podlaha3

Podlahové vytápění – vše co o něm potřebujete vědět

Vyhřejte svůj dům nebo byt podlahovým vytápěním. Přinášíme vám řadu informací, které o tomto typu vytápění potřebujete vědět. Nic totiž nezahřeje tak, jako když je vám teplo pěkně od podlahy, od nohou. Instalace podlahového vytápění nemusí být tak složitá a nákladná, jak jste si možná mysleli.

Proč zvolit právě podlahové vytápění?

Zeptejte se kohokoliv, kdo má doma podlahové vytápění, zda by ho vyměnil za jiný typ topení. V 99% případů dostanete odpověď, že by topení rozhodně neměnil, protože podlahovka je prostě super. Tepelný komfort, který poskytuje je prostě fajn. Ale proč vlastně?

Velmi zásadním důvodem může být ekonomický provoz podlahového vytápění. Tento typ topení je skutečně velmi úsporný. Týká se to zejména těch případů, kdy je podlahovka instalována do nízkoenergetických novostaveb nebo pasivních domů. V dnešním stavitelství však platí, že prakticky všechny domy jsou stavěny jako nízkoenergetické. Nevyžaduje to žádné speciální stavební úpravy, použití drahých stavebních materiálů apod. I starší dům, pokud je dobře zateplený může využívat pohodu a ekonomický komfort podlahového topení.

Dalším z důvodů může být absence radiátorů. Nehyzdí místnost, nezabírá prostor na zdech pod okny nebo kdekoliv jinde. Podlahovému topení nemusíte přizpůsobovat rozestavění nábytku, aby třeba sedací souprava nebránila proudění tepla. Místnosti si zachovají krásný čistý vzhled bez rušivých elementů, jakým radiátory působí.

Takže – žádné radiátory, žádné viditelné trubky rozvádějící teplo od jednoho otopného tělesa k druhému a navíc úspora!

Jaké jsou typy podlahového vytápění?

Velmi jednoduše lze laicky rozdělit podlahové vytápění na dva typy. Teplovodní systém a systém vytápění elektřinou – jednoduše: „mokrý“ a „suchý“ způsob topení.

  • Teplovodní podlahové vytápění

Teplovodní systém je tvořen soustavou potrubí, kterým protéká voda zahřátá na teplotu 30 – 50°C která podlahu ohřívá. Takto teplá voda dokáže podlahu vyhřát na příjemných 23°C.  Celý systém potrubí je zabudován do podlahy, zpravidla je zalitý do anhydritu nebo vrstvy betonu, na kterou je pak pokládána finální podlahová krytina. Jak ale získáme teplou vodu, která soustavou hadic proudí? U tohoto typu vytápění je nutné mít systém napojený na zdroj tepla. Může jím být elektrokotel, tepelné čerpadlo, plynový kotel, teplovodní výměník.

  • Elektrické podlahové vytápění

Tento typ vytápění využívá soustavu elektrických topných kabelů nebo rohoží. S ohledem na cenu, užitné vlastnosti a funkčnost jsou ideální odporové topné kabely. Oproti teplovodnímu vytápění je předností elektrického systému snazší instalace a také nižší pořizovací náklady. Při jeho instalaci nejsou nutné žádné výrazné stavební zásahy do již stojících budov, není nutné dělat žádné speciální úpravy při plánování novostaveb. Další výhodou elektrického podlahového systému je rychlý náběh. To znamená, že již za pár minut od zapnutí systému pocítíte teplotní změnu. Výhodou také je možnost instalace termostatu do každé místnosti a navolení individuální teploty přesně podle potřeby.

Kde všude lze podlahové vytápění využít?

Podlahové vytápění lze instalovat do všech místností – obývacího pokoje, ložnice, dětských pokojů, kuchyně, pracovny, koupelny… prostě kamkoliv potřebujete. Navíc je vhodné prakticky ke všem druhům podlahových krytin.

Jak je to s podlahovým vytápěním a dřevěnou podlahou?

No, upřímně řečeno pod opravdu silnou a poctivou masivní podlahu podlahové topení nepoložíte. Tyto dva systémy si rozumět nebudou. Pokud ale chcete dřevěnou podlahu a podlahové vytápění, pak není vše ztraceno. Při dodržení určitých zásad lze bez problémů mít i podlahové vytápění pod masivní podlahou. Lepší je zvolit vrstvená, lepená prkna, která jsou vysušená a při výkyvech teplot tolik nepracují. Jejich tloušťka by neměla přesáhnout nějakých 15-20 mm a také se poraďte s odborníky, který typ dřeviny bude nejvhodnější.

A co ostatní druhy podlahových krytin?

Aby byl maximálně využitý komfort, který podlahové topení představuje, je vhodné se zamyslet nad zvoleným druhem podlahy. Ideálními jsou vinyl, plovoucí laminátová podlaha a dlažba. Pozor však na zvolený druh laminátu nebo vinylu. I zde musí být od výrobce doporučené vhodné použití při podlahovém vytápění. Na to se vždy před koupí informujte. Méně vhodná je pak masivní dřevěná podlaha, ale při dodržení určitých zásad není žádný problém. Nevhodné jsou pak celoplošné tlusté koberce. Zde je lepší zvolit například laminátovou podlahu nebo vinyl a koberec dát jen jako solitérní doplněk.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist