zdobení vánočního stromečku

Zdobení vánočního stromečku

Na prstech jedné ruky lze odpočítat dny zbývající do Štědrého dne. Snad v každé domácnosti nastane ten slavnostní okamžik, kdy se po štědrovečerní večeři rodina sejde v obývacím pokoji a rozsvítí se krásně nazdobený vánoční stromeček. Máme pro vás pár tipů na zdobení vánočního stromečku, aby byl prostě dokonalý.

Ono se řekne – nazdobit stromeček – to je hračka! Aby však ten váš stromek byl právě tím nejkrásnějším, je zapotřebí si s jeho nastrojením přeci jenom dát trošku práce. Již dávno neplatí, čím větší množství rozličných a nesourodých ozdob, řetězů, blikátek a cukroví na stromek navěsíte, tím lépe. Přednost mají předem promyšlená a spíše jednodušší aranžmá.

Foto: pixabay.com

Zdobení vánočního stromečku je vždy velkou událostí. Někde ho zdobí celá rodina, jinde se zdobí potají, aby měly děti překvapení.

Vánoční stromek

Samotnému zdobení stromku samozřejmě předchází jeho vlastní pořízení. Dáte přednost klasice v podobě živého stromu nebo si letos pořídíte umělý? Řada z nás nedá na rostlý vánoční stromek dopustit – vždyť ten umělý přeci nevoní!

Majitelé umělých stromečků se zase ohánějí argumentem, že šetří přírodu a také si ušetří práci se sbíráním popadaného jehličí a stromek jim vydrží krásně nazdobený třeba do velikonoc. S tím „šetřením přírody“ to nebude tak horké. Mnohé studie prokázaly, že ekologicky příznivější je pořízení stromku pravého. Ty pocházejí z odborně provedených lesních prořezů nebo z lesních školek vzniklých právě za tímto účelem. Naopak výroba umělého stromku škodí životnímu prostředí řadou škodlivých látek unikajících do ovzduší při výrobě a spotřebou energie. A co teprve jejich likvidace! No, výběr záleží asi na každém z nás… důležité je, aby nám stromek dělal radost. A vidět o vánocích rozzářené dětské oči neovlivní fakt, zda to bude u stromečku pravého či umělého.

Foto: pixabay.com

Aby stromeček nepůsobil přeplácaně, je dobré předem promyslet, do jakých barev a stylu vůbec bude ten váš stromek vyladěný.

Zdobení vánočního stromečku

Již od dob, kdy se tradice zdobení stromku začala slavit podléhaly ozdoby „módním trendům“. Odlišná byla výzdoba v bohatších rodinách, jinak vypadal stromek v malé podhorské chaloupce. Vůbec prvními a velmi módními ozdobami byly ozdobičky vyráběné z různě barevných skleněných korálků doplněných o zlaté či stříbrné plíšky a drátky. Tyto byste samozřejmě nalezli pouze v zámožnějších domácnostech. Ve vesnickém prostředí hrály prim spíše ozdoby přírodní – malá červená jablíčka, pozlacené vlašské ořechy, sušená jablka, slaměné ozdoby nebo řetězy z navlečených jeřabin či šípků. Oba tyto styly jsou i v dnešní době velmi moderní – jak retro v podobě korálkových ozdob, tak tradiční přírodní ozdoby. Jestli-že jste obdivovateli těchto stylů a Váš stromeček si nazdobíte v jejich duchu, pamatujte na to, že byste tradiční zdobení měly dodržet do puntíku. K přírodním ozdobám rozsvítit voskové svíce a raději se držet opravdu přírodních plodů. Ty umělohmotné nejsou příliš vkusné…

Pokud máte rádi modernu a chcete se držet nejnovějších trendů, pak tzv. „bílý stromek“ bude zaručeně to pravé. Tento styl těží z kombinace barev – bílé, smetanové a stříbrné. V kombinaci se zelení stromku bude ten váš vánoční jistě neodolatelný!

Foto: pixabay.comKlasikou pak zůstávají ozdoby v barvě červené, zlaté a zelené. Jestli-že chcete určitou změnu, která vás nebude stát příliš mnoho financí, pak ze stávajících ozdob vyberte jednu barvu, která je vám nejbližší – nebo kombinaci dvou barev (např. červená – zlatá, růžová – stříbrná, modrá – stříbrná aj.). Vůbec nevadí, že ozdobiček máte jenom pár, doplňte je látkovými stuhami ve stejné barvě!

I zde platí pravidlo, že méně někdy znamená více. Pozor na to, aby stromeček nepůsobil přeplácaně a jeho větve nebyly pod tíhou množství ozdob a cukroví ohnuty až k zemi.

Krásné Vánoce
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist