strecha_freeimages.com

Betonové nebo pálené tašky?

Na našem trhu je nabízeno nepřeberné množství druhů střešní krytiny, proto je jejímu výběru nutné věnovat náležitou pozornost. Nejedná se přeci o krátkodobou investici – nová střecha nám bude sloužit po několik desetiletí!

O výběru vhodné střešní krytiny byste se měli rozhodně poradit s odborníkem. Není však rozhodně na škodu udělat si vlastní obrázek o běžně používaných střešních krytinách, o jejich výhodách či nevýhodách. Dnes vás seznámíme s některými přednostmi či zápory pálené a betonové střešní krytiny.

Ačkoliv výrobci střešních krytin nabízí velké množství novinek pokrývání střech, přesto se většina lidí obrací k tradičním postupům a materiálům jakými jsou pálená nebo betonová střešní taška.

Podle jakých kritérií zvolit tu správnou střešní tašku?

Jak již bylo řečeno při výběru vhodné střešní krytiny byste měli dát na radu odborníků a poradit se u renomované firmy. Nedá se přesně říci, který z těchto dvou materiálů by byl jednoznačně lepší či horší – na každý typ střechy se prostě hodí jiná „čepice“. Při výběru krytiny je bráno v potaz několik hledisek – pořizujete střechu na dům ve městě, na vesnici či na horách a velmi také záleží na vašem osobním vkusu.

Foto: FreeImages.com

Na každý typ střechy je vhodný jiný typ krytiny.

Záruka vzhledu a životnosti

Každá střešní taška má svou záruční lhůtu, ta se vztahuje na životnost, nikoliv na vzhled tašky. Většinou se počítá na desetiletí. U betonové tašky se stává, že za deset, patnáct, dvacet let ztrácí svůj původní vzhled, je náchylná na mechy, šedne a celkově vypadá starší. Avšak její skutečná životnost je padesát až osmdesát let. Zatímco u pálené tašky je barva stále stejná. Nemění se.

Nároky na zátěž

Mezi lidmi panuje fáma, že betonová taška je velmi těžká a potřebuje tedy mnohem silnější krov, zatímco pálená nikoliv. U pálené tašky je její spotřeba na jeden metr 10 až 20 kusů podle druhu. Váha se pak pohybuje kolem 40 až 50 kg (u bobrovek až 70 kg při použití 36 tašek – pokládají se totiž dvojitě). U betonové tašky je potřeba zhruba 10 ks na jeden metr, jejich váha se pak pohybuje kolem 45 až 48 kg. Tyto obavy se tedy ukazují bezpředmětné. Každý krov bývá navíc dimenzován na mnohem větší zátěž – počítá se s vahou případné sněhové pokrývky, poryvy větru, vahou člověka pohybujícího se po střeše při pokládce či drobných opravách střechy.

  • Betonová střešní taška

Její výhodou je jednoduchý systém pokládky a dlouhá životnost ( 50 – 80 let). Také její cena je přijatelná, pohybuje se kolem 160 – 220 Kč/m². Nevýhodou je pak již zmiňovaná nestálost vzhledu krytiny.

  • Pálená střešní taška

Velkým plusem je stálý vzhled a barevnost krytiny. Jedná se také o klasický přírodní a ekologický materiál z keramické pálené hlíny. Nevýhodou pálené tašky je pak její cena, ta se pohybuje kolem 200 – 500 Kč/ m² v závislosti na zvoleném druhu.

Výrobci

Mezi nejznámější výrobce betonových střešních tašek patří v ČR Bramac nebo KM Beta. Zatímco např. Tondach  patří mezi známé výrobce pálených střešních tašek.

Kam dál?
Betonová střešní krytina
Výběr střešní krytiny




Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist