dětský pokoj Julien

Zařizujeme dětský pokoj

S novým školním rokem často zařizujeme dětský pokoj, nebo ho alespoň přizpůsobujeme malému školákovi. Překvapení z nového „království“ však nemusí být pro školáka vždy milé. Co při zařizování nebo přestavbě nového pokojíčku zohlednit?

Architekti doporučují zapojit do přestavby pokojů děti a dát prostor jejich fantazii. Zároveň by se prý rodiče měli vyvarovat například výrazným pastelovým barvám a vyvarovat se některých zásadních chyb. Které to jsou?

Dětský pokoj zařizujeme s rozmyslem

Před zařizováním je dobré si rozmyslet, na jak dlouho by měl pokoj sloužit, zda to bude herna, studovna či ložnice a kolik dětí jej bude užívat. Pokud je dítě ve věku, kdy už má své názory a představy, je nejlepší ho do zařizování pokoje zapojit, výzdoba by pak měla odrážet jeho zájmy.
Pozor by si rodiče měli dát na umístění pokoje blízko takzvaných hlučných zón jako je kuchyň nebo vstupní hala, na jedovaté rostliny v blízkosti dětí a na použití agresivních barev, které odpoutávají pozornost a podle psychologů mohou dokonce způsobit podvědomou nervozitu. Prostor pro vlastní volbu barvy by mělo dostat dítě.

Batole, školák nebo student?

Pokoj pro dítě se mění většinou třikrát. Poprvé se zařizuje pro batole, podruhé pro školáka a potřetí pro studenta. Potřeby dítěte se mění, proto se mění i pokojík, u batolete je nutné dbát na jeho bezpečnost, u prvňáčka rozvíjet jeho představivost a zájmy, a u studenta v pubertálním věku je třeba vytvořit vhodné prostředí pro dostatečné soukromí i studium.

Foto: MT-nábytek

Pokud zařizujeme dětský pokoj, je dobré volit nadčasový a variabilní nábytek.

Trendy

Trendy v zařizování pokojů se stále mění a trvají krátce. Na nich bych vzhled pokoje neměl být stavěný. Důležitý je příběh, myšlenka, které pak odpovídají i barvy, tapety a materiály. Při výběru je dobré si zjistit, zda materiály neobsahují karcinogenní látky, zda jsou nehořlavé, omyvatelné a tvárné.

Finance

Protože o vybavení rozhoduje často rodinný rozpočet, je podle architektů vhodné se poohlédnout po nábytku, který roste s dětmi. Neutrální a nadčasový design úložného nábytku, psacího stolu a postele je dobrým základem, pokoj lze pak přizpůsobit potřebám rostoucího dítěte vymalováním stěn a dekorací. Rozhodně však architekti odrazují od zaplňováním dětských pokojů nábytkem, který už dosloužil jinde.
Rodiče v poslední době stále častěji využívají při zařizování dětských pokojů odbornou pomoc. Klienti jsou ochotni víc investovat, protože vědí, že na konci se to vyplatí, protože dítě bude spokojeno a oni nebudou muset nic doplňovat a obávat se, že něco zanedbali.
Fotografická vizualizace stojí od 5000 do 10.000 korun za pokoj. Návrh, konzultace, barevné řešení a návrh autorského nábytku kolem 10.000 korun.

Zdroj: ČTK
There is 1 comment

Add yours

Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist