osvětlení

Osvětlení interiéru

S příchodem podzimu nastává brzy tma – dny jsou stále kratší a šedivé mlhavé počasí na sebe nenechá dlouho čekat. O to důležitější je zvolení správného osvětlení interiéru.

Atmosféra spoluvytvořená vhodným osvětlením výrazně ovlivňuje naši náladu a podílí se na naší celkové pohodě.

Foto: pixabay.com

Strop vytváří pomyslnou odrazovou plochu, nasměrujte proto bodovky nahoru.

Způsob osvětlování se v posledních letech radikálně změnil. V našich obývacích pokojích se místo velkého lustru se silnými žárovkami objevuje větší počet menších svítidel – lampy stojací, stolní, ale i svítidla nástěnná a stropní. Ta umožňují vytvořit tu správnou světelnou pohodu v jednotlivých zónách místnosti. Vytváří přímé i nepřímé osvětlení, které se vzájemně vhodně doplňuje. Toto řešení bývá často výhodnější a také úspornější oproti klasickým lustrům.

Svítidla nevnímáme pouze jako zdroj světla. Jsou neoddělitelnou součástí interiéru, spoluvytváří jeho atmosféru a podobu. Větší počet svítidel dovoluje přesně nasvítit jídelní kout, pohovku u knihovny či pracovní stůl s počítačem. Můžeme rozsvítit jen některá z nich a  doplnit je měkkým romantickým svitem svíček.

Moderní technika také dovoluje ovládat světlo pomocí stmívacích systémů a sdružovat jednotlivé ovládací prvky do panelů, které nám usnadní ovládání.

Při výběru svítidel bychom měli respektovat styl a barevné ladění místnosti. Nejlépe je koupit všechna svítidla ve stejném designu. Různé barevné i designové provedení svítidel by se nám totiž nemuselo podařit správně sladit tak, aby v interiéru působily harmonicky a vyváženě.

Nezapomínejte, že osvětlení není pouze záležitostí interiéru, ale také exteriéru. Velmi důležité je osvětlení vstupu do domu, balkónů, teras a zahrady jako takové. Nabídka exteriérových svítidel je opravdu rozmanitá a dovoluje zrealizovat osvětlení prostoru nejen funkčně, ale je také záležitostí estetickou. Správné nasvícení zahradního koutu dokáže i s nevýrazným prostorem hotové divy!

Foto: pixabay.com

Pro práci, odpočinek nebo stolování je vhodný jiný typ osvětlení.

Několik triků se světly:

  • Pokud máte umístěný hlavní zdroj světla na stropě, ať již v podobě klasického lustru či bodových lamp, pak pokud je to technicky možné, nasměrujte žárovky směrem nahoru. Strop vytvoří jakýsi reflektor, od něhož se světlo odrazí rovnoměrně do celé místnosti.
  • Pro vytvoření intimní atmosféry zkuste do svítidla umístit tónovanou žárovku.
  • Lampičky nad dvojlůžkem je lépe umístit spíše ke středu postele. Zabráníme tak případnému oslňování očí.
  • Na pracovní stůl je vhodné pořídit lampu s nastavitelnou výškou a možností natočení do libovolného směru.
  • Stolování vyžaduje specifické osvětlení – nejvhodnější je nad jídelní stůl umístit závěsná svítidla a spustit je co nejníže nad stolovou desku, avšak pozor aby světlo neoslňovalo při zasednutí k jídlu.There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist