změna dětského pokoje

Změny dětských pokojů v závislosti na stáří dítěte.

Dětský pokojíček má v každém věku dítěte určitá pravidla a požadavky na zařízení. Jednotlivé detaily vybavení, barevné kombinace a doplňky navozují náladu a rozvíjí myšlení i kreativitu dítěte.

Pro miminka je základním požadavkem prostor, světlo a bezpečnost – vhodný výběr místnosti. Stěžejní zónou pro miminko je zóna spací. Nábytek, v této etapě nemusí být pevně ukotven ke stěnám ani k podlaze místnosti a umožňuje tím ve správném čase jeho jednoduché přemísťování. Pokoj vám tak otevírá možnosti pro další jeho změny.

Foto: interierydesign.cz

Na dětský pokoj školáka jsou kladeny jiné nároky než na pokojíček batolete.

Pro batole a předškolní věk je dětský pokoj především na hraní a spaní, opět s požadavkem na bezpečnost. Doporučujeme měkké materiály, oblé tvary a speciální ochranné prvky na hrany. V tomto období se může rozvinout fantazie a kreativita v zařízení pokoje.

Pro školáka mimo spaní a hraní je potřeba zařídit i pracovní zónu – psací stůl, kvalitní židli a úložné skřínky. S přechodem dítěte do školy se podstata pokojíčku mění.

Foto: interierydesign.cz

Dětský pokoj pro školáka

Dětský pokoj pro školáka lze rozdělit na 3 základní zóny –  zóny by měly mít jednoduchou strukturu a odpovídající vybavení dle věku.

  • Spací zónu – která obnáší kvalitní a pohodlnou postel, jež je základem kondice dítěte. Pozornost věnujeme velikosti postele, správnému roštu a matraci. Při výběru matrace bereme v úvahu stáří dítěte a jeho vývoj. Spací zónu umístíme nejlépe do některého rohu v klidnější části pokoje.
  • Hrací zóna –  je prostor pro hraní dítěte vč. úložných skříněk pro hračky. I pro školáka má stále ještě důležitou funkci a požadavek na velikost prostoru.
  • Pracovní zóna – nabývá důležitosti pro soustředění a učení. Pracovní stůl umístíme co nejblíže k oknu, pokud možno polohovatelný s nastavitelnou výškou. Poroste se školákem a poslouží dlouhá léta. Kvalitní židle, která je ergonomicky tvarovaná, s dostatečnou stabilitou a výškově nastavitelná je samozřejmostí. Na stole by neměla chybět stolní lampa-umělé osvětlení, s možností natáčení do stran dle potřeb osvětlení. K pracovnímu koutu náleží i úložný prostory, ve formě pohyblivých kontejnerů, poliček nebo knihovny.
Foto: interierydesign.cz

Studentský pokoj, to je ložnice a pracovna zároveň.

Co dělá z dětského pokoje pokoj studentský?

Studentský pokoj je zároveň pracovnou, ložnicí i obývacím pokojem. Soukromí, intimita a prostor k seberealizaci je pro studenta prioritou. Není nutné přestavět kompletně celý interiér. Základní změna je přestavba hrací zóny na odpočinkovou a místo pro návštěvy. Zde je ideální prostor pro originální dekorativní prvky a kreativitu.  Větší studentský pokoj vybavíme stolkem, sedačkou a křeslem. V menších pokojích využijeme taburety, sedací pytle nebo stohovací židle. Současně řešíme i větší úložné prostory formou vestavěných šatních skříní. V místnosti by nemělo chybět centrální osvětlení, včetně několika dalších zdrojů dle funkčnosti.

Foto: interierydesign.cz
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist