adventní věnec

Vánoční tradice – adventní věnec

Čas předvánoční – čas adventu. V této době se všichni začínají připravovat na Vánoce a Štědrý den. Podívejme se tedy blíže odkud se tradice adventu vzala. Také vám poradíme, jak si doma vyrobit adventní věnec.

V mnohých domácnostech si toto období zpříjemňují zapalováním svíček na adventním věnci.

Odkud se vzal adventní věnec?

Tradice zapalování svíček na adventním věnci je stará více než 150 let a k nám přišla ze sousedního Německa a Rakouska. Čtyři svíce znamenají čtyři adventní neděle předcházející Štědrému dni. Přitom poslední adventní neděle může být zároveň nedělí štědrovečerní. Prvním průkopníkem zdobení domovů slavnostními věnci byl údajně hamburský duchovní Joachim Wichern, který si již v roce 1860 vyzdobil svůj dům věncem ze smrkových větví. Tenkrát na něj umístil čtyřiadvacet svíček symbolizujících zbývající čas do Štědrého dne.

Dnes jsou oblíbené i netradiční adventní věnce. Nejen tvarem, ale i vzhledem a použitými dekoracemi.

Čtyři adventní neděle

Všichni si jistě vybavíte, jak takový adventní věnec vypadá – jeho základ tvoří čtyři svíčky. Ty symbolizují čtyři adventní neděle. Podle tradice je zhotovován ze zelených větviček jehličnanů, tradiční barvou svíček je barva fialová, která symbolizuje půst. Nikde však není psáno, že je nutné mít věnec s fialovými svíčkami. Jejich barvu samozřejmě přizpůsobte té, která se vám líbí, a která bude vhodně ladit s výzdobou interiéru.

Stejně jako vánoční stromeček, tak i zdobení adventního věnce podléhá módnosti a trendům. Světoví designéři každoročně určují, jaká barva Vánoc bude pro daný rok hitem. Po záplavě zlaté a stříbrné se opět dnes opět rádi vracíme k přírodním materiálům.

Je na vás jaký adventní věnec vám bude zkracovat čas do Štědrého dne. Záleží pouze na vašem vkusu.

Jak vyrobit adventní věnec?

Co budeme na výrobu věnce potřebovat?

  • kruhovou podložku, korpus věnce (slaměnou, popřípadě polystyrénovou)
  • zelené chvojí (nejlépe neopadavé: jedle, thuje, tis…)
  • měkký vázací drát
  • čtyři svíčky
  • čtyři podložky pod svíčky
  • barevné stuhy
  • různé drobné předměty na dozdobení (oříšky, sušený pomeranč či jablko, šípky, šišky, drobné ozdobičky aj.)

Veškeré předměty potřebné k nazdobení takovéhoto věnce zakoupíte v květinářstvích nebo supermarketech. A ty přírodní nasbíráte při procházce podzimní přírodou.

1) Nejprve pomocí vázacího drátu připevněte zelené větvičky rovnoměrně na kruhovou podložku. Chce to šikovné ruce a trpělivost!

2) Na hotový zelený základ připevníme svíčky. Dbejte bezpečnosti – požárů vzniklých od svíčky hořící na adventním věnci je rok co rok více než dost. Proto pod svíčky vždy umístěte kovové podložky.

3) A můžeme přistoupit k vlastnímu zdobení… zde záleží na fantazii každého z vás!

Vlastnoručně připravený adventní věnec vám jistě udělá ohromnou radost, nádherně provoní celý byt a zpříjemní těšení se na Vánoce.

Adventní věnec nemusí být zrovna kulatý. Velmi rychle vyrobíte i adventní dekoraci se čtyřmi svíčkami na tácu.

Pro ty z vás, které právě nemají čas na výrobu tradičního věnce a možná mají strach, že by to ani nezvládli tu máme ještě jeden tip. Postačí, když na tác narovnáte čtyři svíčky vedle sebe, nebo třeba do kruhu a doplníte je přírodními nebo jakýmikoliv jinými ozdobami. Na jednotlivé svíčky můžete připevnit i čísla od jedničky do čtyřky.

Krásný čas adventu!
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist