tepelné čerpadlo daikin

Tepelné čerpadlo: Kolik stojí provoz a jaká je jeho životnost?

Tepelná čerpadla jsou v poslední době hitem mezi zdroji vytápění. Možná proto, že se jejich technologie neustále zdokonalují. Možná proto, že za určitých okolností (např., když jste odkázání jen na vytápění a ohřev vody elektřinou) dokáží snížit provozní náklady až o 70 %. Jaké jsou ale skutečné náklady na provoz, jaká je návratnost této relativně vysoké investice a jaká je vůbec životnost tepelného čerpadla?

Úspora dosahující až sedmdesáti procent

Snížit energetickou náročnost rodinného domu – to je hlavní úkol, který má tepelné čerpadlo řešit. S příchodem do domácnosti tento cíl okamžitě splňuje. Dokáže totiž ušetřit až sedmdesát procent ročních nákladů na energie. V porovnání s klasickým elektrickým kotlem, který stále ještě dřímá ve spoustě domácností, se tak jedná o fantastické řešení.

Náklady spojené s provozem tohoto zařízení jsou minimální. Potřebuje pouze čtvrtinu elektrické energie z toho, co jinak spotřebuje zmiňovaný elektrokotel. Zbytek získává z přírodních zdrojů (například ze vzduchu, ze země nebo z vody).

Pokud tedy topíte doma elektřinou, úspory si snadno spočítáte. Návratnost investice do tepelného čerpadla je v takovém případě pouhých 5 až 7 let. Někteří výrobci, jako například Daikin, dávají na celou tuto dobu prodlouženou záruku. Máte tak jistotu, že do té doby, než se vám investice do tepelného čerpadla vrátí, nebudete do jeho servisu muset nic investovat.

V porovnání se starším plynovým kondenzačním kotlem je návratnost investice o maličko delší – cca 7 až 10 let. U dosluhujících plynových kotlů nebo dokonce u starých kotlů na tuhá paliva však odborníci doporučují neváhat. Podle Zákona o ochraně ovzduší totiž stejně budou muset všechny starší kotle (I. a II. emisní třídy) do září roku 2022 zmizet, jinak hrozí jejich provozovatelům vysoké pokuty.

Při náhradě starého kotle s výhodou využijete vysokoteplotní tepelné čerpadlo, které lze napojit na stávající rozvody a topení. Nemusíte tedy investovat navíc ještě do výměny radiátorů po celém domě.

tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo dokáže uspořit až 70 % ročních nákladů na energie.

Jaká je životnost tepelného čerpadla?

Tepelné čerpadlo je poměrně nákladné zařízení. Právem od něj tedy očekáváme slušnou životnost. Obecně se dá říct, že při správné údržbě (která není nijak náročná) a pravidelných revizích, vydrží tepelné čerpadlo třeba 20 let. Tedy stejně dlouho jako plynový kotel nebo jiný zdroj vytápění.

Někteří výrobci tepelných čerpadel, mezi nimi i Daikin, se snaží životnost svých technologií prodlužovat na maximum – i s ohledem na ekologii. Ve snaze snižovat emise skleníkových plynů (k nimž chladiva v takových zařízeních patří), dochází ke zpětnému odběru chladiva, jeho regeneraci a opětovnému využití.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist