barvy vánoc

Tradiční barvy Vánoc

Do Vánoc zbývají ani ne dva měsíce, a my pomalu začínáme přemýšlet nad vánočními dekoracemi. Tento článek bude o červené, zelené, bílé, zlaté… Bude o tradičních barvách vánočních dekorací. O tom, že ne všude je potřeba držet se trendů, a že někdy je v pořádku pověsit na stromeček ozdoby po babičce nebo že se na vánoční stůl bude skvěle hodit i „zrecyklovaný“ věnec z loňska.

Klasická kombinace červené, zelené a bílé nikdy nikoho neomrzí, a proto jsou doplňky v těchto barvách investicí na dlouhá léta.

Trojboj zelené, červené a bílé

Jsou to tradiční barvy Vánoc už od nepaměti – zelená v nás evokuje barvu vánočního stromku a jmelí. Mimo jiné nám má připomenout to, že zima nebude trvat věčně a že brzy přijde jaro. Červená připomíná barvu květiny s příznačným názvem „vánoční hvězda“, a bílá je barva sněhu. Jejich velikým plusem je nadčasovost – vzhledem k tomu, že jsou tak těsně spjaty s minulostí a jsou v lidech skoro zakořeněné, v blízké, a troufám si říct, že ani daleké budoucnosti, nevyjdou z našich skrýší vánočních dekorací. Stále se v těchto barvách dá koupit velké množství nových ozdob. V některých oblastech totiž lidé neradi mění své zvyky, a barvy vánočních dekorací jsou jedny z nich.

Vyzdobte si svůj dům v klasických Vánočních barvách a zazáříte!

Zlatá a stříbrná – často zapomínané klasické barvy Vánoc

Kdo z nás doma nemá zlatý nebo stříbrný řetěz na vánoční stromeček? Snad nikdo! Zlatá je barva Slunce a světla, kterého máme v zimních měsících pomálu. Stříbrná je oproti zlaté studená, a proto je k ní vhodné kombinovat teplejší barvy.

Jiskrná stříbrná, i když se jedná spíše o studenou barvu, k Vánocům neodmyslitelně patří.

Modrá a fialová – překvapivě také tradiční barvy

V minulosti byla modrá barva dražší než zlatá, proto byla spojována jen s bohatými lidmi. To už dnes neplatí! Světle modrá barva v nás vyvolává pocit, jako bychom koukali do nebe – vánoční ozdoby právě v této barvě vykouzlí nádherný stromeček. Právě k fialové barvě se hodí stříbrná či bílá. I to je krásná barevná kombinace, která dodá vašemu domu či bytu uvolněnou vánoční atmosféru.

K Vánocům nepatří jen vánoční stromeček, ale i řada dalších dekorací – adventní věnec nevyjímaje.

Barvy hrou

Jak decentně zkombinovat barvy? Je určitě dobrý nápad vybrat si jen pár barev doplňků, abyste neměli každou místnost v jiné barevné kombinaci – takhle to nebude působit přeplácaně, ale střídmě a střízlivě. Optimální počet barev je dvě až tři. Můžete se držet klasiky a kombinovat zelenou s červenou, stříbrnou s fialovou, zlatou s červenou či fialovou se zelenou. V poslední době je moderní ozdobit vánoční strom třeba koulemi v barvě bílé, které doplníte jen malým počtem těch stříbrných – je to neutrální, ale zároveň šik. Nádherné stromky jsou ty, které ozdobíte zlatými ozdobami a přidáte na něj červené látkové mašle a řetězy.

Barvy Vánoc by neměli být příliš překombinované – základ by měly tvořit dvě, maximálně tři barvy.

Vánoce nejsou jen stromečky!

Tradiční barvy se hodí nejen na vánoční stromky, ale také na adventní věnce na stoly, vánoční svícny a podobně. Motivy, které nikdy nezmizí, jsou sobíci, Santa Klaus, Ježíšek, vánoční hvězdy, sněhuláci, dárečky, vánoční punčochy, sněhové vločky či perníčky. Takže s těmito motivy v barvách červené, zelené, bílé a zlaté určitě nepřestřelíte.

 

Ne vždy se musíte držet všech nejnovějších trendů a utrácet velké peníze za novinky. Vytáhněte ozdoby v tradičních barvách Vánoc, koule na stromeček po babičce a užijte si klasiku.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist