tango-střechy

Efektivní a zdravé větrání

Co je to zdravé větrání? Při větrání interiéru se střetávají protichůdné tendence – potřeba čerstvého vzduchu a zároveň úspora energií. Moderních řešení je více.

O tom, že čerstvý vzduch nutnou podmínkou zdravého a komfortního bydlení, nikdo nepochybuje. V současné moderním bydlení se ale v tomto bodě střetává několik tendencí, které mohou působit rozporuplně. Na jedné straně stojí současná snaha po co nejmenších energetických ztrátách při bydlení, výsledkem pak je mimo jiné dokonalejší těsnost stavby. Ta ale kromě úspory energie často zastaví přirozenou cirkulaci vzduchu a vede k tvorbě plísní a hromadění škodlivin v interiéru. Pouhé otevírání oken přitom kromě tepelných ztrát v zimě také vyžaduje pravidelnou aktivitu obyvatel bytu či domu a v jejich nepřítomnosti zůstává byt opět bez cirkulace vzduchu.

Zdravé větrání versus finance

Klima životního prostoru zásadně ovlivní kvalitu našeho života a nevhodné nebo nedostatečné větrání může znamenat pro obyvatele zdravotní rizika. Správně zvolený systém větrání naopak šetří energie a udržuje kvalitu životního prostředí. Otázka jeho volby je tedy důležitým momentem, podstatnou roli přitom hrají i pořizovacích a provozních náklady.
Problémy s větráním může vyřešit klimatizace, která je ale náročná jak finančně, tak třeba i na dodatečnou instalaci. Pokud se rozhodneme do nuceného větrání zabudovat zařízení na rekuperaci tepla, dosáhneme sice optimálního výsledku, jde však o značně nákladnou záležitost. V tomto momentě pak může dostat prostor úvaha o jiném moderním způsobu větrání. Současná technika ale nabízí i jiné možnosti, které nastíněné problémy úspěšně řeší.

Inteligentní řízení ventilace

Jedna z cest vede přes princip podtlakového větrání, ovšem se zapojením systému tzv. inteligentního větrání. V bytě nebo domě jsou zabudovány ventilátory, jejichž činnost je řízena „inteligentní“ elektronikou. Výsledkem je pak úspora energie i potřebná kvalita vzduchu.
Systém pracuje s pomocí čidel, která zaznamenávají teplotní a vlhkostní poměry v obytném prostoru a ventilaci spouštějí až při dosažení určitých hodnot. Větrá se tedy jen v optimální míře, která vyhovuje hygieně a komfortu, neplýtvá se přitom ale s odváděným teplem. Tyto systémy (např. ventilátor Lunos) se osazují do obvodových stěn, v nichž díky malým rozměrům (průměr tubusu 98 mm) nepůsobí rušivě, také jejich elektrické systémy mají minimální hlučnost. Tento tip větrání dokáže zabránit až polovině ztrát, k nimž by došlo při běžném větrání, a konkuruje tak rekuperačním zařízením. Ta mají sice účinnost až 90 %, jejich cena je ale podstatně vyšší.

I otevírání oken může být efektivní

U klasického otevírání oken zůstává další systém, který si dělá nárok na přívlastek „inteligentní“. Podobně jako u předchozího typu větrání hlavní efekt spočívá v regulaci větrání. Otevírání a zavírání oken se uskutečňuje s pomocí přídavného zařízení (např. firma Belimo), které automaticky reaguje na podmínky v interiéru i na počasí. Uplatnění nachází při větrání obytných místností a pracovních prostorů, kde je větší zátěž vydýchaným vzduchem.

otevřené okno

Zdravé větrání – to už dávno neznamená jen prostě otevřené okno. (Foto: pexels)

Řídicímu systému lze zadat předem program otevírání oken, kromě toho otevírání a zavírání oken reaguje na déšť, sníh, vítr, průvan, teplotu na okně. To je výhodně například v létě, kdy nehrozí při nečekaném nočním dešti zatečení dešťové vody do bytu. Zavírají se přitom jen okna, na něž dopadá déšť, takže přeháňka nemusí uzavřít všechna okna a zabránit ochlazování místností.
Systém inteligentního otevírání oken se s výhodou používá například při větrání kanceláří mimo pracovní dobu, k nočnímu chlazení interiérů v létě, větrání v době nepřítomnosti obyvatel domu nebo pro otevírání u špatně přístupných oken.

 
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist