty, endivie, pekingské zelí, ředkvičky, ředkve, hlávková čekanka, špenát aj. záhony také můžeme využít pro pěstování zeleného hnojení – pelušky, luskoobilní, směsky, hořčice, svazenky aj.

Počátkem měsíce můžeme ještě vysévat keříčkové fazole na sklizeň lusků. Průběžně vylamujeme zálistky u tyčkových rajčat, u keříčkových je ponecháme. V druhé polovině pak sklízíme plodovou zeleninu – rajčata, okurky, tykve, fazolové lusky, letní salát, karotku aj. Zeleninu je třeba vydatně zalévat v tomto teplém měsíci, avšak druhy náchylné k houbovým chorobám ( rajčata, okurky, celer…) zaléváme zásadně konví bez růžice ke kořenům rostlin. Při vlhkém počasí je dobré navíc ošetřit rajčata i okurky proti plísním Kuprikolem, případně jiným přípravkem s krátkou ochrannou lhůtou.

V tomto měsíci sklízíme i cibuli ze sazečky. Sklízíme ji jakmile nať u dvou třetin rostliny sama polehne. Podzimí česnek naopak sklízíme jakmile se stvoly s palicemi narovnají.

Mnoho dobrot ze zahrádky a krásný červenec!




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist