primule

Primule: Květiny, které přináší jaro

Jaro je obdobím, kdy se příroda probouzí k životu a zahrady začínají kvést. Mezi prvními květinami, které nás přivítají svými zářivými barvami, jsou právě primule. Tyto malé, ale okouzlující květiny mají mnoho barevných podob. Primule doslova a do písmene přinesou jarní svěžest k vám domů. Přečtěte si, jak je správně vybrat a na co si dát při výběru pozor a jak se o primule starat. Poradíme vám, jak na vytvoření krásného jarního aranžmá v truhlíku právě za pomoci primulí.

Primule: jarní záplava barev

Primule (lidově nazývané také petrklíč) jsou rod vytrvalých bylin, které jsou původem z Evropy a Asie. Existuje kolem 550 druhů primulí, a většina z nich je pěstována pro svou dekorativnost a okrasu. Jejich kopinaté listy jsou tmavě zelené a pokryté jemnými chloupky. Květy primulí se objevují v období zimy a jara, od prosince do dubna.

jarní primule

Primule se pěstují v nepřeberných barevných variacích a kombinacích. Stačí si vybrat!

Spolu se sněženkami a bledulemi, jejichž nesmělé hlavinky pomalu vykukují z ledové země, jsou to právě primule, které nám dávají vědět, že se blíží jaro. Kvetoucí je na záhonech nejdete sice až pokud sluneční paprsky naberou na síle, ale pokud navštívíte zahradnictví nebo některý z hobby marketů, pak jsou to regály plné primulí v široké paletě barev, které si můžete donést domů a s nimi i kousek očekávaného jara.

Jak na výběr primulí?

Při výběru primulí je důležité dbát na několik klíčových faktorů. Zde jsou tipy, které vám pomohou vybrat zdravé  krásné primule do vašeho domova, truhlíku nebo na zahrádku:

 1. Zdravé rostliny: Hledejte rostliny s pevnými listy a zdravými květy. Vyhněte se těm, které mají vadné listy nebo poškozené květy. Zkontrolujte, zda listy nebo květy nejsou zažloutlé nebo uschlé.
 1. Barva a druh: Primule existují v různých barvách, od bílé až po sytě žlutou, oranžovou nebo fialovou. Vyberte si podle svého vkusu. Můžete si zvolit jednobarevné primule, primulky s terčíky uprostřed květů s odlišnou barvou nebo kombinovat jejich různé barevné varianty.
 2. Velikost a tvar květu: Některé rostlinky mají drobné květy, zatímco jiné mají větší a nápadnější květy. Zvažte, jakou velikost květů preferujete a podle toho vybírejte.
 3. Stanoviště: Přemýšlejte, kam primulku umístíte. Pokud je budete pěstovat venku, vyberte druhy, které jsou odolné vůči mrazu a mají rády polostín. Pokud je budete mít doma, zvolte druhy vhodné pro pokojové podmínky.
 4. Kvalita kořenového balu: Při nákupu primulí si prohlédněte kořenový bal. Měl by být dobře prokořeněný, ne suchý nebo přerostlý. Zdravé kořeny jsou základem pro úspěšné pěstování.
kvetoucí pokojovky

Vybírejte zdravé květiny, ty vám se správnou péčí vydrží i několik měsíců.

Pěstování primulí doma i venku

 • Doma: Primule jsou vhodné jako pokojové rostliny. Potřebují světlé místo, ale ne přímé slunce. Udržujte substrát vlhký, ale ne přemokřený.
 • Venku: Pokud chcete primule přesadit ven, vyberte jim polostinné stanoviště. Přesazujte je do dobře propustné půdy.
 • Starost: Pravidelně zalévejte a odstraňujte odkvetlé květy.

Jak dlouho mi doma vydrží primule krásně kvetoucí?

Primulky jsou krásné a vděčné rostliny, které mohou váš domov zdobit opravdu dlouho. Se správnou péčí mohou kvést po celou sezónu. Zde jsou některé rady, jak prodloužit životnost  primulí:

 1. Světlo a teplota: Primulky preferují světlé místo, ale ne přímé slunce. Umístěte je na okenní parapet nebo do místnosti s dostatečným světlem. Teplota kolem 15–20°C je ideální.
 2. Zálivka: Pravidelně zalévejte, ale nepřelévejte. Nechte substrát mezi zálivkami vždy mírně oschnout. Stání v nadbytečné vodě primulím nesvědčí.
 3. Hnojení: Primulky nepotřebují prakticky žádné hnojení. Stačí jim přidat slabý roztok květinového hnojiva jednou za měsíc do zálivky.
 4. Odkvetlé květy: Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, aby se podpořilo další kvetení. Také uvadající nebo jinak poškozené listy květinu zbytečně vysilují. Je proto lepší je také odstranit.
 5. Přesazování: Primulky můžete přesadit ven nebo do květinového truhlíku. Přesazujte je do dobře propustné půdy.

Pokud budete dodržovat tyto rady, primulka vám může kvést až několik měsíců.

primule vneku

Primule lze zasadit i ven do záhonu nebo truhlíku či květináče.

Co dělat, když se primulím nedaří?

 • Listy: Pokud primulím uvadají listy, zkontrolujte zálivku a světlo.
 • Květy: Pokud nekvetou, mohou potřebovat více světla nebo živin.
 • Poupata: Pokud má květina poupata, která ale nerozkvetou, zkontrolujte teplotu a vlhkost.

Jarní aranžmá s primulemi

Jarní aranžmá s primulemi může být velmi okouzlující a osvěžující. Zde je několik tipů, jak vytvořit krásný jarní záhon nebo okrasný květinový truhlík:

 • Přesazení ven: Primule jsou ideální pro venkovní truhlíky nebo záhony. Přesaďte je ven, ale až když se stabilizuje teplota a nebezpečí mrazu ustoupí. To obvykle bývá na začátku jara, obvykle koncem března. Primulky jsou sice poměrně odolné, ale výkyvy teplot a mrazíky by jim rozhodně neprospěly.
 • Umístěte je do polostínu: Umístěte primule na místo s dostatečným světlem, ale chráněné před přímým sluncem. Stanoviště v polostínu je ideální, aby se předešlo spálení listů.
 • Kombinace s jinými jarními květinami: Primule se skvěle kombinují s jarními cibulovinami, jako jsou narcisykrokusy nebo sněženky. Vytvoříte tak pestrou paletu barev a textur.

Při vytváření jarního aranžmá buďte kreativní a nebojte se experimentovat. Primule jsou skvělým doplňkem pro každou jarní zahradu, terasu nebo balkón!

jarní truhlík

Primule se krásně vyjímají v barevných jarních aranžmá.

Primule jsou sice vzrůstem malé, ale oproti tomu velké v barvách a radosti, kterou do vašeho domova i zahrady přinesou. Ať už máte zahradu nebo jen okenní parapet, primule jsou skvělou volbou pro jarní květinovou výzdobu.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist