dětský pokoj

Prvky, které by neměly v dětském pokoji chybět

Aby se dětem od malička v jejich pokoji líbilo a aby se nebály zvát si své kamarády ze školky i školy, je důležité, aby byl pokoj zařízen podle jejich představ. A je pravdou, že jejich představy se mnohdy rozchází a mění se co den. Existují ale prvky, které v dětském pokoji rozhodně chybět nemají, protože bez nich by se o útulné zázemí pro nejmenší nejednalo. Co konkrétního máme na mysli?

Kvalitní postel jako dominanta pokoje

Ve chvíli, kdy se dítě stane trochu samostatným přichází na scénu spaní ve své vlastní posteli. A aby k tomu vůbec mohlo dojít, musí být postel opravdu kvalitní. Pokud se zvolí nekvalitní dominanta jejich království, bude to naprostá pohroma, a to především pro jejich zdraví. Je zapotřebí si uvědomit, že děti jsou stále ještě ve vývinu a jejich tělo musí být podporováno. Kvalitní postel je tedy jednou z nejdůležitějších věcí, zejména pokud se v posteli nachází i kvalitní matrace.

V současné době jsou skvělou alternativou postýlek takzvané rostoucí modely. Jedná se o dětské postele v zajímavých úpravách, které s dítětem zůstanou déle, než by se očekávalo.

Pracovní kout pro menší i větší děti

Kromě kvalitní postele je klíčem k útulnému a funkčnímu dětskému pokoji také pracovní kout. Zatímco z počátku bude spíše pro zábavu, velice brzy, konkrétně s nástupem dětí do školy, se opravdu promění na pracovní koutek, kde budou psát úkoly nebo si jen kreslit s kamarády, jež si pozvali po cestě ze školy.

V každém případě je důležité, aby měl tento dětský koutek kvalitní stůl a židli, jež bude oporou dětské páteři. Abyste opět neutráceli co rok za nový nábytek, opět je možné mít rostoucí podobu tohoto řešení. Nebojte se ani využít okolní zdi a polepte je třeba dětskými tapetami. Dětské tapety na zeď mohou mít mnoho podob, děti však nejvíce ocení, když se na ně bude dívat třeba jejich oblíbený pohádkový hrdina. Ostatně právě on bude tou nejlepší společností, nemyslíte?

tapeta na zeď

Dětské tapety na zeď mohou mít mnoho podob. (Foto: Dovido.cz)

Bez úložných prostorů to nepůjde

I když toho dítě ke svému životu nepotřebuje mnoho, paradoxně se nejvíce úložných prostorů musí nacházet právě v jeho pokoji. Dítě má totiž k dispozici obrovské množství hraček, což znamená jediné – ty hračky se musí někde schovat. I proto do dětských pokojů přidáváme police, skříňky, také moderní boxy, které zastrčíme pod postel. Možností či podob úložných prostorů může být opravdu celá škála.

V poslední době se staly hitem textilní pytle, které dokážou pojmout opravdu obrovské množství hraček. Nezabírají tolik místa, navíc jsou poměrně skladné čili pokud je nebudete používat, hravě je schováte třeba do komory nebo pod dětskou postýlku.

Investujte do osvětlení

Postel? Máte. Úložné prostory? Zajištěny. Pracovní kout? Hotovo. Ale co dál? Nezapomínejte na kvalitní osvětlení. Je sice hezké, že zainvestujete do pracovního koutu nebo do postele, ale pokud dítě na nic z toho neuvidí, byla investice zbytečná.

Obecně platí, že stejně jako jiné místnosti v domě, i dětský pokoj má jedno hlavní neboli centrální osvětlení. Jedná se většinou o stropní svítidlo, které však nezasahuje do všech koutů místnosti. Zpravidla musí být doplněno takzvanými doplňkovým osvětlením, kterým je v tomto případě například lampička na stole.

dětský pokoj

Nezapomínejte na kvalitní osvětlení. (Foto: Dovido.cz)

Doplňkové osvětlení patří nejen do pracovního koutu, ale i k posteli. Většinou bývá menší, zato intenzivní. Je důležité volit správný odstín daného světla. Zatímco žluté má tendenci dítě spíše uspat, bílé povzbuzuje kreativitu a soustředěnost. Čili žluté světlo patří k posteli, bílé naopak do pracovního koutku.

V současné době může být dětské osvětlení různých podob. Nápisy, svítící písmenka nebo zvířátka jsou trendem hlavně u mladších dětí.

Foto: Dovido.cz
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist