Pokoj pro školáka
Prázdniny pomalu končí a řada rodičů se připravuje na vstup svého dítěte do školy. První třída je důležitým životním milníkem v našem životě. Někdo se nemůže dočkat, jiný by rád zůstal ve školce a hrál si. Aby velká změna spojená se školními léty proběhla co možná nejlépe, je nutné dítěti přizpůsobit i vybavení pokoje. Pokoj pro školáka je odlišný od pokoje školkáčka. Malý prvňáček potřebuje mít najednou místo nejen na hraní, ale i na učení, psaní, čtení, malování a dostatek úložných prostor na učebnice a aktovku. Roste také potřeba soukromí a klidu na učení.
Řada rodičů si se zařizováním pokoje pro prvňáčka mnohdy neví rady. Mylné je domnívat se, že pořízením psacího stolu a židle je vše vyřešeno. Důležité je, aby pokoj nebo alespoň koutek, kde se bude vaše dítě učit a připravovat se do školy působil klidně, přehledně a byl uspořádaný právě potřebám školního dítka.
Dost experimentů a křiklavých barev
V poslední době se velmi rozmáhají pokojíčky stylizované do různých podob – pirátská loď, závodní okruh Formule 1, květy přetékající louka, vílí království nebo doupě oblíbeného pohádkového hrdiny. Zkuste se však soustředit na domácí úkoly, když vás od učení ruší všechna ta lákadla a vy byste se místo počítání raději stali Spidermanem nebo princeznou…
Místo kolem pracovního stolu by proto mělo být prosté jakýchkoliv výstřelků a přemíry barev. Vše co by mohlo odvádět pozornost malého školáka a vás tím pádem připravovat o nervy, do prostoru pro učení prostě nepatří.
Nadčasové vybavení
Pokud budete pořizovat do pokoje nový nábytek, pak je vhodné se zamyslet nad jeho nadčasovostí. Jiné požadavky má prvňáček, odlišné středoškolák nebo vysokoškolák. Nábytek by proto měl být funkční a nadčasový. Skříně a postel s motivem panenky Barbie nebo dinosaury, to je to co by váš prvňáček nyní jistě chtěl, ale za pár let by se v takovém pokoji nejspíš příjemně necítil. Zvolte proto spíše variabilní neutrální nábytek, který vhodně doplníte doplňky přiměřenými věku dítěte. Záclonu, koberec a plyšáky na rozdíl od skříní vyměníte snadno a s minimálními náklady.
Tipy pro pořízení nábytku
Nábytek pro školáka by měl vyhovovat zejména výšce a váze dítěte. Zvolit můžete buď rostoucí nábytek, nebo nábytek z klasickou výškou a velikostí. Zde je pak však nutné dbát na to, aby byl pro začátek upravený potřebám prvňáčka.
- Psací stůl – místo, které potřebuje každý školák. Není úplně fajn psát úkoly u kuchyňského stolu, když je v kuchyni právě zbytek rodiny a soustředění narušují hry sourozence. Pokud pořizujete psací stůl, můžete zvolit klasickou výšku stolu nebo výškově nastavitelný stůl. Z vlastní zkušenosti však víme, že pořízení výškově nastavitelného stolu je finančně náročnější. Zvolte proto klidně stůl s klasickou výškou, rostoucí nastavitelná židle pak výškový problém lehce vyřeší.
- Židle – dospělácké židle nejsou s ohledem na velikost a výšku pro prvňáka příliš vhodné. Zde je výhodnější pořídit rostoucí židli s výškově nastavitelnou opěrkou zad i výší sedáku či podnožky. Až malý školáček vyroste, pořídíte mu židli uzpůsobenou jeho vzrůstu. Pokud máte doma neposedu, pak také zvažte, zda má mít židle kolečka a točit se… To se pak místo psaní bude soustředit na báječný „kolotoč“.
- Postel – zde se nebojte pořídit hned postel dospěláckou. Děti rostou velmi rychle a zpravidla se nevyplácí kupovat tzv. juniorskou postel. Kvalitní postel pak dítěti vydrží až do dospělosti. To však již neplatí o matraci.
- Matrace do postele – ta by měla odpovídat věku a hlavně váze dítěte. Pro zdravý růst a spánek dítě potřebuje kvalitní matraci. Tvrdost zvolte spíše střední, není nutné volit více zónové matrace tak jako u dospělých. Většina dětí stejně v posteli „cestuje“ a spí v různých polohách. Ideální pak je, aby matrace měla snímatelný pratelný potah.
- Úložné prostory – s nástupem do školy rostou nároky na úložné prostory v pokoji. V blízkosti psacího stolu je vhodné pořídit knihovnu, poličku na učebnice a sešity a prostor, kam si odloží aktovku po příchodu domů. Mrsknout s ní za dveře určitě nebude tím pravým. Na stůl pak pořiďte pořadače na tužky a pastelky.
- Hrací zóna – to, že dítě nastoupilo do školy, však zdaleka neznamená, že přestalo být dítětem a nepotřebuje si hrát. Naopak! V pokoji by rozhodně měl být vyčleněný prostor na hry a dovádění.
Naslouchejte svému dítěti
Většinou jsme to my rodiče, kdo financují pořízení vybavení dětského pokoje, a proto mnohdy nechceme slyšet prosby dítěte, že se mu líbí to či ono. Zkuste se však o vzhledu pokojíčku pobavit se svým dítkem, možná budete překvapeni, po čem váš prvňáček touží, dětská fantazie je neomezená. Jak již bylo napsáno na začátku, nábytek s vílami či auťáky asi nebude to pravé, ale proč je nepořídit třeba ve formě plakátů či velkoplošných samolepek na zeď. Přeci jen v pokoji bude bydlet vaše dítě, ne vy! Proto je důležité, aby se v pokoji cítilo příjemně a dobře.
Dětský pokoj nebo kout na psaní úkolů a učení by měl být oblíbeným místem. Dítě by si k němu mělo vytvořit vztah a cítit se zde pohodlně a jednoduše dobře. I úkoly se mu pak budou psát lépe a snadněji. Proto ho zapojte například do výmalby a výzdoby pokojíku, aby se ve svém království cítilo fajn a rádo v něm trávilo čas nejen při hrách, ale i nepopulárním učení.
Za mě hraje velkou roli zdravé klima v pokoji dětí. Co se týče vybavení pro školáky tak tam si myslím, že důležité je jak kvalitní postel, tak pracovní prostor, a hlavně by měli rodiče dbát i na dobrou spánkovou atmosféru. V tomhle článku je víc typů, pro mě užitečných. U nás třeba nemají děti ani televize ve svých pokojích a myslím si, že to tam ani nepatří.