pokládka bobrovky

Jak vybrat vhodnou střešní krytinu?

Při výběru vhodné střešní krytiny pro váš krov je důležité sledovat několik parametrů. Rozdílné materiály mají rozdílné požadavky na krov a také různou velikost zatížení. Vybírat můžete z lehkých střešních krytin, kam patří krytiny plechové, plastové, dřevěné i asfaltové. K těžkým střešním krytinám se naopak řadí tradiční pálená střešní krytina, krytina betonová, nebo břidlicová.

Které parametry by vás při výběru střešní krytiny měly zajímat?

1.sklon střešní krytiny

Sklon střešní roviny má na výběr vhodného typu střešní krytiny velký vliv. Jinou krytinu vyberete pro plochou střechu a jinou pro sedlovou. Zatímco plechová střešní krytina snese hodně, pálené střešní tašky pod 25 – 20 stupňů již neumístíte.

2. hmotnost krytiny

Proč by vás mělo zajímat, kolik vámi vybraná krytina váží? Ne každý krov má totiž dostatečnou únosnost. U novostaveb obvykle víte, jakou krytinu si můžete dovolit. U rekonstrukcí už to tak jednoznačné není a musíte počítat se snížením únosnosti staršího krovu. Lehké střešní krytiny jsou také upřednostňovány v oblastech, kde se očekává štědrá sněhová nadílka. Nárazové zatížení sněhem může totiž krov pořádně potrápit. Zatímco plechovou krytinu tak můžete instalovat téměř vždy, u těžkých tradičních krytin už si musíte dát pozor.

 

3. životnost střechy

Tradiční střešní krytiny mají záruku přes 40 let. Jejich skutečná životnost je ale v řádu staletí. Keramická střešní krytina je zkrátka tradiční materiál, který z módy jen tak nevyjde. U jiných krytin už to tak být nemusí. Zpravidla je krytina funkční několik desítek let, ale jsou i výjimky, které slouží jako dočasná střešní krytina nebo krytina neobytných prostor.

4. cena materiálu

Nejlevnější neznamená nejlepší. Ani nejdražší střešní krytina však není zárukou kvality. Mezi nákladnější krytiny patří klasická pálená střešní taška. Betonová krytina je o něco levnější, ale nemusí to být pravidlem u všech výrobců. Lehké krytiny jsou obvykle cenově dostupnější. Favoritem je plechová střešní krytina, která v poměru cena výkon jasně vede. Pokud se nechcete spálit, vyberte si zavedenou značku.

5. rychlost montáže

Čím menší tvarovky, tím delší doba montáže střešní krytiny. S oplechováním se pokládka může protáhnout i na pár týdnů v závislosti na ploše střechy. Velkoformátové lehké střešní krytiny jsou položené o poznání rychleji. Pokud tedy spěcháte, sáhněte po plechových nebo bitumenových pásech.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist