jak správně vydlabat dýni

Jak správně vydlabat a ozdobit dýni na Halloween

Chystáte se vytvořit originální Halloweenskou dekoraci? Naučte se, jak správně vydlabat dýni. Náš jednoduchý postup krok za krokem vám ukáže jak snadno přeměnit obyčejnou dýni v unikátní a strašidelnou ozdobu. Připravte se na zábavnou a tvůrčí výzvu a ozdobte svůj dům nebo zahradu touto poutavou Halloweenskou tradicí!

Halloween už je skoro za dveřmi, tradičně se slaví 31. října, je tedy nejvyšší čas pustit se do dlabání dýně a vytvořit parádní strašidláckou dýňovou výzdobu u vás doma nebo a zahradě. Jestli nevíte, jak na to, pak tu pro vás máme postup, jak správně vydlabat dýni.

dlabání dýně

S jednoduchým návodem zvládne dýni vydlabat každý. Jen pozor při práci s ostrými nástroji.

Nákup dýně

Abyste mohli vydlabat dýni, musíte si ji nejprve koupit. Vyberte si takovou dýni, která má pevnou kůru a pevnou základnu, díky které stojí rovně. Měla by být celkově v dobré kondici bez známek hniloby, prasklin a počínající hniloby. Povrch dýně by měl být co možná nejrovnější, tedy bez nárůstků a výrazných hrbolů nebo naopak propadlin. Bude se vám tak lépe dlabat.

Příprava povrchu dýně

Předtím, než začnete dýni vydlabávat, očistěte její povrch a dobře ji osušte. Existují dva způsoby, jak správně vydlabat dýni. První způsob je odříznout vrchní části dýně se stopkou, vydlabat dýni vrchem a z odříznutého vršku následně vytvořit pokličku. Při tomto postupu je nutné řezat vrchní část šikmo, aby nedošlo při vysychání k propadnutí pokličky. Druhý způsob dlabání je, že vytvoříte otvor na spodní části dýně (tzn. budete ji dlabat spodem).

jak správně vydlabat dýni

Na vydlabání dýně použijte dostatečně ostré nástroje.

Jak správně vydlabat dýni?

Použijte lžíci nebo vydlabávač, abyste vnitřní část dýně vydlabali. Vydlabaný odpad jednoduše vyhoďte do bioodpadu nebo na kompost. Slupku nenechejte příliš silnou – těžko by se vám vyřezávala. Příliš tenká slupka naopak brzy podlehne zkáze.

Jak bude vaše dýňové strašidlo vypadat?

Nyní můžete na kůru dýně nakreslit návrhy pomocí propisky nebo fixu, podle vašich představ. Můžete vytvořit jen jednoduchý strašidlácký obličej, nebo se pustit do odvážných téměř uměleckých kousků! Záleží pouze na vaší fantazii.

strašidelná dýně

Některé dýně působí skutečně strašidelně.

Vyřezání dýňového strašidla

Opatrně vyřezejte dýni podle nakreslených návrhů pomocí nože. Jen pozor na to, abyste neodřízli část, kterou chcete „dýňáčovi“ ponechat. Je nutné si uvědomit, že některé části – typicky třeba oči, je často potřeba ponechat a obříznout kolem jejich obrys.

dýňové strašidlo

Roztomilí dýňoví strašáci potěší zejména ty nejmenší.

Ošetření kůry

Ošetřete kůru dýně lakem proti rozpadu. Lakování pomáhá udržet dýni déle v kondici a chrání ji před klimatickými změnami.

vydlabané dýně

Vydlabané dýně k podzimu prostě patří.

Inspirujte se při vašem tvoření v naší fotogalerii.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist