markyza1_flickr.com_ ntm1909

Stínění pro pohodu i úspory za klimatizaci

Slunce neznamená jen opalování a letní „dobíjení“ biologických baterií. V domech vystavených přímému svitu je v létě nutné řešit problém s přehříváním interiéru. Efektivním a zároveň designově vyspělým řešením jsou venkovní markýzy.

Základním motivem instalace markýz a dalších stínicích prvků staveb je vytvoření světelné a tepelné pohody. Kromě toho ale dotvářejí i estetiku domu. Jejich další předností je možnost snižovat teplotu uvnitř místností v létě. Vedle zmíněné pohody tak ale můžeme docílit i nezanedbatelných energetických úspor za klimatizaci. Takové stínění je zvlášť důležité u staveb z moderních materiálů, jako je sklo, kov nebo různé prefabrikáty. Také moderní domy, které často mají velkoplošné průhledné prvky je takové opatření více než vítané.

markyza2_flickr.com_ntm1909

Markýzy vytváří tepelnou a světelnou pohodu, jsou však také nezanedbatelným estetickým doplňkem domu.

Požadavky na stínicí prvky:

  • odolnost proti UV záření
  • odolnost proti vlhkosti
  • odolnost proti korozi
  • odolnost proti větru a dešti
  • odolnost proti plísním (zejména u zatahovacích konstrukcí)
  • stálost barevné úpravy

Markýza pevná i v pohybu

V případě markýz jde o stínicí prvky, které se z vnější strany zavěšují před jižní fasádu v oblasti okenních překladů, mohou být průsvitné nebo neprůsvitné a chrání interiéry před přemírou slunečního světla, aniž by zabraňovaly výhledu ven.

Podle typu dělíme markýzy na pevné a pohyblivé, pevné jsou jednodušší a levnější a jejich instalace je snadná a nevyžaduje větší konstrukční zásahy do fasády. Nedokáží se však přizpůsobovat měnícím se potřebám v závislosti na roční době a na změnách počasí. Proto je stále častěji dávána přednost pohyblivým markýzám, ať už s ručním nebo s motorickým pohonem. Stále více převládají motorové pohony, zatímco ruční slouží pouze jako nouzový.

markyza_flickr.com_ ntm1909Motorový pohon

Klasická pohyblivá markýza se skládá z navíjecího válce, přední lišty, kloubových ramen, pohonu a potahu. Z přední lišty často volně visí ozdobný závěs, tzv. volán. U většiny moderních konstrukcí pohyblivých markýz je motor společně s dalšími prvky integrovaný do navíjecího válce, takže je zvenčí prakticky neviditelný. Požaduje se, aby byl bezhlučný, s minimální potřebou údržby a vysoce odolný vůči nepříznivým vlivům prostředí, zejména případné vlhkosti a prachu. Je vybavený převodovkou, koncovými spínači a elektromagnetickou brzdou, která zaručuje plynulý doběh. Díky tomu nedochází k nepříznivému namáhání potahu při navíjení a zvyšuje se tak jeho životnost.

Jak lze markýzy ovládat:

  • vypínačem
  • dálkovým ovladačem
  • ovladačem kombinovaným s programovatelnou elektronikou

Kromě toho mohou být moderní markýzy vybaveny dalšími elektronickými prvky (čidlem vlhkosti, čidlem větru, čidlem slunečního záření). Tato čidla ve spojení s elektronickými řídícími obvody umožňují zařízení reagovat na meteorologické podmínky a zvolit tak optimální míru vysunutí, která zabrání poškození i v případě, že nikdo není doma.

Markýza jako elektrárna

Vedle motorových dálkově ovládaných markýz existuje sice nepohyblivý typ, který ale přináší další dosud nevídanou funkci – markýzy tvořené fotovoltaickými panely, které vyrábějí elektřinu ze slunečního záření. U menších objektů je energie shromažďována v akumulátoru a může sloužit třeba pro noční osvětlení vchodu, nouzového osvětlení, osvětlení chodeb či teras, záložních zdrojů pro počítače apod.

Samostatně stojící markýzy

Kromě markýz, jež chrání interiér a dům se uplatňuje i zvláštní typ velkoplošných markýz určený pro zastínění ploch na zahradách a velkých terasách. Jde o tzv. motýlkové samostatně stojící markýzy. Tvoří je dvojice rovnoběžně umístěných navíjecích válců, z nichž se vysouvají fólie – každá na opačnou stranu. V krajní poloze tak pod sebou vytvoří zastíněný prostor v podobě jakéhosi stanu s odkrytými bočními stěnami.

Kam dál?

Stínění pro komfort i úspory
Jak zastínit střeší okno

 

 
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist