pliseň

Jak zatočit s plísní?

S plísní v domě či bytě se někdy v životě setkal snad každý z nás. Nepříjemný zápach, navlhlé zdi, mapy a začernalá místa na stěnách. Zejména zimní období, kdy jsou rozdíly vnitřní a venkovní teploty opravdu velké, se plísním v našich obydlích obzvláště daří. Plíseň není radno podceňovat – mimo estetického hlediska, je v první řadě plíseň zdraví nebezpečná. Proto je důležité s ní zahájit boj hned v začátku. Přinášíme vám několik rad a tipů, jak na to.

Co je to plíseň?

Jedná se vlastně o mikroskopickou houbu, které se výborně daří všude tam, kde je vlhko a teplota okolo 20°C. Podzim, zima a jaro jsou tedy obdobími, kdy se s plísní na zdech setkáváme nejvíce.

Pokud se k vlhkosti a teplotě navíc přidá špatná izolace a nevhodné zateplení, pak je na průšvih zaděláno.

Plísně uvolňují nebezpečné spory, které jsou příčinou řady zdravotních obtíží: dráždivého kašle, rýmy, slzení očí, kýchání a řady alergických reakcí.

Z tohoto důvodu je nutné boj s plísní zahájit okamžitě.

foto: pixabay.com
Jak plíseň vypadá, jak ji poznám?

Plíseň na zdi rozpoznáte snadno: zpočátku se objeví malé černé tečky nebo skvrnky. Později se začnou rozrůstat do větších ploch. Začne se šířit zatuchlý zápach. Nejčastěji se objevuje v rozích místnosti, ve spárách v koupelně či kuchyni.

Na první pohled nemusí být viditelná, například v případě, kdy se nachází za nábytkem, prozradí ji však právě zatuchlý zápach. V těchto případech však již často pomoc svépomocí nestačí a je vhodné zavolat odborníka.

Jak plísni předcházet:

 1. Větrejte! Větrat – topit – větrat… zejména v zimních měsících často omezujeme větrání na minimum. To je však chybou a zde se vyplácí dodržet staré pořekadlo a skutečně „topit pánu Bohu do oken“. Právě nedostatečné větrání může být příčinou vzniku plísně.
 2. Nesušte prádlo v bytě! Známe to snad všichni – hory špinavého prádla, pračka neustále jede na plné obrátky a jediným místem, kde prádlo alespoň trochu schne je chodba, ložnice nebo dokonce obývací pokoj, kam umístíme obložený sušák. Schnoucím prádlem však velmi zvyšujeme vnitřní vlhkost, a aby dobře schlo, opět nevětráme. Zde je na místě zvážení pořízení sušičky prádla.
 3. Pořiďte si odvlhčovač vzduchu! Akvárium s rybičkami, velké množství pokojových květin… i to jsou faktory, které zvyšují vlhkost vzduchu. V tomto případě může být řešením odvlhčovač vzduchu.
 4. Kontrolujte vlhkost vzduchu! Mnohdy nám ani nepřijde, že žijeme v příliš vlhkém prostředí. Zkuste si však domů pořídit vlhkoměr a možná se nebudete stačit divit. Často vlhkost vzduchu překročí i 70 %! A to už je téměř rovno pobytu v deštném pralese. Není proto divu, že v takové vlhkosti, při nedostatku větrání je to pro plísně přímo ráj. Vlhkost v bytě by neměla překročit 50-60 %, pokud ano, pak je nutné učinit taková opatření, která povedou k jejímu snížení.

Varování: Plísně jsou vysoce nebezpečné pro lidský organismus. Nepodceňujte je a snažte se je odstranit co nejrychleji!

Jak účinně bojovat s plísní?

 • zjistěte její příčinu – vždy je vhodné odstranit příčinu plísně, než neustále dokola bezvýsledně bojovat s jejími projevy
 • na velké plochy zasažené plísní nepoužívejte chemické prostředky – po aplikaci plíseň sice rychle zmizí, ale také se stejně rychle vrátí a zpravidla v mnohem větším měřítku
 • používejte přírodní přípravky – chemické přípravky sami o sobě nejsou příliš zdravé, jejich výpary bývají nebezpečné a často zapáchají. Oproti tomu přírodní přípravky bývají velmi účinné. Pokud navíc zavedete řadu preventivních opatření, tak se plísně brzy zbavíte. Přírodní přípravky (například přírodní přípravky na bázi chytré houby / Pythia oligandra) nejsou zdraví škodlivé a nezpůsobují alergie.
 • nechejte zdi dýchat – tam, kde se již jednou plíseň objevila, zajistěte dostatečné proudění vzduchu. To znamená, že nábytek by měl být od zdí umístěn v dostatečném odstupu. Ponechejte mezi zdí a nábytkem mezeru alespoň 5-10 centimetrů.
 • pokud se plísně na zdech nemůžete dlouhodobě zbavit, pak učiňte radikálnější opatření v podobě oškrábání výmalby (oškrábejte větší plochu). Postižené místo natřete vápennou malbou s přísadou přírodního protiplísňového přípravku. Na zdi postižené plísní rozhodně nepatří tapeta!There are 2 comments

Add yours
 1. Líba a Marek

  Souhlas větrání je základ. Když už se stane tak nám vždycky pomohlo klasické savo. Na chalupě to ale bylo peklo a plíseň tam byla pořád. Pak nám kamarád doporučil, že existují „protiplísňové“ spárovačky. Manžel použil ultracolor od mapei, hlavně proto, že se dá namíchat i barevně takže tmavě hnědá nebyl problém. Ale věřím, že když máte dobře odvětrané prostory tak by to neměl být problém.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist