trávník

Co s trávníkem po zimě

Ať už máte zimu a sníh rádi nebo nemáte, vašemu trávníku určitě neprospěla. Jak to udělat, aby byl s přicházejícím jarem svěží a zelený a mrazivé období na něm nebylo nijak poznat? Minimalizovat škody napáchané zimou není nijak obtížné, stačí poctivě dodržet několik základních kroků. Díky nim se budete těšit z trávníku v perfektní formě až do další zimy.

S nápravou je třeba počkat, až roztaje poslední sníh a trávník rozmrzne. Vydržte do doby, kdy je půda suchá, a do té doby po trávníku raději příliš nechoďte. V půdě jinak zůstanou hluboké rozměklé stopy. Jakmile nastane vhodná chvíle, měla by být odstartována péče o trávník. Shrabejte listí, větvičky a suchou trávu. Pak trávu, pokud nebyla posekána na podzim, posekejte na délku zhruba 3 cm a posekanou zeleň shrabejte.

Vhodná péče o trávník? Provzdušňujte!

Trávník je před jarem rovněž nutné provzdušnit neboli vertikutovat (od „vertical cut“, tedy „svislý řez“). Díky provzdušnění zbavíme trávník kompaktní vrstvy, které se říká travní plsť. Tvoří ji odumřelá stébla trávy, rozkládající se listí, mech nebo třeba kořeny. Plsť brání trávníku v dýchání a zadržuje v půdě vlhkost. To je příčinou řady onemocnění a navíc trávník nevypadá tak dobře, jak by mohl.

Čím trávník provzdušňovat?

Na menší plochy vystačíte se speciálními hráběmi, pohodlnější je však použít elektrický nebo motorový provzdušňovač (vertikutátor). Ten je vybaven ostrými noži, které rotují kolem vodorovné osy v hloubce 3-7 cm. Stroje je možné v některých hobbymarketech i zapůjčit. Po vertikutaci je nutné trávník pečlivě shrabat a odstranit z něj všechny rostlinné zbytky.

Foto: pixabay.comVyrovnejte povrch

Podívejte se také, zda na trávníku přes zimu nevznikly prohlubně, ve kterých se hromadí voda. To je znamení, že půda pod nimi je nepropustná. Řešením je vyříznout okolo plochy tři obdélníkové strany a vzniklý plát odvinout po neodříznuté hraně. Takto vzniklou díru naplňte asi 5 cm vrstvou písku a promíchejte ho s půdou. Nadbytečnou směs odstraňte a místo opět přikryjte naříznutým drnem.

Zasejte novou trávu

Je možné, že po předchozích krocích vzniknou na trávníku holá místa, do kterých je nutné dosít novou trávu. Plochy nejdřív prohrabejte hráběmi se širokými zuby. Poté půdu na nich promíchejte s pískem a po vyrovnání povrchu dosejte trávu. Celý trávník nakonec důkladně uválcujte a zalijte.

Trávník může postihnout sněžná plíseň - na vzniku se hodně podílí vlhko, mokré neshrabané listí z podzimu, nekvalitní travní osivo.

Trávník může postihnout sněžná plíseň – na vzniku se hodně podílí vlhko, mokré neshrabané listí z podzimu, nekvalitní travní osivo.

Co dělat v případě plísně

Po zimě se může na trávníku vyskytnout nepříjemnost v podobě tzv. sněžné plísně. Ta vzniká kvůli tomu, že trávník leží pod sněhovou přikrývkou, která brání přístupu vzduchu.

Jak plíseň poznáte?

  • Na trávě se objeví zažloutlé skvrny o průměru 15 – 20 cm, které se neustále zvětšují.
  • Skvrny jsou jakoby pokryté „pavučinkou“.
  • Když je vlhko, kolem skvrn najdete bílé podhoubí, které slepuje stébla trávy.
  • Za slunečného počasí se stébla jeví narůžovělá.
  • Plísni jste mohli „pomoci“ také tím, že jste na podzim neshrabali posekanou trávu nebo jste nadměrně hnojili dusíkatými hnojivy.

Jak proti sněžné plísni bojovat?

Boj s touto plísní je poměrně obtížný. Když chorobu zachytíte v počátečním stadiu, možná se vám podaří ji zlikvidovat fungicidem ve spreji. Jestliže však plíseň zasáhla většinu trávníkové plochy, máte téměř jistotu, že vás čeká zakládání úplně nového trávníku.

Foto: pixabay.comHnojení

Každý, kdo chce mít silný a krásný trávník, musí pamatovat i na jeho vhodné a dostatečné hnojení. Vhodnou dobou pro hnojení trávníku je začátek dubna, v tomto období jsou vhodná hnojiva s vyšším obsahem dusíku, který podporuje růst trávy. Důležité je, aby hnojivo bylo rozprostřeno rovnoměrně – například díky tomu, že ho rozpustíte ve vodě a trávu jím zalijete. V případě hnojiv, která nejsou tekutá, dejte pozor, abyste jimi nehnojili mokrou trávu. Granule se totiž nalepí na stébla trávy a spálí je. Když už se tak stane, rychle trávník zalijte, aby se granule rozpustily ve vodě a dostaly do půdy.

Dostatečná jarní péče o trávník se vám vyplatí v podobě nádherného, hustého, sytě zeleného travního porostu během následující sezóny.

Zdroj: zahradapraha.cz
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist