bílá poinsettie

Vánoční hvězda

Bez typicky červených listů vánoční hvězdy si snad dnes již ani vánočně vyzdobený domov nedokážeme představit. Tato, na první pohled, nenápadná pokojová květina si získala sympatie lidí po celém světě a stejně tak jako vánoční stromeček se stala nezaměnitelným symbolem Vánoc.

Krásně zbarvená červená vánoční hvězda.

Tato exotická kráska má původ v tropických částech Střední Ameriky – její domov je v Mexiku. Odtud vykonala dlouhou cestu až k nám, do vánočně vyzdobených pokojů. Od těch původních se dnešní odrůdy vánoční hvězdy, nebo vánoční růže (jak se poinsettii také říká), již podstatně liší. Na její dnešní podobě se podepsalo mnoho šlechtitelů a zahradníků. Existuje celá paleta barevných variant, než jen pouze typická červená. Přechází od bílé, krémově zbarvené přes odstíny růžové, oranžové, fialové až k odstínům modré.

Hitem letošních Vánoc budou bílé a krémové odstíny vánoční hvězdy.

Foto:FreeImages.com

Trendy krémové odstíny vánoční hvězdy.

Jak se o vánoční hvězdu správně starat?

Stejně jako její předchůdkyně, miluje tato květina i dnes teplo a dostatek světla. Minimální teplota je 16°C – jejich největší nepřítel je totiž chlad. Když se k tomu ještě přidá přelití, je dílo zkázy dokonáno… Neklamnou známkou toho, že jsme květinu zásobili vodou více, než je jí milo, jsou opadávající listy.

Vánoční hvězdě nesvědčí:

  • chlad
  • prudké přechody z tepla do chladu (na to pozor při její koupi!)
  • přelití
  • průvan

Na co si dát pozor při koupi vánoční hvězdy?

Právě vzhledem k tomu, že květina je velmi choulostivá na chlad, není právě vhodné kupovat květy, které jsou umístěny před vchodem květinářství. Ty nám moc dlouho radost dělat nebudou. Také rostlina, která má dostatečně vlhký substrát a přesto působí povadle také jistě nebude tou pravou. Jestli-že jste po dlouhém vybírání objevili tu svou, dbejte na to, aby vám ji v prodejně dobře zabalili a pospíchejte domů. I zdlouhavá cesta mrazivým počasím může napáchat na květině velké škody.

Foto: FreeImages.com

Ani po odvetení se poinsettie nemusíte zbavovat, stačí jí poskytnout vhodné prostředí a za rok znovu krásně vykvete.

Co s vánoční hvězdou po vánocích?

Ani po uplynutí svátků se této krásky vzdát nemusíte. Jestli-že jste se rozhodli ji uchovat i pro příští měsíce, umístěte květinu nejlépe na suché, světlé a teplé místo. Nadále ji chraňte před chladem a rostlinu nepřelévejte! Nutné je ji také občas přihnojit. Je pravdou, že červené, či jinak barevné listy, za několik týdnů opadají, ale nic nebrání tomu, aby vám poinsettie za rok zase krásně vykvetla. Vykvést může i rostlina, která opadá na holý stonek.

Poté, co barevné listy opadají, je dobré stonek seříznout asi na 15 – 20 cm. Pozor – šťáva, která po řezu vytéká je jedovatá. Asi po měsíci až šesti týdnech by nám měla květinka začít znovu rašit. Postupně se od vrchu začnou objevovat nové zelené lístky.

Od října bychom ji pak měli umísťovat alespoň na část dne do úplné tmy. A o dalších vánocích? Budeme se moci těšit z nádherně zbarvené vánoční hvězdy, kterou jsme si sami vypěstovali.

Kam dál?
Advent a adventní věnec
Advent a Vánoce v červené a bílé 
Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist