sněženky4

Něžně bílí poslové jara – sněženky

Také máte rádi něžné a křehké sněženky? Jsou neodmyslitelným symbolem toho, že jaro se již blíží. Botanický název je pro tyto drobné kytičky naprosto vystihující – sněženka podsněžník. Mnohdy na nás tyto krásky vykukují zpod bílé sněžné čepice. Natrhat si kytici sněženek ve volné přírodě vám však rozhodně nedoporučujeme! Sněženky jsou chráněné. Lépe je, vypěstovat si je doma, na zahradě. Poradíme vám jak na to.

Sněženka je neodmyslitelným symbolem patřícím k jaru.

Sněženka je neodmyslitelným symbolem patřícím k jaru.

Sněženka podsněžník

Sněženky kvetou od února až do března, což z nich činí symboly jara. Z cibulek vyrůstají 15 – 20 centimetrů vysoké štíhlé stvoly. Na každém stonku je jeden půvabný květ skromně skloněný k zemi. Sněženky jsou s jinými rostlinami prakticky nezaměnitelné. Možná jste nevěděli, že sněženky jsou mírně jedovaté. Konkrétně jejich cibulky obsahují alkaloidy, které při požití způsobují trávicí potíže (průjem, zvracení a bolesti břicha).

První sněženky vykukují zpod sněhové přikrývky.

První sněženky vykukují zpod sněhové přikrývky.

Jak si na zahradě vypěstovat sněženky?

Vzhledem k tomu, že se jedná o ohrožený rostlinný druh, rozhodně nevyrýpávejte cibulky sněženek, které naleznete ve volné přírodě! Ve slepé touze vlastnit tuto krásu na své zahrádce byste mohli přijít o pěkných pár tisícovek v podobě pořádné pokuty.

Cibulky lze zakoupit v zahradnictvích a specializovaných prodejnách. K legálnímu nákupu cibulek vám bude stačit obnos v řádu desetikaček, v závislosti na tom, kolik cibulek si hodláte pořídit. Počítejte s tím, že časem se sněženky sami rozrostou, není nutné jich tedy kupovat nepřiměřené množství. Jediná cibulka dokáže během let vytvořit pořádný trs rostlinek.

Sněženky jsou ve volné přírodě chráněné. Jejich cibulky lze zakoupit v zahradnictvích.

Sněženky jsou ve volné přírodě chráněné. Jejich cibulky lze zakoupit v zahradnictvích.

Cibulky sněženek jsou velké asi jako lískový oříšek. Sadit byste měli pouze zdravé cibulky. Protože jsou malé, tak rychle vysychají a trouchniví. Při koupi proto zkontrolujte jejich stav. Svraštělé a vyschlé cibulky nepořizujte. Saďte je do hloubky 3 – 5 centimetrů. Cibulky není nutné po odkvětu vyrývat, nechávají se růst planě.

Ideální dobou pro výsadbu je podzim – září až listopad. Sněženky mají rády mokřejší slunné stanoviště. Dobře se jim bude dařit v blízkost zahradního jezírka, pod stromy či keři. Zamyslete se, kde na zahradě odtává sníh jako první – to bude pravé stanoviště pro sněženku podsněžník. Mají rády kyprou humózní půdu s vyšší vlhkostí.

Pokud mají vhodné podmínky, tak se sněženky poměrně snadno trsovitě rozrůstají.

Pokud mají vhodné podmínky, tak se sněženky poměrně snadno trsovitě rozrůstají.

Výsadba sněženek na jaře

Další variantou je domluvit se se sousedem, který má na své zahradě trsy sněženek, zda by vám kousek neodrýpl. Na to je vhodná doba po jejich odkvětu, tedy na jaře. Stávající sazeničky se tak omladí. Příští rok pak lépe pokvetou. Pokud tedy takto získáte trs cibulek sněženek, pak je v co nejkratší době zasaďte na předem připravené místo. Nenechávejte cibulky na vzduchu příliš zaschnout.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist