Hubeni-hmyzu

Jak se zbavit hmyzu v domácnosti a kolik to stojí?

Zabydlely se u vás v posteli štěnice? Máte problém s likvidací vosího hnízda? Nebo se zkrátka a jednoduše nemůžete zbavit kolonie mravenců, která zvesela konzumuje potraviny ve vaší kuchyni? Vyhubit otravný hmyz většinou není snadné. Někdy stačí pořádně uklidit a vyzkoušet osvědčené rady našich babiček, většinou ovšem na škůdce sami nestačíte. Kdy si na pomoc pozvat odborníky a kolik takový zákrok stojí?

Hmyz může být velice nebezpečný

S nezvanými návštěvníky se alespoň jednou za život setká prakticky každá domácnost. Dlouho už totiž neplatí, že otravný hmyz vyhledává jako svůj příbytek pouze špinavá temná zákoutí a neuklizené staré byty. Je to právě naopak. Škůdce si dnes velice snadno můžete domů přivézt také v kufru z dovolené, nebo k vám přicestují v potravinách ze supermarketu, z bytu od sousedů či v oblečení z druhé ruky.

Ačkoliv se na první pohled vosy, mravenci nebo jiní drobní broučci zdají neškodní, ve skutečnosti mohou ohrozit vaše zdraví a způsobit velké škody na majetku. Jak se tedy před nevítanou hmyzí pohromou účinně bránit? Někdy postačí pečlivý úklid, jindy je ovšem nutné pozvat si na pomoc profesionální firmu.

Zatočte se škůdci vlastními silami

Při boji s otravným hmyzem hraje nejdůležitější roli samozřejmě hygiena. Mnoho škůdců totiž dává přednost životu mezi odpadky, starým oblečením nebo špatně uskladněnými potravinami. Nezapomínejte tedy na pravidelný úklid a udržujte svou domácnost vždy čistou.

Jak bojovat proti nezvaným návštěvníkům?

 • Pravidelně vynášejte odpadky.
 • Při úklidu nezapomeňte umýt také koš.
 • Z odpadu vždy ukliďte zbytky vlasů a další nečistoty.
 • Pečlivě v domácnosti vysávejte a vytírejte.
 • Potraviny vždy skladujte v uzavíratelných nádobách.
 • Nenechávejte na lince zbytky jídla nebo tekutin.
 • Oblečení vždy do skříní ukládejte suché a čisté.
 • Pravidelně perte pelíšky vašich mazlíčků.
 • Utěsněte veškeré přístupové cesty, kudu hmyz dovnitř leze (škvíry, skuliny).

Kolik stojí hubení hmyzu svépomocí?

Na internetu dnes najdete mnoho osvědčených způsobů, jak nezvané návštěvníky zlikvidovat. Vždy ovšem záleží na tom, o který konkrétní druh se jedná. Pokud bojujete s přítomností much, komárů a dalšího létajícího hmyzu, můžete do oken, dveří a ventilačních otvorů umístit speciální sítě, které vám umožní větrat i s rozsvícenými světly. Jejich cena se pohybuje v řádu desítek či stovek korun.

Téměř v každé drogerii nebo supermarketu seženete také volně prodejné přípravky proti hmyzu, jako jsou různé spreje, jedy a pasti. Ačkoliv v některých případech, kdy zamoření nevítanými návštěvníky není nijak zvlášť vážné, může tato metoda pomoci, většinou je to spíše naopak. Neodborná likvidace škůdce spíše podráždí a rozežene je po celém objektu. Za přípravky proti hmyzu navíc utratíte klidně i stovky nebo tisíce korun.

Odborné hubení hmyzu

Nevíte si s nezvanými návštěvníky rady a žádné osvědčené přípravky u vás doma nezabraly? V tom případě je načase pozvat si na likvidaci hmyzu profesionální firmu. Odborné hubení hmyzu se nazývá dezinsekce a provádí se především při přemnožení škůdců v lidských obydlích a zahradách, ale také jako prevence.

Stejně jako odborná deratizace se hubení hmyzu provádí především chemicky pomocí aplikace insekticidů nebo mechanicky, kdy profesionálové používají různé pasti, nástrahy a lapače. Co se týče ceny za takový zákrok, vždy se odvíjí od toho, který hmyz se u vás doma přemnožil. Obvykle se ovšem pohybuje v řádu stovek či tisíců korun.

Jak se účinně zbavit mravenců?

O mravencích se říká, že jsou velice pilní a zároveň i prospěšní. Co ale dělat, když se tito drobní pracanti nastěhují k vám do kuchyně a začnou si pochutnávat na vašich zásobách? Rozhodně byste měli začít okamžitě jednat. Do bytu se totiž obvykle přestěhují s celou kolonií a mohou kolem sebe roznášet nebezpečné bakterie. Jak s nimi zatočit?

 • Utěsněte veškerá okna, škvíry, mezery a skuliny.
 • Potraviny vždy skladujte v uzavíratelných nádobách.
 • Vytřete podlahu octovou vodou.
 • Rámy a okenní parapety potřete zubní pastou.
 • Mravenčí cestičky posypte práškem do pečiva, solí či pálivou paprikou.

Abyste zlikvidovali menší počet mravenců, můžete vyzkoušet také některé z volně dostupných přípravků, jako jsou různé nástrahy, spreje a dýmovnice. Za ty obvykle zaplatíte několik stovek korun. Při větší invazi ovšem nepomohou ani babské rady, ani běžně prodávané přípravky. Na pomoc si proto raději zavolejte odborníky. U firmy ASD Servis se cena hubení mravenců pohybuje kolem tisíce korun.

Nejhorší jsou švábi a štěnice

Mezi nejobávanější škůdce, s nimiž se může hospodyňka ve své domácnosti setkat, patří štěnice a švábi. Ačkoliv se lidé často pokoušejí vyhubit tyto tvory svépomocí, taková snaha má obvykle velice malou účinnost. Nejen že za drahé přípravky proti těmto škůdcům zaplatíte spoustu peněz a nebudete je schopní vyhubit, ale v nejhorším případě je navíc podráždíte a rozeženete po celém domě.

Se štěnicemi a šváby úspěšně bojují třeba odborníci z deratizace-asd.cz, kteří mají s jejich hubením dlouholeté zkušenosti. K jejich likvidaci používají speciální insekticidy s vysokou koncentrací účinné látky a zákrok několikrát opakují, aby se úspěšně zbavili všech nebezpečných škůdců. Cena takového zákroku se pohybuje kolem 1000–1600 korun.

Pozor na otravné moly

Dalšími nezvanými návštěvníky, jejichž přítomnost v domácnosti vám může pořádně zkomplikovat život, jsou moli. Pokud se jedná o mola potravinového, kterého si domů můžete přinést třeba s nákupem ze supermarketu, vyzkoušejte speciální mololapky nebo pasti s obsahem vábící látky, kam se moli přilepí. Tyto přípravky obvykle stojí desítky korun, ale bývají poměrně účinné.

Co se týče mola šatního, který vypadá jako drobný motýlek s lesklými křídly, s tím se setkáte na místě, kde skladujete oblečení. Aby vám tento škůdce neprokousal oblíbený svetr nebo drahé svatební šaty, pravidelně uklízejte skříně, větrejte a oblečení skladujte vždy suché a čisté. Napadený textil vyperte v horké vodě a skříň provoňte mýdlem či levandulí. Na trhu existují také různé vonné sáčky a závěsy proti molům, které škůdce ze skříní vyženou. Stojí zhruba 50–100 korun.

Na vosy, sršně a včely sami nestačíte

Našli jste na půdě vosí hnízdo? Ohrožuje vaše děti přítomnost nebezpečných sršní? Nebo se u vás na zahradě rojí včely? Takovou situaci nikdy nepodceňujte. Nejen že štípnutí od těchto drobných tvorů nepříjemně bolí a způsobuje velké otoky, ale pro alergiky, děti či seniory může být dokonce i smrtelné. Zapomeňte tedy na zaručené rady a volně dostupné prostředky. Místo toho kontaktujte odborníky.

Profesionální likvidaci vosích, sršních a včelích hnízd provádí vždy zkušený pracovník, který dbá především na bezpečnost. Hubení škůdců se obvykle provádí pomocí insekticidních postřiků, lapačů a speciálních návnad. Pokud si na pomoc zavoláte firmu ASD Servis, cena zákroku se pohybuje od 1300 korun.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist