ložnice1

Jak na výběr správné matrace?

Moderní společnost naštěstí již dospěla k tomu, že kvalitní spánek je pro lidské tělo jedním z nejdůležitějších faktorů. Když se dobře vyspíme, tělo je odpočaté a mysl svěží. Snadněji odoláváme každodennímu stresu. Lidé jsou již ochotni připlatit si za kvalitní matraci, která jim poskytne požadované pohodlí a hlavně zdravotní benefity.

Než půjdete nakupovat

Pokud jste se rozhodli pro koupi nové matrace, musíte znát a rozmyslet si:

 • rozměry (šířka, délka, ale také výška matrace!)
 • k jakým účelům matraci kupujete (každodenní používání, občasné např. na chatě, atd.)
 • tělesná hmotnost uživatele (každá matrace má doporučené zatížení)
 • podklad postele (lamelový, lamelový polohovací či motorový rošt, laťkový rošt nebo pevná deska)
 • zda se například více potíte nebo vám naopak bývá spíše zima (při nadměrném pocení jsou vhodné pružinové matrace, které dobře odvádějí vlhkost)
 • zda jste alergik
 • finanční možnosti
Foto: FreeImages.com

Lidé s vyšší hmotností preferují tvrdší matrace, oproti tomu lidé s nižší váhou spí raději na měkčí matraci.

Tvrdá nebo měkká matrace?

Obecně platí, že lidé s vyšší váhou by si měli vybírat tvrdší matrace, naopak lidé s nižší váhou mohou volit z matrací měkčích. Správná volba matrace je odvislá také od způsobu vašeho spaní. Pokud preferujete spánek na zádech či břiše, volte tvrdší matraci. Pro spánek na boku naopak měkčí typ, abyste chránili své klouby.

Dalším faktorem může být i věk. Čím jste starší, máte tendenci preferovat o něco měkčí matraci.

Velikost a šíře matrace vychází samozřejmě ze zvolené postele, nicméně měla by být alespoň o 10 cm delší, než je vaše výška.

Jaké jsou druhy matrací?

Téměř celé minulé století na trhu převažovaly jednoduché pružinové matrace,které se většinou
pokládaly na klasická prkna. Pružiny byly velmi tvrdé (což oceňovaly hlavně děti při skákání) a samotná matrace ne příliš komfortní. Při delším používání, což bylo zcela běžné, začala jednotlivá péra dokonce vyčuhovat.

V dnešní době nejsou z tohoto důvodu pružinové matrace příliš v oblibě, i přesto, že i tento druh matrací prošel velkým vývojem a nyní splňuje moderní požadavky.

Matrace můžeme v zásadě rozdělit na dva typy:

Pružinové

a) klasické „bonelové“ pružiny

Jedná se o klasické pružinové matrace, které známe z minulosti. Mají pružinové jádro (jednotlivé pružiny jsou vzájemně provázány), které je obvykle pokryto deskou z polyuretanové pěny.  Tyto matrace jsou všeobecně jednodušší, levnější a doporučují se na příležitostné spaní.

b) taštičkové matrace

Tyto matrace mají jednotlivé pružiny uloženy v samostatných textilních kapsách, tzv. taštičkách a doplněny jsou opět vhodnou pěnou či jejich kombinací. Díky tomu velmi dobře kopírují celé tělo a páteř. Mají tedy velmi dobré ortopedické vlastnosti a mohou být jako jedny z mála využity i pro pevnou podkladovou desku či jakýkoliv rošt. Ačkoliv jsou velmi kvalitní a ve srovnání s jinými druhy matrací úžasně prodyšné, bohužel nejsou tak módní.

Pěnové

Patří mezi velmi oblíbené, doplňují se lamelovým roštem. Při jejich výrobě se využívá nejmodernějších materiálů a jejich kombinací. Matrace se profilují nejrůznějšími zářezy, vytváří se speciální zóny, které nejlépe vyhoví fyziologii člověka a z ortopedického hlediska správně podepřou tělo. Objevují se zde přírodní materiály, nebo dokonce BIO matrace vyrobené výlučně z přírodních materiálů. Mohou mít speciální potahy (např. tzv. zimní a letní stranu). Trendem poslední doby jsou pak např. matrace a potahy s obsahem nano částic stříbra, které zabraňují šíření nežádoucích bakterií a roztočů.

Některé, v minulosti často používané, materiály jako latex či gumokokos (pružná kokosová deska) jsou v dnešní době již na ústupu a nahrazují je moderní druhy pěn. Jejich výroba prošla v posledních letech razantním vývojem. Kromě klasických polyuretanových pěn (tzv. molitanů) různé tvrdosti, se v současnosti velmi často využívají tzv. studené pěny. Jedná se o pěny s otevřenou buněčnou strukturou s velkými póry, které se vyznačují výbornou elasticitou, vzdušností, dobrou tvarovou stálostí a dlouhou životností.

Líná pěna

Hitem poslední doby je viskoelastická,tzv. „líná“ pěna, která mění svou tvrdost v závislosti na teplotě. Tak, jak je zahřívána lidským tělem,pomalu měkne a díky pomalému vracení do původního tvaru nevytváří velký protitlak. Tím i během spánku zlepšuje krevní oběh a zabraňuje vzniku proleženin. Matrace z těchto pěn mají výborné ortopedické vlastnosti a poskytují výjimečný komfort. Testy ukázaly, že při používaní takovýchto matrací, se člověk během spánku daleko méně převaluje, což je neklamný znak dobrého spánku.

Pro partnerské lože jedna matrace nebo dvě?

Obě tyto možnosti mají své výhody i nevýhody. Obecně však platí, že výhodnější je mít matrace dvě, tedy pro každého zvlášť. Takto si může každý vybrat, která matrace vyhovuje více jeho potřebám a stavbě těla. Se dvěma matracemi se navíc lépe manipuluje – ať už při stěhování nebo v průběhu jejího používání (při pravidelném otáčení či sundávání potahu na vyprání – potah z velké matrace nelze prát v pračce!). Pokud se rozhodnete pro polohovatelné rošty – i zde budete muset volit matrace dvě.

Při výběru 2 matrací však nezapomeňte, že by měly být stejně vysoké! Přeci jenom chcete být svému partnerovi co nejblíže a nepříjemný výškový rozdíl by mohl být nežádoucí překážkou.

Pokud se obáváte nepříjemného spojení (švů) dvou matrací uprostřed, vaše obavy jsou zbytečné. Tento předěl se snadno překryje a spojí např. šikovným filtrem potu – jakýmsi pratelným dvoj prostěradlem, který pěkně spojí obě matrace a navíc je ochrání před nežádoucím potem. Další spojovací vrstvou je navíc také jedno prostěradlo.

Kam dál?
Ložnice podle feng shui
Ložnice – oáza klidu, romantiky a vášně
There are 2 comments

Add yours
 1. janice

  moc pěkný článek.. ráda si čtu články o bydlení..různé zajímavosti a rady.. zrovna kupujeme nové postele tak se koukám i na matrace.. asi jsme se rozhodli pro línou pěnu.. i podle různých článků a recenzí.. chci nakoupit na netu.. vybrali jsme si matrace-best.cz máte někdo zkušenosti s tím obchodem?

 2. Tereza

  Opravdu pěkně udělaný článek, když kupujeme matrace taky pročtu mraky rad a článků, ani by člověk neřekl kolik těch technologií může být a jak se liší, my spíme teď na matracích značky Curem a moc si pochvalujeme, můžu doporučit 🙂


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist