dětský pokoj

Být malým prvňáčkem, to je spousta změn!

Koupě aktovky, první školní den, psaní domácích úkolů a učení se. To je spousta změn, se kterými se musí malý prvňák vypořádat. Aby mu šlo učení lépe je nutné přizpůsobit dětský pokoj tak, aby se v něm úkoly vypracovávaly „skoro samy“. Uspořádejte dětský pokoj tak, aby vyhovoval potřebám školáka. Jak si poradit se zařízením dětského pokoje pro prvňáka? Máme pro vás čtyři tipy, které byste měli znát.

1. Světlo, světlo, světlo – bez něj to nepůjde

Dětské pokojíky mívají zpravidla jedno okno, které zajišťuje přísun přirozeného denního světla. Jenže to hlavně v zimních měsících nestačí. Je nutné ho doplnit centrálním osvětlením – lustrem a přídavnými lampičkami. Přičemž centrální světlo nemusí být zrovna pořádný světlomet, naopak, může vydávat osvětlení tlumenější. Větší důraz klaďte na lampičky – u psacího stolu a případně u postele. Pokud pořídíte ty s LED žárovkami, pak se to ani příliš nepromítne do spotřeby elektřiny. Lampičky by měly být polohovací, tak aby zdroj světla šlo nastavit přesně tam kam potřebujete, přiblížit nebo oddálit. Můžete pořídit lampičku univerzální nebo nějakou s dětským motivem.

2. Mít kousek místa jen pro sebe

Nedostatek prostoru řeší často rodiny s více dětmi. Co by však váš malý prvňák opravdu měl mít. Co bude jenom jeho – je pracovní stůl a židle. Stůl nemusí být velký, ale je to místečko, které bude od teď jenom vašeho prvňáčka. S pocitem důležitosti vzroste i radost dělat domácí úkoly na svém vlastním stole. Nechejte dítko, ať si samo vyrobí třeba veselou krabičku na tužky a pastelky. Nám se osvědčil kbelík od kilového jogurtu, který si děti sami polepily nastříhanými kousky samolepící tapety.

Při nákupu stolu a židle zvažte, zda by nebylo dobré pořídit polohovací nábytek. Nejenom židli, ale i psací stůl lze pořídit polohovací, tzv. rostoucí. Úkoly si pak u stolu bude dělat prvňáček a za pár let se u stejného stolu, se stejným komfortem bude připravovat třeba na přijímačky na střední školu a později maturitu.

Foto: westwing.cz

3. Místo na učení – místo na zábavu

Pokud je to alespoň trochu možné vymezte dítěti v pokojíčku tři zóny. Jedna bude na učení, druhá na hraní a třetí na odpočinek. Pokud jste pořídili psací stůl a židli, tak přidáním poličky nebo malé knihovničky vytvoříte krásný prostor pro učení. Prostor na odpočinek je také jasný – vlastní postel a pokud to místo dovoluje tak třeba křesílko na lenošení s knížkou.

A zóna na hraní a zábavu? Boxy nebo regály na hračky a pestrý koberec, protože děti si nejraději hrají právě na zemi. Jednotlivé zóny je také možné odlišit výmalbou stěn. U psacího stolu tlumená zelená nebo třeba fialová a u postele tapeta nebo samolepky s oblíbenými motivy. Čeho byste se však v pokojíčku měli vyvarovat jsou příliš jasné a křiklavé barvy. A na červenou a její odstíny také raději zapomeňte, pokud své děti ovšem nechcete proměnit v malé ďáblíky.

Nábytek zvolte raději nadčasový - věku dítěte přizpůsobte spíše výmalbu a vhodně zvolené doplňky.

Nábytek zvolte raději nadčasový – věku dítěte přizpůsobte spíše výmalbu a vhodně zvolené doplňky.

4. Tady se ale bude krásně lenošit a spinkat

Už v předchozím bodě jsme naznačili, že dětský pokoj by měl mít tři zóny a jednou z nich je ta odpočinková. Do ní bude samozřejmě patřit postel. V posteli by neměla chybět hlavně kvalitní matrace. Protože jen kvalitní a dobrý spánek zaručí, že vaše dítko bude s radostí vstávat do nového dne. Aby se vašemu prvňáčkovi krásně spalo, udělejte mu radost a pořiďte mu ložní povlečení s oblíbenými motivy a postavičkami. Na trhu je ho nepřeberné množství a nestojí svět. Večer ho pak snáze zaženete do postele. A to, že je to už prvňák neznamená, že pořád nemůže usínat se svým oblíbeným plyšákem.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist