jarni cibuloviny1

Nejpopulárnější jarní okrasné cibuloviny

Víte, které okrasné cibuloviny patří na našich jarních zahradách mezi ty nejpopulárnější? Které patří mezi ty TOP co budou letos zdobit nejen záhony, ale i třeba truhlíky za okny nebo květináče na jarně prostřeném stole? Pak je náš květinový tip určený právě pro vás!

Ideální doba pro výsadbu cibulovin do záhonu je na konci léta a začátkem podzimu. Jedině tak nám budou brzy z jara zdobit záhony prvními barevnými květy. Pokud jste podzimní výsadbu nestihli, pak ještě není nic ztraceno.

Okrasné jarní cibuloviny nám budou dělat radost nejen na záhonu, ale i v truhlíku na okně nebo řezané ve váze.

Cibuloviny lze stejně tak dobře zasadit do květináče nebo truhlíku, který nám ozdobí okno, terasu nebo i záhon. Stačí jen květník s kytičkou umně zamaskovat a naaranžovat. Je nutné si však zakoupit již nakvetlé rostlinky.

Narcisy drží dlouhodobě první místo!

Tradičně nejoblíbenější jarní okrasnou cibulovinou jsou sluníčkově žluté narcisy. Právě jejich barva nám dává připomenout, že teplé letní dny se již blíží. Žlutá je barvou optimismu a dokáže nám skvěle pozvednou chmurnou náladu.

Mezi velmi oblíbený kultivar narcisů patří tete-a-tete. Je to nízký druh, vyznačuje se tím, že z jedné cibulky vyrůstá větší množství květů.

Velmi oblíbený je druh „tete-a-tete“. Je to raný kultivar, každý stonek nese dva až tři květy, takže zajišťuje bohaté květenství i při menším počtu cibulek. Jedná se o nízký druh, který se hodí buď na okraje záhonů nebo do květinových aranžmá do truhlíků nebo květináčů. Dobře snáší, jak pobyt venku na svěžím jarním vzduchu, tak v interiéru v květináči na okně.

Modřence vyniknou v kombinaci s dalšími cibulovinami – narcisy nebo tulipány. Pak bude jarní záhon opravdu dokonalý.

Jarní okrasné cibuloviny

K dalším velmi oblíbených jarním cibulovinám patří tulipány, hyacinty, sněženky, bledule, krokusy a nesmíme zapomenut na modřence. Zatímco hyacinty a tulipány nám mohou dělat radost i v truhlíku nebo květináči, se sněženkami a bledulemi v květináči nebo dokonce ve váze moc nepochodíme… Jejich krásou se budeme kochat spíše na záhoncích. Stejné je to u krokusů – pokud jich však pár na zahradě máme – a je jedno jestli v záhonu nebo jen tak volně sázené v trávě, pak je pohled na jejich rozkvetlé okvětní lístky přímo pastvou pro oči. Jejich barevná paleta je opravdu široká a sladký pyl ocení každá právě probuzená včelka.

Trendy roku 2023

Mezi cibuloviny, které budou „IN“ v roce 2023 patří lososové, žluté, fialové a modré hyacinty, stejně jako tulipány v netradičních barvách. Udělejte si proto radost a ozdobte si jimi jarní třeba jarně prostřený stůl. Nebo si doma vytvořte jarní rozkvetlé zákoutí.

Cibuloviny ve váze mají rády chlad a ledovou vodu. Jen tak vydrží dlouho čerstvé.

Řezané jarní cibuloviny ve váze

Mezi nejoblíbenější řezané jarní cibuloviny patří bezesporu tulipány. Hned za nimi pak jsou omamně vonící frézie a žluté narcisky. Jarní kytice nám bude dělat ve váze dlouho radost, pokud dodržíme několik zásad:

  • stonky seřízněte ostrým nožem nejméně o centimetr a ideálně pod tekoucí vodou
  • tulipán a další jarní cibuloviny mají rády chlad – vodu do vázy jim proto točte čerstvou, ledovou a pokud do ní přihodíte i pár kostek ledu, bude to pro květy přímo balzám
  • vodu měňte každý den a ideálně seřízněte i stonky
  • důležitá je teplota v místnosti – čím chladněji, tím lépe… ale jasně, že kvůli těmto jarním kráskám nebudete doma chodit v kulichu, stačí je umístit třeba na okenní parapet, kde bývá zpravidla chladněji, naopak na krbové římse, kde denně plápolá oheň dlouho parádu dělat nebudou

Jarní kytice rozzáří svou svěžestí každý domov.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist