koberec

Tipy na správnou pokládku koberce

Pokud vás v nejbližší době doma čeká pokládka koberce, asi se rozmýšlíte, zda si na tenhle úkol objednat řemeslníky nebo se pokládku pokusit zvládnout svépomocí. Pokud jste aspoň trochu manuálně zruční a máte čas i chuť, zkuste to zvládnout vlastními silami.

Návod je použitelný nejen pro pokládku koberce, ale také pro PVC podlahy – samozřejmě s přihlédnutím ke specifikům každého materiálu. Až pro koberec či podlahu vyrazíte do hobbymarketu, nebojte se zaměstnanců vyptat, na co si máte při pokládce dát pozor.

Nákupní lístek:

 • koberec
 • suchý zip
 • disperzní lepidlo, kontaktní lepidlo
 • okrajové lišty
 • ocelové hřebíky
 • samonivelační stěrka a penetrace
pokládka koberce

Při pokládce koberce svépomocí se neobejdete bez potřebného nářadí.

Nářadí:

 • nůž na koberce
 • hákové / lichoběžníkové břity
 • váleček na barvy
 • ozubená stěrka
 • pravítko na koberce
 • nůžky
 • stěrka
 • kladivo

Výběr koberce

Na koberci vám nikdy nebude chladno na nohy. Koberce jsou, stejně jako dříve, trvalkou mezi podlahovými krytinami. Mimořádně oblíbené jsou v ložnicích a dětských pokojích. Pořízení kvalitního celoplošného koberce se vyplatí – rozdíl poznáte v okamžiku, kdy stoly, židle a ostatní kusy nábytku zanechají na koberci ošklivé otisky. Nebo tehdy, jestliže je nový koberec v místech, kde se po něm nejvíce chodí, opotřebený již za krátkou dobu po položení. Zejména pro rodiny s malými dětmi doporučujeme odolný materiál, který se snadno udržuje.

celoplošný koberec

Při výběru celoplošného koberce se nezapomeňte informovat, na co si dát při jeho pokládce pozor.

Pokládka koberce

1. Příprava podkladu

Podklad očistěte (zametením, vysáním, odmaštěním), odstraňte případné zbytky lepidla z předchozí krytiny. Pomocí válečku napenetrujte, nechte penetraci vyschnout dle návodu, vyrovnejte stěrkovou hmotou nerovnosti a trhliny v podlaze.  Důležité je, aby podklad byl dokonale suchý.

lepení koberce

Pokládka koberce by měla být prováděna na rovný a suchý podklad.


2. Rozložení koberce

Koberec položte volně na podlahu. U stěn by měl přečnívat asi o 10 cm. Aby se na něm později netvořily „vlny“, nechejte koberec rozložený několik hodin, nejlépe přes noc. Koberce z přírodních vláken se musí aklimatizovat při pokojové teplotě nejméně 24 hodin. Vyměřte si pásy s přídavkem asi 2 %, protože vzhledem k pozitivním hygroskopickým vlastnostem může dojít ke smrštění.

3. Předběžné oříznutí

Hranou nože nebo nůžek přitiskněte koberec do bočních hran místnosti. Nožem na koberce ho zhruba ořízněte. Před nalepením si ponechejte asi 10 cm na „prořez“.

4. Nalepení koberce

Použijte speciální lepidlo nebo oboustrannou lepicí pásku. U přírodních vláken nebo spodní ploše z rouna je ideální suchý zip. Lepidlo naneste na okraje a pečlivě je rozetřete. Lepicí pásku u menších ploch použijte pouze na okrajích, ve větších místnostech ji navíc nalepte křížem na plochu. Koberec pevně přitiskněte pomocí předmětu se širokou plochou.

5. Celoplošná pokládka koberce

U koberců z přírodních vláken, které je nutné lepit celoplošně, naneste lepidlo na podklad a rozetřete je pomocí ozubené stěrky – nejprve jenom na polovinu místnosti. Nános lepidla by měl být min. 600 g/m2, použitá stěrka by měla mít ozubení B2. Koberec položte na ještě vlhké, ale odvětrané lepidlo.

Důležité: řezné hrany musí být smočeny v lepidle. Koberec vtiskněte do připraveného lože a strany otřete válečkem. Potřebné opravy proveďte ihned. V místnosti zajistěte při práci dobré větrání.

6. Vnitřní rohy

Po nalepení odřízněte přečnívající boční okraje (postup jako v kroku 3). U vnitřních rohů koberec nejprve diagonálně nařízněte. Nedořízněte přitom až zcela k podlaze. Vždy dbejte na to, aby nůž byl velmi ostrý (pravidelně měňte ostří!).

7. Úprava u vnitřních rohů

Pak jednoduše přečnívající části přitiskněte do rohu. Nyní můžete úplně oddělit všechny přečnívající zbytky u vnitřních rohů, aniž byste museli odřezávat větší kusy.

8. Vnější rohy

Ani zde neprořízněte koberec úplně až k podlaze. Stejně jako u vnitřních rohů můžete přečnívající koberec jednoduše a přesně oddělit.

9. Druhá část koberce

Pokud jedna šířka koberce nepostačí, musíte ho nastavit. Pásy přeložte asi 3-5 cm přes sebe a oba prořízněte nožem na koberce. Tak si zajistíte připojení beze švu. Dbejte na to, aby se vzorek a směr smyček koberce shodovaly. Koberec „uválejte“ prázdnou lahví. Směr, ve kterém leží smyčky, je směr pokládání.

10. Zárubně a prahy dveří

U zárubní a prahů je nutné pečlivé vyměření. Koberec přitiskněte k hraně tupou stranou nože a pak ho odřízněte asi půl centimetru nad ní. Krátký přesah koberce vtlačte nožem pod práh. Podél stěn zakryjte okraj koberce dřevěnou soklovou lištou. Tu pak přišroubujte pomocí elektrické vrtačky.

11. Přechod ke schodům

Na přechodu ke schodům koberec upevněte kovovou lištou.

12. Obvodové lišty (sokly)

Nalepte na zeď pomocí montážního lepidla plastovou lištu. Z koberce uřízněte pásek a vlepte na oboustrannou lepící pásku, která je součástí lišty, do lišty.

Hodně zdaru při vaší práci!

Kam dál?
Bez koberce se obejde málokdo
Jak na skvrny na koberci
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist