dokonalá knihovna 7

Dokonalá knihovna není jen o knihách

Knihovna je poměrně zásadním kusem nábytku, který dokáže ovlivnit celkový ráz interiéru. Už dávno neplatí to, že do knihovny, nebo chcete-li otevřených polic, patří jenom knihy. Navíc v době čteček a digitálních e-knih si domů pořizujeme pouze menší množství knih. Takže v knihovnách zbývá dostatek prostoru i na umístění dalších předmětů. Poradíme vám, jak z obyčejné knihovny a všedních polic udělat kus nábytku, který bude pýchou každého interiéru.

Knihy, květiny, časopisy, upomínkové předměty z cest, spousta drobností, vázy, skleničky… tohle všechno se zpravidla nachází v každé knihovně. Mnohdy však bez ladu a kladu, volně položené tak, jak nám to právě přišlo do ruky a na poličku do knihovny jsme to odložili. Tomu je konec a je potřeba knihovnu uklidit a dát věcem nový řád.

Rozdělte knihovnu do několika zón

Aby knihovna nepůsobila příliš hutně a neuspořádaně je nutné do ní vnést vzdušnost. Ideální bude, když knihovnu rozdělíme do tří zón. Nejen, že získáte přehled, co kde máte, ale knihovna nebude působit příliš těžkopádně.

Knihovnu opticky rozdělte do tří částí – dolní – velké tmavší předměty, střed – barvy a dekorace, horní část – vzdušnost.

Dolů patří velké předměty – ideálně boxy a krabice, do kterých se přehledně schová spousta drobností. Dnes už není příliš moderní zahltit police množství „pracholapů“. Sice chápeme, že jsou to možná věci, ke kterým máte zvláštní vztah, ale uložené pěkně v přehledné hezké krabici nebo boxu bude vše v nejlepším bezpečí. O to příjemnější bude se jednou za čas k těmto drobnostem vrátit a všechny si je prohlédnout.

Druhá část by měla být věnována knihám a časopisům, ale ne nahuštěné jedna vedle druhé. Zkuste je rozdělit do menších celků, které opticky rozdělíte dalšími předměty. Využít můžete i vkusné zarážky knih. V této zóně může nalézt svůj prostor i lampa nebo třeba květináč s pokojovou rostlinou. Nezapomeňte také na rámečky, fotografie nebo oblíbené motivační citáty.

Do střední části umístěte knihy nebo časopisy, ale i dekorace. Nalezne zde svůj prostor i lampa nebo květiny.

Třetí, horní část, by měla působit lehce a vzdušně. I sem můžeme umístit menší knihy nebo časopisy. Ponechejte zde více volného prostoru a umístěte sem spíše menší předměty. Pro horní část rozhodně platí, že více je méně.

Využijte triky bytových designérů

Designéři si hrají nejenom s barvami a materiálem, ale v případě knihoven i s velikostí knih a doplňků. Knihy není vždy nutné umisťovat klasicky „na stojáka“. Rozdělte je do skupin podle velikosti a ty velkoformátové položte na sebe. Vznikne vám tak i další ložný prostor vhodný třeba pro umístění rámečku s fotkou nebo jiné dekorace. Knihovna tak získá plasticitu, dynamiku a potřebnou vzdušnost.

Pohrajte si s rozmístěním knih, časopisů i dekorací – vše nemusí být jako podle pravítka a knihy lze umístit i naležato.

Co se týká barev, i zde lze od designérů odkoukat pár triků. Držte se pravidla – od nejtmavšího ke světlejšímu. Když se podíváte na obálky knih zjistíte, že je lze rozdělit do skupin nejen podle velikosti, ale i podle barev obálek. Ty velké tmavší patří dospodu, ve střední části se nebojte barev a tu horní věnujte lehkým světlým barvám. To samé platí i o doplňcích a dekoracích. Tmavé velké předměty dolů, na střed barvy a středně velké předměty, horní část dekorujte spíše střídmě – ideální je sklo.

Aby knihy nepadaly využijte zarážky na knihy, při výběru byste však měli zohlednit celkový ráz knihovny a bytu.

Doplňky do knihovny patří

Do dokonalé knihovny nepatří jen knihy, ale i doplňky. Dřevo a kámen dodají interiéru tradici a útulnost. Kov a lesklé materiály působí luxusně. Naopak potřebnou vzdušnost dodá nadčasové sklo. Doplňky nerovnejte vedle sebe jako podle pravítka, ale s jejich umístěním si pohrajte. Nejprve do knihovny umístěte větší předměty, teprve potom ty malé drobné doplňkové předměty.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist