Jak zařídit byt pro alergika

Bydlení a alergie

Stále více nových látek kolem nás a dnešní doba jako taková alergiím hodně nahrávají. Zrak ani jiný smyslový orgán nás neupozorní na to, co vdechujeme (prach, roztoči), indikátorem je často až alergická reakce, a to už bývá pozdě. Zařizujete byt pro alergika? Není to žádný problém, pouze je potřeba dodržovat jistá pravidla a zásady. Nabízíme pár užitečných rad.

Na co si dát pozor, pokud zařizujete byt pro alergika?

Představa, že ve draze opraveném bytě budete mít problémy s dýcháním, jelikož jste podcenili výběr kvalitní digestoře či matrací, není moc příjemná. Sepište si před opravou bytu všechny priority, tak předejdete problémům. Na rozdíl od pylové alergie, před kterou v sezoně téměř neutečete, jde s roztoči účinnými prostředky bojovat. Alergeny roztočů z domácího prachu jsou totiž nejčastější příčinou celoroční alergické rýmy. Prašnost bytového a domovního prostředí závisí na několika faktorech. Některé můžeme ovlivnit při zařizování interiéru. Zjistěte, na co si při zařizování bytu pro alergika dát pozor.

roztoči a alergie

To, co v domácím prostředí alergiky trápí zpravidla nejvíce je výskyt roztočů.

Alergie a roztoči

Alergické reakce vyvolávají především exkrementy roztočů. V průběhu svého života jsou jich schopni vyprodukovat množství, které odpovídá až dvě stě násobku jejich váhy. Libují si v teple, vlhku a tmě, proto se v domácnosti vyskytují především v lůžku, kobercích, sedačkách a dalších textiliích.

1) Postelí to začíná

Základem všeho je pokoj, kde spíte. Ložnice, dětský pokojíček nebo pokoj pro hosty, tam všude začíná velký boj s roztoči. Lůžkoviny je dobré nechat půl hodiny před uložením vyvětrat, a pokud to jde, vůbec nezastýlat. Přesně to totiž brání roztočům v jejich dalším vývoji a přežití. Péřové přikrývky a polštáře nahraďte dutým vláknem. Perte nad 60 °C, povlečení měňte nejméně 1x za 14 dnů. Přikrývky a polštáře 1x za 3 měsíce. Rám postele se snažte vybrat co nejjednodušší, tak aby prostor pro prach dostal minimální příležitost.

postel

Pro každého alergika je stěžejní výběr a hlavně údržba postele a lůžkovin.

Doporučení alergologa: Nezapomínejte na pravidelné čištění matrací, kde život roztočů vzniká. V dětském pokojíčku se snažte odstranit plyšové hračky, které jsou pro alergiky velmi nevhodné.

2) Podlaha

V první řadě nezapomínejte na kvalitní podlahu a snažte se minimalizovat textilie. Koberce či předložky podlahu sice oživí, ale líbí se i roztočům, kteří se v nich zabydlí. Dobrou variantou je dlažba či plovoucí podlaha. Tyto povrchy jsou jednoduché na údržbu, každodenní vytření vlhkým hadrem odstraní prach i roztoče.

úklid bytu pro alergika

V bytě alergika by měly být všechny povrchy snadno udržovatelné.

3) Kuchyně

Významnou součástí bytu je pro většinu z nás kuchyně. Při její realizaci nezapomínejte na to, že by její součástí měla být i vhodná digestoř, která odsaje nejen páry vzniklé při vaření. Při správné údržbě nám život zpříjemní, naopak roztočům a plísním se dařit nebude.

kuchyně alergika

V bytě alergika rozhodně nepodceňujte výběr kvalitní kuchyňské digestoře.

Doporučení alergologa: Výkonná digestoř je to, na čem se vám doopravdy nevyplatí šetřit.

4) Nábytek

Nepodceňujte materiál, ze kterého je zhotovený nábytek a další předměty v bytě. Alergici by měli upřednostňovat dobře omyvatelný a na údržbu snadný materiál. Například v drobných rýhách ve struktuře dřeva se více drží prach a hůře se čistí než například sklo. Vhodné jsou proto snadno omyvatelné materiály, jako je plast, porcelán, sklo či kov. Častá údržba je jednoduchá a každé snížení množství prachu snižuje prostor pro roztoče, mikroby a plísně.
Doporučení alergologa: Korek, tkaniny či těžko udržovatelné materiály nedoporučuji z důvodů lehkého usazení nejenom prachu, ale i pylů. Vhodné nejsou ani lepené zátěžové koberce, které odpařují formaldehyd. To může být počátek toxicko-alergické reakce.

5) Okna, stěny

Záclony už mají svoji slávu dávno za sebou. Dnes je nahradily dekorativní žaluzie. Vybrat si můžete z bohaté nabídky odstínů, materiálů i výrobců. Oproti záclonám jsou i finančně dostupnější a jednodušší na údržbu. Hlavním kritériem by měla být snadná údržba a to žaluzie splňují. Tapety nahraďte malbou. Vlhkost v bytě uchovávejte kolem 50%. Při vyšší vlhkosti vznikají ideální podmínky k množení roztočů, plísní a dalších mikroorganismů. Pravidelné větrání je velmi důležité.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist