vánoční stromek

Zdobení vánočního stromečku

Na prstech jedné ruky lze odpočítat dny zbývající do Štědrého dne. Snad v každé domácnosti nastane ten slavnostní okamžik, kdy se po štědrovečerní večeři rodina sejde v obývacím pokoji a rozsvítí se krásně nazdobený vánoční stromeček…

Ono se řekne – nazdobit stromeček – to je hračka! Aby však ten váš stromek byl právě tím nejkrásnějším, je zapotřebí si s jeho nastrojením přeci jenom dát trošku práce. Již dávno neplatí, čím větší množství rozličných a nesourodých ozdob, řetězů, blikátek a cukroví na stromek navěsíte, tím lépe. Přednost mají předem promyšlená a spíše jednodušší aranžmá.

Foto: pixabay.comVánoční stromek

Samotnému zdobení stromku samozřejmě předchází jeho vlastní pořízení. Dáte přednost klasice v podobě živého stromu nebo si letos pořídíte umělý? Řada z nás nedá na rostlý vánoční stromek dopustit – vždyť ten umělý přeci nevoní!

Majitelé umělých stromečků se zase ohánějí argumentem, že šetří přírodu a také si ušetří práci se sbíráním popadaného jehličí a stromek jim vydrží krásně nazdobený třeba do velikonoc. S tím „šetřením přírody“ to nebude tak horké. Mnohé studie prokázaly, že ekologicky příznivější je pořízení stromku pravého. Ty pocházejí z odborně provedených lesních prořezů nebo z lesních školek vzniklých právě za tímto účelem. Naopak výroba umělého stromku škodí životnímu prostředí řadou škodlivých látek unikajících do ovzduší při výrobě a spotřebou energie. A co teprve jejich likvidace! No, výběr záleží asi na každém z nás… důležité je, aby nám stromek dělal radost. A vidět o vánocích rozzářené dětské oči neovlivní fakt, zda to bude u stromečku pravého či umělého.

Foto: pixabay.com Zdobení vánočního stromečku

Již od dob, kdy se tradice zdobení stromku začala slavit podléhaly ozdoby „módním trendům“. Odlišná byla výzdoba v bohatších rodinách, jinak vypadal stromek v malé podhorské chaloupce. Vůbec prvními a velmi módními ozdobami byly ozdobičky vyráběné z různě barevných skleněných korálků doplněných o zlaté či stříbrné plíšky a drátky. Tyto byste samozřejmě nalezli pouze v zámožnějších domácnostech. Ve vesnickém prostředí hrály prim spíše ozdoby přírodní – malá červená jablíčka, pozlacené vlašské ořechy, sušená jablka, slaměné ozdoby nebo řetězy z navlečených jeřabin či šípků. Oba tyto styly jsou i v dnešní době velmi moderní – jak retro v podobě korálkových ozdob, tak tradiční přírodní ozdoby. Jestli-že jste obdivovateli těchto stylů a Váš stromeček si nazdobíte v jejich duchu, pamatujte na to, že byste tradiční zdobení měly dodržet do puntíku. K přírodním ozdobám rozsvítit voskové svíce a raději se držet opravdu přírodních plodů. Ty umělohmotné nejsou příliš vkusné…

Pokud máte rádi modernu a chcete se držet nejnovějších trendů, pak tzv. „bílý stromek“ bude zaručeně to pravé. Tento styl těží z kombinace barev – bílé, smetanové a stříbrné. V kombinaci se zelení stromku bude ten váš vánoční jistě neodolatelný!

Foto: pixabay.comKlasikou pak zůstávají ozdoby v barvě červené, zlaté a zelené. Jestli-že chcete určitou změnu, která vás nebude stát příliš mnoho financí, pak ze stávajících ozdob vyberte jednu barvu, která je vám nejbližší – nebo kombinaci dvou barev (např. červená – zlatá, růžová – stříbrná, modrá – stříbrná aj.). Vůbec nevadí, že ozdobiček máte jenom pár, doplňte je látkovými stuhami ve stejné barvě!

I zde platí pravidlo, že méně někdy znamená více. Pozor na to, aby stromeček nepůsobil přeplácaně a jeho větve nebyly pod tíhou množství ozdob a cukroví ohnuty až k zemi.

Krásné Vánoce
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist