Bledá krása bledulí
Bledulky a sněženky jsou první jarní poslové mezi květinami. Mnozí si je mezi sebou pletou, avšak pokud dáte tyto dva kvítky vedle sebe, spatříte, že jsou nezaměnitelné. Možná jste netušili, že bledulí rozeznáváme dokonce 10 druhů! U nás můžete ve volné přírodě i na zahradách spatřit v brzkém jaru kvést bledule jarní a bledule letní. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Jarní květiny – bledulky
Tyto jarní květiny patří mezi amarylkovité. Vyrůstají z cibulek, jsou vysoké asi 10-30 centimetrů. Z jedné cibulky vyráží 3-4 tmavě zelené přízemní listy a zpravidla jedna stopka s květem. Bledule kvetou bílými baňatými zvoncovitými květy. Konce okvětních lístků jsou na špičce zbarvené žlutou až žlutozelenou skvrnkou. Kvetou velmi časně – od února až do dubna.
Bledule jarní versus bledule letní
Rozdíl mezi těmito dvěma druhy bledulí tkví v tom, že jarní druh má na stopce pouze jeden květ a je vzrůstem nižší. Oproti tomu bledule letní je vyšší, pokud mají dobré podmínky, tak dorůstají výšky až 60 centimetrů. Z jedné stopky pak vyrůstá tři až sedm drobnějších květů. Květy těchto dvou druhů bledulí jsou jinak stejně půvabné. A jak již napovídá sám název, tak bledulky letní kvetou později, v období května až června.
Bledulky něžní poslové jara
Ve volné přírodě se s bledulemi můžeme setkat v údolích potoků či v lužních lesích. Pohled na rozkvetlými bledulemi posetou louku je vskutku dech beroucí a pohádkový. Stejně jako sněženky patří i bledulky mezi ohrožené druhy. Pokud se chcete jejich krásou kochat i na své zahrádce, pak je možné si jejich cibulky zakoupit v zahradnictvích.
Jak tyto krásky pěstovat?
Bledule milují vlhkou půdu, pokud je budete pěstovat na místě, které je trvale podmáčené, odmění se vám na jaře něžně kvetoucí nádherou. Svědčí jim stín až polostín – ideálně například pod korunami listnatých stromů, které na jaře propouštějí dostatek světla. Bledulky se množí sami vytvářením dceřiných cibulek i semínek vypadaných po odkvětu z tobolek.
Málokdo ví, že bledulky jsou stejně jako sněženky jedovaté. Jejich cibule obsahují jedovaté alkaloidy. Po požití jejich cibulky byste mohli utrpět lehkou otravu projevující se zvracením, průjmem, silným sliněním a celkovou únavou.
Related Articles