460077_74784328

Linoleum

Není lino jako lino. Linoleum patří mezi podlahové krytiny používané již více než sto padesát let! Ještě dnes je však tato podlahová krytina často zaměňována s podlahovými krytinami z PVC (polyvinylchloridu). Přitom je mezi těmito materiály, ačkoliv jsou si na první pohled velmi podobné, výrazný rozdíl!

Základní rozdíl mezi linoleem a PVC tkví v jejich složení. Zatímco linoleum je vyráběno na ryze přírodní bázi, základ PVC je syntetický.

Linoleum

Základní složku linolea tvoří jutová tkanina, lněný olej, korková, dřevěná nebo pískovcová moučka, pryskyřice a barevné pigmenty. Tato krytina je pružná, měkká, je výborným tepelným a zvukovým izolantem, je odolné proti vrypům a oděru. Kvalitní linolea budou ozdobou naší domácnosti po velmi dlouhou dobu. Životnost této krytiny se pohybuje až kolem sta let. Co se týče barevnosti jsou linolea jednobarevná popřípadě melírovaná. Jestli-že toužíte po vzorované podlaze, pak je nutné zkombinovat více barevných typů linoleí, popřípadě zvolit jinou podlahovou krytinu. Při správné péči vydrží řadu let pěkné – na údržbu je vhodné používat speciální vosk, nikoliv universálními saponáty. Ty jsou velmi agresivní, naleptávají strukturu krytiny, takže nečistota proniká do pórů a hůře se odstraňuje. Výrobci doporučují linoleum ošetřovat speciálními přípravky. Linoleum není vhodné umisťovat do trvale vlhkých prostor, např. koupelen či prádelen.

Novinkou v oblasti linoleí jsou desky, které se oproti klasické metráži nelepí, ale spojují zámkovou metodou. To umožňuje větší barevnou variabilitu v celkovém provedení podlahy!

Polyvinylchlorid

Jak již bylo řečeno, jedná se o synteticky vyráběnou podlahovou krytinu. Největší předností PVC je široká škála možných vzorů, které mohou napodobovat i přírodní materiály jako například dřevo či kámen. Je méně odolné, jeho životnost závisí na tloušťce krytiny a její předpokládané zátěži. Kvalitní PVC krytiny nám můžou plně sloužit až po dobu pětadvaceti let. Při koupi této podlahové krytiny byste se měli zaměřit na piktografické značky, na kterých výrobci uvádí do jakým podmínek je konkrétní krytina vhodná – uvádí tloušťku a předpokládanou zátěž. Při výběru krytiny byste měli dbát pokynů výrobce pro pokládku a údržbu. PVC je oproti linoleu pružnější, pokud na něj z výšky spadne těžký předmět, má lepší schopnost navrátit se do původního tvaru. Proto se také lépe hodí tam, kde se chovají domácí mazlíčci.

Jakou krytinu tedy zvolíme závisí na tom, jaké máme představy o vzoru krytiny. Jestli-že chcete zvolit pestřejší barvy a vzory, pak sáhněte po krytinách z PVC, které je v tomto ohledu mnohem variabilnější. Obě tyto krytiny jsou vhodné do domácností alergiků. Jestli-že je krytina celoplošně nalepená, pak můžete využít i podlahové vytápění.

Cenová relace

Cena linolea se i s pokládkou pohybuje od 1.000,- korun za metr čtvereční. PVC lze zakoupit laciněji, cena se i s pokládkou pohybuje od 500,- korun za metr čtvereční. Pozor však na příliš laciné PVC krytiny, bývají velmi tenké a tudíž se snadněji opotřebují a téměř nic nevydrží. V porovnání životnosti materiálu v závislosti na ceně však levněji vychází podlaha s krytinou z kvalitního linolea. Na druhou stranu, můžete ale PVC krytinu o to častěji obměňovat.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist