spánek

Kvalitní matrace zajistí zdravý spánek

Kvalitní, tělu i mysli prospěšný, a opravdu zdravý spánek nám zajistí zejména vhodná volba matrace do postele. Samozřejmě je nutné matraci doplnit vhodným roštem, protože „pouze vhodná matrace“ stačit nebude. A vzhled lůžka jako takového pak bude jen pomyslnou třešinkou na dortu. Ne vzhled, ale obsah postele je to, co nám zajistí opravdu zdravý spánek. Samozřejmostí je pak také výběr vhodných a kvalitních lůžkovin.

Na co se zaměřit při výběru matrace?

Před samotnou koupí matrace je vhodné si uvědomit, z jakého důvodu si chceme pořídit novou matraci. Častým důvodem bývá odpověď: „Protože už je stará…“ To ale není dobře. Pouze stáří matrace by nemělo být hlavním kritériem pro koupi nové. Důležitým je hlavně pohodlný spánek. Nevhodná matrace může způsobit zdravotní obtíže, nespavost a celkovou nespokojenost jako důsledek nevyspání. Musíme také vědět, zda-li matraci budeme používat denně nebo se jedná pouze o příležitostné využívání.
Dále záleží na tom, pro koho přesně je matrace pořizována. Mimo „klasických“ tipů matrací jsou matrace dětské, matrace pro seniory a manželské.

Typy matrací

 • Dětská matrace – při výběru dětské matrace je velmi důležité dbát na kvalitu, jelikož dětské tělo prochází neustálými změnami. Dochází k růstu kostí a tvarování páteře. Je proto zapotřebí pořídit takovou matraci, která bude dostatečně vzdušná, vhodnější je pevnější matrace a důležité je, aby byla z kvalitního zdravotně nezávadného materiálu. Jsou také matrace vyráběné speciálně pro alergiky. Určitě je všem známo, že matrace je rájem roztočů a roztoči jsou zlo pro alergiky. Tudíž je dobré vybrat matraci velmi vzdušnou, matrace v sobě musí udržovat stále sucho. Matrace by měla mít i speciální snímatelný pratelný potah.
 • Matrace pro seniory – zde je důležité brát v úvahu zdravotní stav staršího člověka. Ohledně pohodlnosti se doporučuje, aby matrace byla o něco vyšší pro lepší vstávání a ukládání. Nejvhodnějším materiálem jsou tzv. viscoelastické pěny – tato matrace pomáhá k rovnoměrnému rozpoložení váhy.
 • Matrace pro „manžele“ – vyrábí se speciální matrace, pro páry. Matrace je „rozdělena na půl“ podle potřeb žen a podle potřeb mužů. Jedna strana je obvykle měkčí pro potřebu žen a muži preferují většinou pevnější. Nabízí se tedy možnost koupit si dvě matrace, které jsou stejné, ale na každé straně mají jiné vlastnosti. Zvažte i zdravotní matrace.

ložnice7Druhy matrací

 • Pěnové matrace – obecně pěnové matrace jsou nejvíce prodávané a oblíbené na našem trhu. Jejich použití k roštům je velmi všestranné, ať se jedná o rošt motorový či lamelový. Omezuje proleženiny a zahříváním změkne. Jsou velmi pohodlné.
  Druhy pěnových matrací:
  1.    Studené pěny – matrace oplývá výbornou prodyšností a výborně vyrovnává teplotní rozdíly, jsou velmi elastické a mají dlouhou životnost. Má pratelné potahy, tudíž je vhodná i pro alergiky.
  2.    Viscoelastická pěna („líná“) – jedná se o velmi luxusní matraci. Její největší klad je v tom, že dokáže reagovat na kterýkoli tvar těla a dokonale se mu přizpůsobit. Díky teplu lidského těla pěna postupně měkne a váha se rozkládá rovnoměrně po celé ploše. Vhodné pro diabetiky.
  3.    PUR pěna (Polyuretan) – jedná se tradiční a prověřený materiál, používá se jako základní materiál pro výrobu matrací. Má ortopedické vlastnosti. Její používání je běžné, velmi často jsou v dětských postýlkách, či v nemocnicích. U této matrace je možné měnit tuhost a to tzv. zónováním.
 • Latexové matrace – jsou vyráběny z kaučuku, její výborná vlastnost je elastičnost, kterou si udržuje po dlouhá léta. Jestliže se nám líbí motorový rošt, latexová matrace je tím nejvhodnějším řešením k němu.
 • Pružinové matrace – pružinové matrace jsou nejvhodnější na pevný lamelový rošt. Nesmí se dávat na polohovací rošty, jinak by došlo ke zničení matrace. Pružiny zajišťují vzdušnost lůžka, tím se hodí i pro alergiky. Matrace jsou pevnější.
Foto: pixabay.com

Správně sladěný interiér spolu s lůžkovinami a dekoračními polštářky dodá místnosti nádech originality a luxusu.

Zdravý spánek

Firmy, které nabízejí sortiment týkající se zdravého spánku, se v poslední době velmi rozmohly. Společnosti se předhání o to, kdo přijde s jakou novinkou, kdo nabídne nejkvalitnější zboží společně s přijatelnou cenou.
Co se týče zdravého spánku nejedná se o levnou věc, ale zaručeně je užitečné do něj investovat. Je potřebné se rozhlédnout a nechat si poradit a především udělat několik cenových nabídek.
Firmy mají různé akce, nabízejí zboží ve slevách, přidávají ke koupi zajímavé dárky a co je velmi lákavé, mnoho společností rozváží sortiment po celé České republice zcela zdarma. Tudíž ten, kdo má problémy s dopravou, určitě uvítá tuto možnost.
Cenové škály jsou velmi variabilní.
Záleží na nás, kolik jsme ochotni investovat a v jakém pohodlí chceme usínat. Jsou také velké cenové rozdíly v tom, chceme-li si pořídit běžné velikosti, postelí, matrací a nebo naopak máme-li nějaké atypické přání.
Co se týká matrací, zde se jedná zejména o výrobu matrací se zkrácenou nebo prodloužemou délkou, zde pak narůstají náklady zhruba o 10 – 20%.

Ceny matrací

Cenu matrace určuje zejména kvalita a zvolený materiál. Pružinové matrace se pohybují od dvou do šesti tisíc. Matrace se od sebe liší především materiálem a doplňky. Například u dražších už je doplňována o latexovou desku, čímž přispívá k prodloužení životnosti, tyto matrace mívají i snímatelné potahy.
Matrace pěnové se řadí mezi nejdražší. Jsou velmi vhodné pro lidi, kteří mají problémy se zády, klouby, páteří atd. Jejich cenové rozpětí je od 5 500 Kč až do cca 50 000 Kč, kdy se jedná opravdu už o vysokou kvalitu. Nejdražší pěnové matrace jsou tvořeny z několika speciálních pěnových vrstev, kdy každá slouží pro jiný účel a je vyrobena z jiného materiálu.

Koupě vhodného sortimentu pro zdravý spánek je velmi individuální, každý si může dovolit něco jiného. Neměli bychom se ale bát zeptat, nechat si poradit a nezůstat jen u jednoho obchodu.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist