topení

Tepelné ztráty staveb

Při stále stoupajících cenách energií není divu, že se často diskutovaným tématem stávají tepelné ztráty staveb a možnosti jejich maximálního omezení.

Kvůli nedostatečné izolaci stavby se v průměru ztratí až 65% tepla. Jak praví lidové rčení: „Topit pánu Bohu do oken.“, se tedy stává realitou! Místa, kudy teplo z domu uniká nejvíce, se v odborné terminologii nazývají tepelné mosty. Tato místa není právě jednoduché zaizolovat takovým způsobem, aby tepelné ztráty byly co nejmenší.

V jakých místech jsou tedy tepelné ztráty nejvyšší?

  • okna a dveře – až 30 % ztráty
  • obvodové zdi – až 15 % ztráty
  • střecha – až 10 % ztráty
  • sklepní prostory – až 10 % ztráty

Teplo, které dodáváme do místnosti vytápěním má tendenci být pohlcováno těmi částmi budovy, které mají nižší teplotu. Jedná se právě o okna, dveře, podlahy, obvodové zdi či střechu. Aby teplota v objektu neklesala musí být teplo neustále doplňováno. Tepelným ztrátám nelze zcela zamezit, lze je však radikálním způsobem snížit.

Foto: pixabay.comNejlepší způsob jak ve vašem domově vytvořit tu správnou tepelnou atmosféru a to bez obav z vysokých účtů za vytápění, je tepelná izolace. Správné zateplení minimalizuje únik tepla z objektu, čímž se výrazně ušetří výdaje vynakládané na vytápění. Pořízení tepelné izolace sice stojí nemalou částku, jedná se však o výdaj jednorázový, který se vám v průběhu let několikanásobně vrátí!

Zateplení objektů se týká nejenom starších domů, jejichž tepelně-izolační vlastnosti jsou často nevyhovující, ale samozřejmě i novostaveb. Dobře provedený zateplovací systém je schopen snížit celkové náklady na vytápění až o 50 %! Jednoduchým výpočtem lze tedy zjistit, že počáteční investice se v průběhu zhruba 10 let vrátí.

Budovy s nedostatečnou izolací mají nejenom vysoké tepelné ztráty, ale tento nedostatek se projevuje i mnoha dalšími vadami, které jsou na stavbě zřejmé. Je to zejména zvýšený výskyt plísní, vyšší kondenzace vody ve vnitřních prostorách (vlhké skvrny), kondenzace vody na oknech a také charakteristický zápach.

Vhodným zateplovacím systémem tedy nejen snížíme nároky na vytápění, ale budovu také trvale zhodnotíme a do budoucna se vyhneme celé řadě problémů spojených zejména se zvýšenou vlhkostí. Díky zateplení lze tepelné ztráty z původních 65 % omezit o 25 – 35 %.

  • okna a dveře– snížení tepelné ztráty až o 14 %
  • obvodové zdi – snížení tepelné ztráty až o 6 %
  • střecha – snížení tepelné ztráty až o 5 %
  • sklepní prostory – snížení tepelné ztráty až o 5 %There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist