1270516_72912175

Jarní okrasná zahrada

Zakládání zahrady je velmi náročný a zdlouhavý proces, který trvá několik let a jeho vývoj, dá se říci,nikdy nekončí. Obvykle se začíná s výsadbou stromů, keřů a trvalek, ty dorůstají správné velikosti až po několika letech, některé až po několika desetiletích. Velké úpravy patří do rukou odborníků, ale drobné zásahy zvládnete hravě sami.

P1250840 tulipányJarní cibuloviny

Prvním jarním měsícům kralují cibuloviny. Ještě ve zbytcích sněhu vyrážejí sněženky (Galanthus ), bledule (Leucojum) a s přibývajícím sluníčkem se objevují krokusy (Crocus), talovíny (Eranthis) a narcisy (Narcissus). První květy tulipánů (Tulipa) značí, že zimě již dávno odzvonilo. Většinu jarních cibulovin vysazujeme časně na podzim a tak si nyní pouze poznamenáme,  kde jsou volná místečka, která budeme chtít v budoucnu zaplnit.

Kdy vysévat letničky?

Až trochu oschne půda, můžeme začít s výsevem letniček. Zeminu nejprve nakypříme a odplevelíme. Můžeme ji také přihnojit plným průmyslovým hnojivem. Nikdy byste neměli vysévat směsi různých letniček, i kdyby byly sebepestřejší. Naopak je třeba na záhonech vytvořit skupiny rostlin, které budou vykvétat postupně a ze kterých se tedy budeme moci radovat co nejdéle. Přitom se budeme držet zásady, že v pozadí by měly být vyšší druhy a v popředí spíše nižší a plazivé. Všechny druhy letniček by měly vzejít nejpozději do čtyř týdnů po výsevu. Až budou semenáčky přiměřené velikosti, měli bychom je vyjednotit. Letničky, které snášejí poměrně nízké teploty a jsou tedy vhodné pro jarní výsevy, jsou například: měsíček (Calendula), zářivka (Clarkia), chrpa (Centaurea), atd…..

Měsíček lékařský

měsíček zahradní

V polovině dubna začíná výsadba jehličnanů a stálezelených listnáčů. Čerstvě vysazeným stromům se bude lépe dařit, když jejich postranní větve zkrátíme asi o 1/3, pokud to ovšem nebylo provedeno již ve školce. Při výsadbě dřevin buďte velmi obezřetní na výběr druhu i stanoviště. Ve školce, kde budete stromek nebo keřík kupovat, se zeptejte na jeho nároky a hlavně velikost vzrůstu.

Naší péče se začíná domáhat i trávník. Jarní tráva rychle narůstá, a chceme-li mít trávník pěkný a nízký, musíme nejpozději koncem dubna poprvé sekat. Pokud máme v trávě sněženky a krokusy, sekáme v jejich okolí opatrně. Posečeme-li je ještě před zažloutnutím listů, může se nám stát, že v příštím roce vůbec nepokvetou. Podle potřeby vyhrabeme mech a pokud je trávník příliš udusaný, je nutné ho provětrat pomocí speciálního nářadí. Koncem měsíce můžeme také dosévat holá místa v trávníku travní směsí.

Nesmíme také zapomenout na růže. Po odkrytí chvojí je sestříháme na 3-5 oček. Rovněž plané výhony  vyrůstající z podnože musíme včas odstranit, aby nezeslabovaly ušlechtilou část dřeva.

S přicházejícím jarem se naše zahrádka začíná pomalu probouzet a vyžaduje stále více práce. Nezapomeňme však, že pro nás má být zejména zdrojem radosti a místem k odpočinku.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist