osvětlení 2

Moderní trendy v interiérovém osvětlení

Dostatek světla a vhodně zvolené osvětlení velmi ovlivňuje naši náladu a dodává interiéru tu správnou atmosféru. Zejména v podzimních a zimních měsících, kdy je přirozeného denního světla nedostatek, je velmi důležité dbát na správné osvětlení interiéru. Potemnělý prostor nebo naopak velmi přesvětlená místnost nebude tím pravým. Jak tedy dosáhnout ideálního stavu a jaké jsou trendy v interiérovém osvětlení? Jaké vybírat lustry, lampy, lampičky abychom se doma cítili příjemně?

Jeden lustr nestačí

Ideální je, rozdělit si prostor, který chceme osvětlit do samostatných zón – relaxační, pracovní, dekorativní… podle toho do prostoru rozmístíme jednotlivá svítidla. Je tedy jasné, že pouze s jedním centrálním lustrem si nevystačíme.

Foto: pixabay.com

Při výběru osvětlení nemusíte zůstat pouze u konvence. Netradiční osvětlení oživí interiér.

Hlavní stropní osvětlení

Jeden lustr sice nestačí, ale vždy zůstane tím centrálním a hlavním světlem, které bude osvětlovat celou místnost. Při výběru lustru se řídíme hlavně naším vkusem. Zohlednit bychom měli celkový ráz interiéru – vybavení, styl, výmalbu, dekorace… tak aby svítidlo zapadalo se celkové koncepce bytu a nepůsobilo rušivě. Nejčastější variantou, a jakousi klasikou, jsou lustry se skleněným stínidlem – na trhu je nepřeberné množství tvarů a velikostí. Zavěšené bývají nejčastěji na tyči nebo lanku. Mohou být ale umístěny a jakoby „přilepeny“ těsně pod stropem. Pokud vyhledáváte modernu, pak zde hrají prim betonové lustry. Moderní, a přesto s nádechem starších časů jsou svítidla z přírodních materiálů – dřevo, lana a motouzy. Nejžhavějšími trendy jsou pak lustry, které jsou vlastně bez stínidla. Důležitým prvkem je vzhled žárovky a viditelná kabeláž – ať se jedná o jedno- či vícebarevné plastové kabely, lana nebo kovové tyče. Nejlevnější, ale stále oblíbenou variantu představují papírové lustry.

Centrální osvětlení místnosti mohou tvořit i bodovky rozmístěné na stropu, zdech či podhledech. Některé typy bodového osvětlení lze zapustit i do sádrokartonu.

Pro práci jsou ideální stolní lampy a lampičky

Dostatek světla potřebujeme zejména při práci, tak abychom naše oči zatěžovali co nejméně. Stolní lampy se vyrábí v mnoha barvách, tvarech i designech. Mohou být buď volně postaveny na pracovní stůl nebo k jejich připevnění slouží různé klipy, spony a úchyty. Dobré je, pokud je stolní lampa variabilně nastavitelná – má kloub. Snadno tak tok světla nasměrujete tam, kam zrovna potřebujete bez toho, aby vás oslňovala žárovka.

Foto: pixabay.com

Stojací lampy jsou ideální jako doplňkový zdroj světla.

Doplňkové relaxační osvětlení

Stojací lampy jsou v tomto směru naprosto ideální. Ty chytré navíc většinou mají stmívač, takže si nastavíte intenzitu světla takovou, jakou právě potřebujete.  Na čtení v oblíbeném křesle nastavíte intenzitu na maximum, pro klábosení s přáteli postačí nižší intenzita osvětlení.

Foto: pixabay.com

Pro navození té správné atmosféry se jako dekorativní osvětlení skvěle hodí svíčky, lucerny nebo moderní LED pásky.

Dekorativní náladové osvětlení

Zde mohou jako ideální zdroj světla posloužit tradiční svíčky. Velmi oblíbené jsou ale i různé světelné řetězy nebo LED pásky sloužící k podsvícení například poliček, knihovny nebo televize. Jako samostatný zdroj světla by nejspíše nevyhověly, ale pro navození potřebné atmosféry se hodí naprosto skvěle.

Roztančete interiér pomocí hry světla a stínu

Současným trendem je střídání světla a stínu, které díky kontrastům vytváří dojem hry v místnosti. Pomocí důmyslného nastavení kuželu světla vytvoříte dynamický a velmi efektivní interiér.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist