dřevěný nábytek

Údržba zahradního dřevěného nábytku

Trávit volný čas na zahradě či terase pohodlně usazený v zahradním nábytku  je stále populárnější.  A protože zdaleka nejoblíbenější u nás je nábytek vyrobený ze dřeva, je ke konci letní sezóny nejvyšší čas na jeho pravidelnou údržbu. Jak udržet dřevěný zahradní nábytek v dobré kondici?

Údržba dřevěného nábytku

Aby nám zahradní nábytek dělal dobrou službu mnoho let, je třeba ho nejméně dvakrát za sezónu ošetřit vhodnými prostředky.

O tom, jaký způsobem budeme nábytek udržovat rozhoduje nejen typ dřeviny, ze které je vyroben, ale i jak často jsme ho během sezóny používali a nakolik byl vystaven povětrnostním vlivům. Je logické, že například v interiéru, například zimní zahradě, trpí povrchová úprava méně než za zahradě na odkryté terase. Podle typu dřeva je možné některé druhy nábytku nechat venku celý rok, jiné je potřeba uskladnit. Pokud je nábytek venku stabilně, je dobré ho ošetřit nejméně dvakrát ročně.

Nábytek ze severské borovice

Působení povětrnostních vlivů zanechává na nábytku stopy především v podobě znečištění. To je možné jednoduše omýt vodou s přídavkem saponátu. Ale pak je potřeba povrch důkladně opláchnout a osušit. Aby nám ten který kus nejen dobře sloužil, ale i hezky vypadal, je nutné ho pravidelně ošetřovat speciálním regeneračním (údržbovým) olejem. Případné škrábance opravíte tak, že nejprve povrch přebrousíte brusnou houbičkou o zrnitosti 180 – 220 a pak natřete mořidlem ve vhodném odstínu. Nakonec přijde na řadu opět regenerační olej.

Volně stojící sestavy se během sezóny vyplatí před případným deštěm ochránit například krycí plachtou. Zabráníte tak zbytečnému znehodnocování vzhledu a krácení životnosti, která by při dobré péči měla být desítky let. Komu se nechce mořit s plachtou, může nábytek nastěhovat například pod krytou pergolu, na krytou terasu nebo do altánu a má o starost méně.

Ideálním místem pro zimní uskladnění borovicového nábytku jsou suché, kryté, ale nevytápěné prostory. Pozor dejte na to, že některé části nábytku, které nejsou ze dřeva, nemusí být odolné proti mrazu. Například pro střechy houpačky je proto vhodnější najít kousek místa někde v domě, kde teplota neklesá pod nulu.

Nábytek z tropického dřeva meranti

Tento druh dřeva je vyhlášený vysokou tvrdostí a velmi dlouhou životnosti. Nečistot ho nejlépe zbavíte vlažným mýdlovým roztokem nebo speciálními čistícími prostředky. Aby dřevo neztratilo nic ze své unikátní červenohnědé barvy,  je nezbytné ho pravidelně ošetřovat teakovým olejem. Jak často musíte tuto proceduru opakovat, to závisí na umístění. Obecně platí, že pravý čas je ve chvíli, kdy povrch zmatní a dešťová voda přestane zůstávat na povrchu jako kapky a začne se do dřeva vpíjet. První nátěr by se měl provést nejpozději do konce prvního měsíce používání nábytku.

Před uskladněním  na zimu je dobré nábytek očistit, nechat důkladně oschnout a uložit v krytých a nevytápěných prostorách pod plachtou.

Exotické meranti neztratí nic ze své unikátní červenohnědé barvy, když ho budete pravidelně ošetřovat  teakovým olejem.

Nábytek z exotického teaku

Teak je obecně považován za nejkvalitnější materiál na výrobu zahradního nábytku a tomu také odpovídá pořizovací cena. Proto bychom jeho údržbě měli věnovat náležitou pozornost. Donedávna se teakového dřevo čistilo jen pomocí mýdlové vody a kartáče (nikoliv drátěnky), ale  tento způsob už je zastaralý a málo účinný.

Mnohem lepších výsledků dosáhneme se speciálními přípravky určenými přím pro teakové dřevo. Ty jsou velice účinné a výrazně dřevo oživují. Po aplikaci je ovšem nutné nábytek velice pečlivě opláchnout čistou vodou. Rozhodnete-li se, že použijete k odstranění odolných skvrn brusnou houbičku, pracujte s ní ve směru viditelných vláken. Po dokonalém očištění je na oživení barvy vhodné použít teakový olej nebo speciální přípravky na teak.

Pokud zvolíte ochranu olejem, používejte výhradně kvalitní pravý teakový olej. Při jeho aplikaci je důležité být připraven na to, že částečně zadržuje špínu a proto časem ztmavne. Z tohoto důvodu je nutno zbývající starý olej lehce zbrousit brusnou houbičkou a teprve pak aplikovat novou vrstvu oleje.

Bez pravidelného ošetřování olejovým nátěrem by povrch dřeva získal pro teak typickou stříbrošedou patinu.

Výhodou teakového nábytku je, že díky vysokému obsahu kaučuku a teakového oleje dobře odolává povětrnostním vlivům, střídání teplot i škůdcům, takže může být venku celý rok. Pokud se tak rozhodnete, ujistěte se, že jsou veškeré šrouby a spoje pečlivě utažené. V opačném případě hrozí, že se do neutažených kování dostane voda. A pnutím zmrzlé vody, by mohlo dřevo popraskat. Když už budete chtít teakový nábytek uskladnit, zapomeňte na vytápěné místnosti. Mnohem lepší volbou je suchá garáž s dostatečnou ventilací, kde očištěný nábytek přikryjte plachtou.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist