obyvak

Podlahové krytiny

Chcete zrenovovat podlahy ve starším bytě či domku – pořizujete si nové bydlení a váháte, pro kterou podlahovou krytinu se rozhodnout? Je tu náš malý průvodce, který vám podá několik základních informací a snad usnadní vaše rozhodování…

Dřevo – parkety, vlysy, palubky

Ještě nedávno se dřevěné podlahy netěšily příliš velké pozornosti – jejich údržba byla velmi náročná, komu by se neustále chtělo klečet na zemi a voskovat a voskovat, nemluvě o náročném drátkování. Tak se často stávalo, že dřevěné podlahy byly překrývány koberci nebo linoleem, jejichž údržba byla snazší. Dnes je tomu právě naopak. Díky kvalitním ochranným olejům, voskům a lakům se opět dřevěné podlahy stávají žádanými a atraktivními. Jejich údržba není o nic více namáhavá než u kterékoliv jiné podlahové krytiny – vystačíte si s vysavačem, mopem a kvalitním saponátem určeným pro ošetření dřevěných povrchů.

Tento materiál nabízí širokou škálu možností od běžně dostupného dřeva až po dřevo exotické a to v různých barevných variantách. Ne však každé dřevo je vhodné pro výrobu palubek. Pozor hlavně na měkké a špatně vyschlé dřeviny. Na první pohled hezké smrkové palubky mohou ve vlhkých prostorách nabobtnat a podlaha se zvlní, špatně vysušené dřevo naopak při následném vysychání praská a v podlaze mohou vzniknout nevzhledné rozestupy. Jednoduše řečeno dřevěné podlahy jsou in v jakémkoliv provedení. Mají vysokou životnost a na rozdíl od jiných povrchů je lze relativně snadno opravovat. Připravte se však na vyšší pořizovací náklady, ty se vám však zajisté zúročí v podobě velmi kvalitní podlahy a útulného domova.

Laminátové podlahy

Laminátové podlahy se stávají oblíbenou stálicí. Výrobci slibují nerozeznatelnou imitaci drahých dřevěných podlah, laminátovým podlahám přisuzují vlastnosti dřeva, neuvěřitelně snadnou montáž a o údržbě takovéhoto povrchu ani nemluvě. Pravdou však je, že laminátová podlaha nemusí být tím pravým ideálem. Jestli-že se rozhodnete pro napevno nalepené laminátové lamely, musíte počítat s tím, že tento povrch se prakticky nedá opravit. Těžší předmět, který nám upadne na zem, může napáchat nenapravitelné škody.

Výhodnějšími jsou nasucho spojované lamely s mechanickými zámky, kde takováto nehoda neničí celou podlahu. Poškozenou lamelu nebo i větší část krytiny lze bez větší námahy vyměnit. Pokud chcete, aby podlaha dlouho vydržela, dodržujte výrobci stanovené zátěžové třídy. V místnosti, která bude náročnější na zátěž by se měkké lamely mohly snadno zničit, je proto nutné počítat s volbou takových lamel, které jsou konstruovány pro větší zátěž.

Co tedy mluví pro volbu laminátové podlahy? Je to její finanční dostupnost a také nepřeberná paleta vzorů a barevných variant takovýchto povrchů. Jestliže jste se zamilovali do podlahy z tropických dřevin, ale pořídit ji v dřevěné variantě by bylo nad vaše finanční možnosti, zvolte jejich levnější laminátovou imitaci.

Koberce

Podlahy pokryté různými typy koberců patří mezi levnější a nejdostupnější krytiny. Jestli-že vám při zařizování bytu nezbývá dostatek finančních prostředků pro volbu jiného povrchu, přistoupíte většinou ke koupi celoplošného koberce. Ty však v poslední době nepatří právě k módním hitům.

Pravý opak platí pro kobercové solitéry, které rozhodně „frčí“. Při jejich výběru je nutné dbát na to, aby vhodným způsobem dokreslovaly celkové vzezření interiéru. I menší koberec zlepšuje akustiku místnosti (zvuky se méně rozléhají), příjemně hřeje a i s neútulným a studeným koutem dokáže udělat hotové divy. Pěkný a kvalitní koberec se vyrovná kusu nábytku.

V nabídce jsou různé materiály a těch vzorů! Jestli-že chcete držet krok s módními trendy v oblasti bydlení zvolte koberec s výraznými abstraktními a geometrickými vzory, in jsou také motivy inspirované starými kulturami a přírodními národy. Ve volbě materiálu se pak meze nekladou. Nákladnější je vlněný koberec, oblíbené jsou levnější varianty sisalových, kokosových či jutových koberců. Koberec z mořské trávy je velmi odolný, v zimě hřeje a v létě ochladí.

Linolea a PVC

Linoleum patří mezi podlahové krytiny používané již více než sto padesát let, volba tohoto povrchu má své klady i zápory. Kvalitní linoleum je pružné, odolné vůči vrypům a oděru. Při správné péči vydrží řadu let pěkné – na údržbu je vhodné používat speciální vosk, nikoliv saponáty. Je výborným tepelným i zvukovým izolantem.

Patří mezi levné podlahové krytiny – také výběr, který nabízí výrobci linoleí, je opravdu pestrý a je z čeho vybírat. Určitě byste si vybrali například mezi vzory imitujícími dřevo či dlažbu. Linoleum není vhodné umisťovat do trvale vlhkých prostor, např. koupelen či prádelen.

S linoleem jsou často zaměňovány podlahy z PVC neboli vinyly. Zatímco linoleum je vyráběno na přírodní bázi (jeho složku tvoří jutová tkanina, lněný olej, korková, dřevěná nebo pískovcová moučka, pryskyřice a barevné pigmenty), základ PVC je syntetický – tvoří ho polyvinylchlorid. Nalezneme PVC s vyšší i nižší kvalitou – méně kvalitní jsou ta jednovrstvá – snáze se poškrábou a opotřebí.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist