osvětlení

Svítidla

Lustry, lampy, lampičky a svítidla obecně, to je neustále aktuální téma. Stále nás zajímá jaká svítidla dnes frčí, jak svítit efektivně a zároveň levně.

V designu interiérového osvětlení se do popředí dostávají hlavně jednoduché geometrické tvary. Koule, krychle, kvádry… Základem stále zůstává jednoduchá a střízlivá elegance. Co se týče barev a materiálů, pak nechte volně popustit uzdu fantazii.

Při výběru osvětlení nemusíte zůstat pouze u konvence. Netradiční osvětlení oživí interiér.

Při výběru osvětlení nemusíte zůstat pouze u konvence. Netradiční osvětlení oživí interiér.

Mimo klasických lustrů a lamp jsou v domácnostech stále oblíbené lineární zářivky, bodová světla či světelné LED pásky. Jestli-že chcete váš interiér osvítit supermoderně, zkuste se v obchodech zaměřit na svítidla připomínající vázy či misky roztodivných tvarů, v nichž jsou nasypané různobarevné kuličky. V momentě, kdy je prosvítíte rafinovaně ukrytou žárovkou rázem začne celý interiér úžasně „hrát všemi barvami“. Toto osvětlení je příjemné na pokec s přáteli či romantické snění, avšak knihu byste při něm číst neměli, pokud si nechcete pokazit svůj zrak.

Oblíbené jsou také kovové a různé drátěné lustry.

Oblíbené jsou také kovové a různé drátěné lustry.

Co se týče klasických žárovek, tak ty jsou nahrazovány úspornějšími halogenovými světly, zářivkami či světelnými LED diodami. Ty vydrží mnohonásobně delší dobu oproti obyčejným žárovkám. Je pravdou, že jejich pořizovací cena je vyšší, avšak v porovnání s délkou jejich užívání ušetříte! LED diody také nejsou určeny do prostor, de je třeba svítit celodenně. Slouží spíše pro orientační osvícení. K plošnému a intenzivnímu nasvícení se lépe budou hodit světla halogenová.

Svítidla v obýváku

Zde by měl být jeden velký zdroj světla, tedy stropní lustr. Nejvhodnější jsou typy s možností regulace světla. Pro místní osvětlení se pak výborně hodí nástěnné či stojací lampy. Jestli-že se ve vašem obývacím pokoji nachází zároveň i pracovna, pak je na pracovní stůl vhodné pořídit nastavitelnou lampičku s neprůhledným stínítkem. Jinak by vás přímý zdroj světla při práci oslňoval.

Kuchyně a jídelna by měly být dostatečně osvětlené. Při výběru světla nad kuchyňský stůl ale volte spíše žluté odstíny žárovky. Je příjemnější očím a nezkreslují barvu jídla.

Kuchyně a jídelna by měly být dostatečně osvětlené. Při výběru světla nad kuchyňský stůl ale volte spíše žluté odstíny žárovky. Je příjemnější očím a nezkreslují barvu jídla.

Svítidla pro kuchyň

Nejdůležitější je osvětlení pracovní plochy a varného centra. Ideální je lineární zářivka nebo soustava bodových světel. Pro zbytek kuchyně a jídelnu postačí klasický lustr. Volte však střízlivější barvy, které nezkreslí barvu podávaných pokrmů.

Svítidla v dětském pokoji

Svému potomkovi můžete pokojíček ozvláštnit lustrem či lampičkou v podobě oblíbeného zvířátka, obrázkem auta, vláčku, panenky aj. Všichni také jistě víte, že většina dětí se bojí po tmě sama. Proto zainvestujte i do tzv. nočních světel. Může se jednat o malou lampičku na nočním stolku nebo speciální osvětlení, které přímo zapojené do sítě vydává jen malý, avšak plně dostačující zdroj světla. Vždy však pamatujte na bezpečnost!
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist