sedačky

Sedací soupravy

Tento kus nábytku je nedílnou součástí obývacích pokojů. Vždyť, kdo z nás by si dokázal odepřít pohodu a relaxaci na oblíbené sedací soupravě, se šálkem dobré kávy a oblíbeným televizním pořadem? Sedacím soupravám proto věnujeme pozornost v následujícím článku.

Bývaly doby, kdy se do obývacího pokoje chodívalo pouze při zvláštních příležitostech nebo ve svátek. Nebylo běžné zde trávit tolik času, tak jako dnes. Pro každou paní domu byla představa muže a potomků rozvalujících se na sedací soupravě absolutně vyloučená! No, dnes je tomu úplně jinak… naštěstí!

Výrobci a prodejci sedacích souprav dokáží uspokojit požadavky snad každého z nás. Jsou nabízeny soupravy od těch nejlevnějších až po skutečně nákladné, designéři si pohrávají s jejich tvary, použitým materiálem i funkčností (úložné prostory, možnost rozložení, variabilita sestavení aj.). Stačí si pouze vybrat! Vzhledem k tomu, že se jedná o kus nábytku, který si nepořizujete pouze na přechodnou dobu a každý z nás si chce ve své sedačce odpočinout a vychutnat si krásné chvíle relaxace, měli byste se při koupi zajímat hlavně o její kvalitu.

Ta není samozřejmě dána cenou soupravy. Zaměřit byste se měli především na čalounění a vnitřní konstrukci. Vaší pozornosti by také neměla ujít zadní a spodní část sedačky. Třepící se nitě ve švu, skobičky či nedotažené šroubky jistě nebudou svědčit o valné kvalitě. Kvalifikovaný pracovník by měl být schopen vám podat informaci, zda jsou uvnitř sedačky pružiny nebo zda je pěnová na tvrdém podkladu. Zjistěte, jak je ošetřený povrch soupravy, nejlepší je teflonová úprava. Nezapomeňte také na otázku, zda nábytek nepotřebuje speciální údržbu.

Velikost sedací soupravy se jistě bude odvíjet od prostorových možností vašeho obývacího pokoje. Pro menší místnosti zvolíte „dvousedák“, popřípadě „trojsedák“. Ve velkorysejších prostorách si budete moci dovolit kombinaci obou, popřípadě ještě soupravu doplnit o křesla. A co teprve rohová varianta? Vždy je důležité daný prostor důkladně změřit. Pamatujte na zásadu, že méně někdy znamená více: sedačka by se vám do pokoje sice vměstnala, ale na ostatní zařízení by zbylo jen poskrovnu místa. Současné trendy si žádají vzdušnost a prostornost, přeplněný interiér rozhodně nebude tím pravým.

Foto: FreeImages.comNěkolik pravidel výběru sedací soupravy

  • Nekupujte sedačku pouze očima, v tomto případě by o koupi měla rozhodnout úplně jiná část vašeho těla. Nejdůležitější je, jak se vám na ní bude sedět!
  • Opěradlo by mělo podpírat celá záda, po usednutí byste se měli pohodlně opřít. Jestli-že je sedák příliš dlouhý, budete se při delším sezení „bortit do sedačky“.
  • Příliš měkké sedadlo také není výhrou, správně by mělo být pružné a snadno umožňovat změnu polohy těla.
  • Přední okraj by neměl mít ostřejší hranu, zaoblený tvar je důležitý pro správný průtok krve v žilách.
  • Také jednoduché a pohodlné vstávání je velmi důležité.

Co velí současné trendy?

  • Rozhodně „in“ jsou jednobarevné kusy. Z barev pak vévodí smetanová, šedá, odstíny hnědé a rozhodně neprohloupíte s červenou či oranžovou.
  • Variabilnost – souprava by měla umožňovat různé druhy sestavení, od rohové až po jednotlivá křesla.
  • Velmi atraktivními se stávají jednotlivé velké polštáře místo klasické jednolité zádové opory, ty lze pak velmi snadno barevně obměňovat – kdykoliv se vám zlíbí můžete mít pouhou změnou povlaku polštáře „novou“ sedací soupravu.There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist