pokoj pro sourozence

Jak zařídit pokoj pro dvě děti?

Zařídit dětský pokoj pro sourozence není jednoduchý úkol, zvlášť když se jedná o bratra se sestrou. Nebo se jedná o sourozence s větším věkovým rozdílem. Platí ovšem pár základních pravidel a rad, které vám s tím pomohou a všichni budou spokojení.

Vyplatí se pomoc odborníka

Zařídit dětský pokoj pro dva sourozence, zvláště když se jedná o odlišná pohlaví je někdy pěkně zapeklitý oříšek. Třešničkou na dortu je, pokud se jedná o malý dětský pokoj. V takovém případě doporučujeme nechat vybavení na bytovém architektovi.

Bytový architekt připraví různé návrhy interiérů a navrhne několik řešení, která by vás nemusela vůbec napadnout. Také ví, jak pracovat s optickým řešením, navrhne ladící barvy, vymyslí zajímavá dispoziční řešení, postará se o funkčnost pokoje a zároveň jeho harmonické působení a pokoj zabydlí do posledního detailu.

pokoj pro sourozenceNábytek vybírejte jednoduchý, rostoucí a neutrální

Podle odborníků mohou bez problémů jeden pokoj sdílet děti do 10 let, pak je dobré každému pořídit vlastní pokoj. Ovšem v mnoha případech to není možné, malý nebo špatně řešený byt, více jak dva sourozenci. V takových případech je důležité prostor opticky rozdělit na soukromé části.

Existují různé triky, jak toho dosáhnout. Nejrychlejší a nejlevnější variantou je použít barevné stěny, dva paravany nebo dělící příčky. Díky tomu každé dítě získá svůj vlastní soukromý prostor, kde bude moci trávit svůj čas.

Kupujte vše dvakrát

Odborníci doporučují, aby všechno mělo každé dítě své, tedy až na šatní skříň, ta může být dostatečně velká pro oba. Ale postel, psací stůl, židli a police, musí mít svoje. V dětském pokoji u menších dětí nesmí chybět ani kontejnery na hračky, místo pro knihy a také dostatek místa na hraní. Kam s tím, když je pokoj malý?

Palandám se vyhněte

Palandy jsou sice u děti oblíbené a každé chce spát nahoře, ale pro spánek horní lůžko není příliš vhodné. Nenabízí ke spánku vhodné podmínky. V horní části místnosti je vzduch teplý a vydýchaný. Proto je lepší zvolit nějaký speciální systém pro dvě děti v jednom pokoji.

Důležité je myslet také na to, zda se jedná o dva chlapce nebo dvě dívky či o smíšený sourozenecký pár, v tomto případě je lepší volit jedno lůžko opatřené kolečky, aby se mohlo na noc přizpůsobit a umístit ho někam do prostoru.

Dalším řešením jsou vyvýšené postele, kdy lůžko není tak vysoko jako u palandy a pod ním vznikne místo pro psací stůl nebo plochu pro hraní. Oblíbené je také mimoúrovňové uspořádání postelí do tvaru L. Postele jsou k sobě obrácené kolmo a překrývají se v nohách.

Barvy do pokoje

Barvy v dětském pokoji mohou být veselé, rozverné a zářivé, ale pouze v omezeném množství. Vždy je dobré mít jako základ neutrální zemité barvy, které pokoj zabydlí a pak barevnými doplňky můžete pokoji dodat náladu.

Výhodu neutrálních barev je samozřejmě schopnost zapadnou do holčičího i klučičího pokoje a ideálním řešením jsou do pokoje pro bratra se ségrou a také se dají zkombinovat se všemi dalšími barvami. Mezi neutrální zemité barvy patří odstíny béžové, hnědé, šedé nebo bílé.

Nepodceňte svítidla a žaluzie

Pokoj už je zařízený, každý má svou postel, psací stůl a židli a vlastní prostor, kde si může hrát nebo trávit svůj volný čas. Poslední tečkou je výběr osvětlení a stínící techniky. Osvětlení musí být tvořené jedním centrálním a pak bodovým, ideálně u psacího stolu.

Na okna je pak nutná stínící technika jako jsou žaluzie nebo rolety. Zvláště u malých dětí, které chodí spát brzo, se tak rychle vytvoří tma a prostředí pro spánek. V současné době jsou rolety s dětskými motivy snadno k sehnání a pokoj tak mohou skvěle doplnit.
There is 1 comment

Add yours
  1. Michala Schej

    Dobrý den, musím moc poděkovat a zároveň říci, že není vždy potřeba zvát architekta. Dětský pokoj si zařídíte v poklidu i sami. Je pravda, že my jsme k tomu využili jeden z internetových programů, nám ukázal jak to bude vypadat. Sami jsme si poskládali a vymysleli jeden pokoj pro dvě děti. Každé má i svůj odpočinkový prostor, kde není rušen tím druhým. Osobně jsme, ale zapomněli na stínící techniku. Tu jsme dokupovali až nyní. Zvolili jsme k tomu http://www.mm-zaluzie.com/, kde jsme se domluvili především na tom jak si to představujeme.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist