Jak se zbavit plísní?

Jak se zbavit plísní v rodinném domě

Plíseň je v domácnosti častým problémem, zejména při vysoké vlhkosti a nevhodné teplotě. Mohou způsobovat alergie, dýchací potíže a kožní reakce. Zde se dozvíte, na co se zaměřit a jak se zbavit plísní.

Co je to vlastně plíseň?

Plíseň je houba, která roste na všech vlhkých površích, včetně stěn vašeho domu. Může růst kdekoli v domě, včetně sklepa, podkroví a půdních prostor. Možná vás překvapí, že plíseň ve skutečnosti není jediný organismus; je to celá skupina různých hub, které se rozmnožují vysíláním spor do vzduchu. Spóry dopadají na povrchy, jako jsou stěny, podlahy nebo stropy; pak rostou a množí se do kolonií, dokud nejsou připraveny k dalšímu šíření. Plísně mohou růst téměř na čemkoli – včetně potravin, oblečení a nábytku. Pokud vám plíseň roste na stěnách nebo stropě, je důležité se jí co nejdříve zbavit.

co je plíseň

Plíseň je houba, která roste na všech vlhkých površích.

Jaké zdravotní problémy mohou plísně způsobovat?

Plísně mohou být krátkodobé, ale i dlouhodobé účinky na naše zdraví, pokud jsme plísním vystaveni dlouhodobě.

Mezi ty krátkodobé mohou patřit bolesti hlavy, únava, zánět vedlejších nosních dutin, podráždění sliznic, kýchání, svědění očí, opary kolem úst, kožní vyrážky.

rýma

Plísně mohou způsobovat řadu zdravotních problémů.

K dlouhodobějším problémům mohou patřit alergie a astmatické záchvaty. Některé plísně mohou také být rakovinotvorné. Plísně mohou způsobit dýchací potíže, pokud jste jim vystaveni po delší dobu. Některé druhy plísní produkují spory, které způsobují alergie, proto pokud pozorujete zdravotní problémy, které by mohly souviset s výskytem plísní ve vaší domácnosti, navštivte alergologa!

Jak poznat, že máme v domácnosti plíseň?

Nejprve vyhledejte potenciální zdroje vlhkosti, kde by mohla plíseň růst. Místa jako různé netěsnosti zejména kolem dveří a oken – například okenní parapety jsou běžnými místy pro růst plísní, proto si na tato místa dávejte pozor.

čištění plísně

Pokud zjistíte, že je ve vašem domě plíseň, pak je nutné se jí co nejdříve zbavit.

Pokud se domníváte, že by se ve vaší domácnosti mohla vyskytovat plíseň, zde je několik příznaků, které vám napoví, že je třeba něco udělat:

 • Zvýšená vlhkost a zatuchlý zápach
 • Zbarvené stěny nebo strop
 • Typické plísňové mapy na zdech, stropě, ale třeba i nábytku
 • Drobné černé skvrny na zdech, které se při doteku rozmažou

Jak se zbavit plísní svépomocí?

Existuje několik způsobů, jak plísně z vašeho domu bezpečně a účinně odstranit, včetně:

 • Odstraňte všechny nečistoty z povrchů pomocí teplé vody a houby nebo hadříku. Pokud po očištění vodou a mýdlem zůstanou nějaké zbytky, opakujte tento postup, dokud nezmizí všechny viditelné známky plísní
 • Nainstalujte ventilátory v místech, kde jsou viditelné známky nahromaděné vlhkosti na stěnách nebo stropech v blízkosti oken. Je důležité, aby zde cirkuloval vzduch;
 • Používejte odvlhčovače a čističky vzduchu
 • Stěny a stropy před dalším malováním omyjte bělicím roztokem nebo octem.
 • Správně a pravidelně větrejte
 • Udržujte svůj dům v čistotě
 • Nenechávejte v domácnosti dlouho vlhké a mokré oblečení nebo třeba ručníky

Pokud na vyčištění a likvidaci plísně nestačíte sami, je vhodné se obrátit na odborníky.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist