jaro

První jarní květiny od A do Z

Mezi první jarní květiny rozhodně patří sněženky, bledulky, talovíny, čemeřice nebo petrklíče. Na jejich něžné kvítky nesměle vykukující zpod příkrovu sněhu se již všichni netrpělivě těší. Znamená to totiž, že jaro je již tu. Na primule a petrklíče je sice, ve venkovních podmínkách, ještě brzy, ale radost nám mohou dělat v květináčích naaranžovaných doma za oknem nebo na stole.

Doba jejich květu jarních květin se samozřejmě v závislosti na venkovních podmínkách překrývá, ale v zásadě vykvétají v tomto pořadí. Pokud tedy chcete mít zahradu v květu od chvil, kdy ještě zemi pokrývá sníh až do plného rozpuku jara, pak by na ní neměly chybět následující jarní květiny.

Které jarní květiny kvetou mezi prvními?

  • Čemeřice
  • Sněženky
  • Bledule
  • Talovíny
  • Krokusy
  • Primule a petrklíče
  • Tulipány
  • Narcisky…
Čemeřice se zimy nebojí a kvetou často, když je ještě všude bílo.

Čemeřice se zimy nebojí a kvetou často, když je ještě všude bílo.

Čemeřice kvetou, když je ještě všude bílo

Čemeřice jsou zimo milné rostliny, které často vykvétají, když ještě všude leží sníh.  Některé druhy kvetou od listopadu, jiné vykvétají od února do dubna. Nejsou to vyloženě krasavice, a přesto zaujmou svým zajímavým květenstvím, zvláště právě v době, když je ještě všude bílo. Vytváří dosti nápadné trsy sytě zelených listů, ve kterých se květy mnohdy ztratí.

Sněženky i bledule jsou chráněné, ve volné přírodě jich bohužel postupně ubývá.

Sněženky i bledule patří mezi chráněné jarní květiny, ve volné přírodě jich bohužel postupně ubývá.

Sněženky a bledulky, něžní poslové jara

Oba dva druhy těchto jarních kytek jsou chráněné a ve volné přírodě jich bohužel pomalu ubývá. Nevadí jim ani sníh a křehké hlavinky sněženek klidně vykouknou přitahovány sluníčkem ještě ze sněhové čepice. Sněženky i bledule rostou z cibulek, které si můžete zakoupit v zahradnictvích a z této křehké nádhery se těšit i na vaší zahradě.

Talovíny vykouknou ze země s prvními silnějšími slunečními paprsky. Záhy po odkvětu zdánlivě tyto rostlinky zmizí.

Talovíny vykouknou ze země s prvními silnějšími slunečními paprsky. Záhy po odkvětu zdánlivě tyto rostlinky zmizí.

Talovíny žlutá sluníčka z prvních paprsků

Drobná žlutá jarní sluníčka, která vyniknou zejména v zelené trávě. Rostou brzy z jara, kdy půdu polechtají první sluneční paprsky. Jsou oblíbenou jarní květinou do skalky. Kvetou od února do dubna a dorůstají výšky 10-15 centimetrů. Po odkvětu rostlinky zdánlivě „zmizí“, aby se objevily zase v předjaří dalšího roku. Pokud se chcete jejich drobnými zlatavými květy těšit i na své zahradě, pak je nutné talovíny sázet na podzim.

Krokusy jsou velmi oblíbenou jarní květinou našich zahrad. Pěstují se z cibulek, které se sází na podzim.

Krokusy jsou velmi oblíbenou jarní květinou našich zahrad. Pěstují se z cibulek, které se sází na podzim.

Šafrány a krokusy – pestrá paleta barev

Když je něčeho málo, je toho jako šafránu. Šafrán setý, tedy koření, je poměrně vzácný a kvete na podzim. Pěstuje se ve Středozemí a ve Francii. Oproti tomu šafrán, lidově nazývaný krokus, je poměrně běžný. Jakmile se brzy z jara oteplí, tak bílé květy sněženek a bledulí vystřídají sytě kvetoucí šafrány – krokusy. Jedná se o jarní cibulovinu, kterou lze pěstovat i v nádobách.  Mají výrazné barvy od různých odstínů žluté, po oranžovou, jemně i sytě fialovou, jiné kultivary jsou bílé.

Pokud odkvetlý petrklíč z květináče přesadíte do záhonu, tak příští jaro opět vykvete.

Pokud odkvetlý petrklíč z květináče přesadíte do záhonu, tak příští jaro opět vykvete.

Primule, prvosenka, petrklíč – odemyká jaro

Rostou v široké škále barev, jakou si lze jen představit – vždyť známe asi pět set druhů prvosenek! Primule, lidově petrklíče, jsou pěstovány jako hrnkové jarní květiny a často lákají do našich příbytků jaro postavené na parapetech oken nebo lodžií. Jsou vhodné do jarních truhlíkových sadeb například spolu s břečťanem nebo buxusem. Po odkvětu je možné je zasadit na zahradu, kde příští jaro opět vykvetou.

Líbí se vám některá ze zmíněných jarních květin, ale nevíte, kde ji sehnat? Zkuste online zahradnictví, které využívá stále víc zahradníků. Je to pohodlnější a mnohdy i levnější cesta k rozkvetlé zahradě.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist