dřevo

Vánoce s vůní hořícího dřeva

Nic nepodtrhne vánoční atmosféru tolik, jako živý oheň v krbu, vůně pryskyřice a příjemné teplo, úplně odlišné od toho z radiátorů. Vraťte se ke kořenům, vyměňte brikety a další moderní topiva za pořádné smrkové poleno. Užijte si tradiční Vánoce se vším všudy.

Proč je pro nás oheň tak důležitý

Samozřejmě, že si v dnešní době můžeme koupit kvalitní palivo kdykoliv nám dojde, a to i v průběhu zimy, což bylo v minulosti nemyslitelné. Teď ale na chvilku přestaňte přemýšlet prakticky a buďte alespoň malinko romantičtí. K Vánocům patří vůně poctivě nařezaného  dřeva, nikoliv pach briket.

V dávných dobách byl oheň posvátný, pečovat o něj musel celý kmen. Nikdy nesměl vyhasnout, pro přežití lidí se stal, obzvlášť v tuhých zimách, naprosto nezbytným. Kolem něj se odehrával veškerý život. Je symbolem pevných mezilidských pout.

Každý oheň měl také svého strážce, člověka, který za něj zodpovídal, staral se o dostatečné zásoby dřeva a hlídal ho mnohdy až na hranici sebeobětování. Tuto zodpovědnost převzali po rozpadu kmenů živitelé rodiny, otcové.

Pánové, chopte se tedy své tradiční role, popadněte pily a připravte dřevo na podpal. Nechejte kravaty doma ve skříni a pusťte se do tvrdé práce. Vánoce se z komerčního šílenství promění opět ve smysluplný svátek svou historií sahající až do dob pohanských kmenů.

Oheň v moderní době

Příprava dřeva na zimu už není lopotná dřina jako v kdysi, kdy pily ještě neměly motor. Pro mnohé je to dokonce zábava. Muži ještě rádi vyrazí z kanceláře na čerstvý vzduch a společně s kamarády za řevu motoru a hluku elektrocentrály zařídí vše potřebné pro vytvoření toho pravého tepla domova.

Opravdu palivo chcete vždycky jen kupovat v připravených balících? Vraťte se k tradicím! Pokud nemáte potřebné nářadí, darujte si ho třeba pod stromeček a příští rok se, drazí pánové, staňte zase pány tvorstva.

Šťastné a veselé!
There is 1 comment

Add yours
  1. Vílem

    No pila na takové ty vetší polena a prkna bude celkem dřina, tma bych se podíval spíše na štípačky na dřevo to bude asi lepší volba. Jinak na nějaké to ořezávaní a základní štípaní stačí pila a sekera, to zase jo.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist